Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu  “Ən Layiqli Alim – Ə.L.A.” məqsədli qrant müsabiqəsi çərçivəsində "2016-cı ilin alimi" mükafat müsabiqəsini elan edib.
Mütəmadi olaraq keçirilməsi nəzərdə tutulmuş “Ən Layiqli Alim – Ə.L.A.” müsabiqəsi alimlərin, o cümlədən gənc alimlərin müxtəlif elm sahələri üzrə hər il ərzində əldə etdiyi elmi və elmi-təşkilati nailiyyətləri əsasında müsabiqə yolu ilə qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılmasını nəzərdə tutur. “2016-cı ilin alimi” mükafat müsabiqəsinin məqsədi Azərbaycanda 2016-cı ildə fəal elmi fəaliyyət göstərmiş, yüksək elmi nəticələrə nail olmuş, təsir (impakt) faktorlu, tanınmış bazalarda indekslənən nüfuzlu jurnallarda və nəşrlərdə dərc olunmuş elmi məqalələri və digər elmi əsərləri olan, elmi işlərinə istinad olunan, həmçinin yüksək elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə fərqlənmiş alimlərin Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən müəyyənləşdirilmiş və beynəlxalq standartlara uyğun meyarlar üzrə qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılmasıdır.
Müsabiqə üzrə qaliblər aşağıdakı bir neçə nominasiya üzrə “İlin alimi-2016”, “İlin gənc alimi-2016” adlarını alacaq, diplom və pul mükafatları ilə təltif ediləcəklər:
Əsas nominasiyalar:
Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Kimya elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Yer elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Humanitar və ictimai elmlər üzrə - 1 mükafat (3 000 manat).
Gənc alimlər üçün (35 yaşadək) nominasiyalar:
Təbiət və texnika elmləri üzrə - 1 mükafat (2 000 manat);
Həyat haqqında elmlər üzrə - 1 mükafat (2 000 manat);
Humanitar və ictimai elmlər üzrə - 1 mükafat (2 000 manat).
Müsabiqədə iştirak etmək üçün sənədlər 2017-ci il martın 10-dan aprelin 17-si saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Nəticələrin 2017-ci ilin may ayının ilk ongünlüyündə açıqlanması nəzərdə tutulur. Müsabiqədə AMEA təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından alim və mütəxəssislər fərdi şəkildə iştirak edə bilərlər. Müsabiqə ilə bağlı sualların elektron-poçt ünvanına göndərilməsi və ya onların zəng vasitəsi ilə cavablandırılması mümkündür. Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində iddiaçılara kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Elmin İnkişafı Fondunda məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu haqda Fondun internet portalında əlavə məlumat veriləcək.

Фонд развития науки объявляет наградный конкурс «Ученый 2016 года»
Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики в рамках целевого грантового конкурса «Самый достойный ученый – С.Д.У.» объявил конкурс «Ученый 2016 года».
Конкурс «Самый достойный ученый – С.Д.У.» предусматривает оценку и награждение ежегодных научных и научно-организационных достижений ученых и молодых ученых в различных областях науки на основе конкурса. Цель наградного конкурса «Ученый 2016 года» заключается в оценке и награждении ученых, отличавшихся активной научной и научно-организационной деятельностью в 2016 году, достигших высоких научных результатов, публиковавших статьи в авторитетных журналах, индексированных в известных базах, а также в журналах с импакт-фактором, в соответствии с тенденциями международных стандартов и тенденциями, определенными Фондом развития науки,.
Победителям конкурса будут присвоены титулы «Ученый года-2016», «Молодой ученый года-2016» по нескольким номинациям, а также вручены денежные призы и дипломы.
Основные номинации:
По физико-математическим и техническим наукам - 1 премия (3 000 манат);
По химическим наукам - 1 премия (3 000 манат);
По наукам о Земле - 1 премия (3 000 манат);
По биологии, медицине и аграрным наукам - 1 премия (3 000 манат);
По общественным и гуманитарным наукам - 1 премия (3 000 манат).
Номинации для молодых ученых (до 35 лет):
По естественным и техническим наукам 1 - премия (2 000 манат);
По наукам о жизни 1 - премия (2 000 манат);
По общественным и гуманитарным наукам - 1 премия (2 000 манат).
Документы для участия в конкурсе будут приниматься с 10 марта до 17 апреля 2017 года до 17:00. Обнародование результатов предусмотрено в первой декаде мая 2017 года. В конкурсе могут принять индивидуальное участие ученые и специалисты организаций НАНА, вузов, научно-исследовательских структур министерств. Ответы на вопросы в связи с конкурсом можно получить посредством адрес электронной почты или телефонной связи. В целях представления ответов на вопросы претендентов в течение установленного для приема документов времени в Фонде развития науки предусмотрено проведение консультационных семинаров. Дополнительная информация об этом будет размещена в Интернет-портале Фонда.