Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu  “Ən Layiqli Alim – Ə.L.A.” məqsədli qrant müsabiqəsi çərçivəsində "2016-cı ilin alimi" mükafat müsabiqəsini elan edib.
Mütəmadi olaraq keçirilməsi nəzərdə tutulmuş “Ən Layiqli Alim – Ə.L.A.” müsabiqəsi alimlərin, o cümlədən gənc alimlərin müxtəlif elm sahələri üzrə hər il ərzində əldə etdiyi elmi və elmi-təşkilati nailiyyətləri əsasında müsabiqə yolu ilə qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılmasını nəzərdə tutur. “2016-cı ilin alimi” mükafat müsabiqəsinin məqsədi Azərbaycanda 2016-cı ildə fəal elmi fəaliyyət göstərmiş, yüksək elmi nəticələrə nail olmuş, təsir (impakt) faktorlu, tanınmış bazalarda indekslənən nüfuzlu jurnallarda və nəşrlərdə dərc olunmuş elmi məqalələri və digər elmi əsərləri olan, elmi işlərinə istinad olunan, həmçinin yüksək elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə fərqlənmiş alimlərin Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən müəyyənləşdirilmiş və beynəlxalq standartlara uyğun meyarlar üzrə qiymətləndirilməsi və mükafatlandırılmasıdır.
Müsabiqə üzrə qaliblər aşağıdakı bir neçə nominasiya üzrə “İlin alimi-2016”, “İlin gənc alimi-2016” adlarını alacaq, diplom və pul mükafatları ilə təltif ediləcəklər:
Əsas nominasiyalar:
Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Kimya elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Yer elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə - 1 mükafat (3 000 manat);
Humanitar və ictimai elmlər üzrə - 1 mükafat (3 000 manat).
Gənc alimlər üçün (35 yaşadək) nominasiyalar:
Təbiət və texnika elmləri üzrə - 1 mükafat (2 000 manat);
Həyat haqqında elmlər üzrə - 1 mükafat (2 000 manat);
Humanitar və ictimai elmlər üzrə - 1 mükafat (2 000 manat).
Müsabiqədə iştirak etmək üçün sənədlər 2017-ci il martın 10-dan aprelin 17-si saat 17:00-dək qəbul olunacaq. Nəticələrin 2017-ci ilin may ayının ilk ongünlüyündə açıqlanması nəzərdə tutulur. Müsabiqədə AMEA təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından alim və mütəxəssislər fərdi şəkildə iştirak edə bilərlər. Müsabiqə ilə bağlı sualların elektron-poçt ünvanına göndərilməsi və ya onların zəng vasitəsi ilə cavablandırılması mümkündür. Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində iddiaçılara kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Elmin İnkişafı Fondunda məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu haqda Fondun internet portalında əlavə məlumat veriləcək.

Science Development Foundation announced competition for "Scientist of 2016"
Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan within the targeted grant “Worthy Scientist” announced award competition for "Scientist of 2016".
The purpose of tender grant “Worthy Scientist” which provided to be held a regulary is vigorous scientific activity and achieved high academic results on impact factor, well-known databases are indexed publications in prestigious journasls and other scientific works, published scientific articles and scientifically reference books, and also outstanding scientists, scientific and organizational works, published scientific articles and scientifically reference books, and also outstanding scientists, scientific and organizational actions according to the international standards and criteria established by Fund.
The winners of the competition will be awarded in following categories "Scientist of 2016", "Young Scientist 2016", diplomas and cash prizes:
The main nominations:
Physics, Mathematics and Engineering Sciences - 1st prize (3 000 manat);
Chemical Sciences - 1st prize (3 000 manat);
Earth Sciences - 1st prize (3 000 manat);
Biology, Medicine and Agricultural sciences - 1st prize (3 000 manat);
Humanitarian and Social sciences - 1st prize (3 000 manat).
For young scientists (35 years) nominations:
Natural and Technical sciences - 1 prize (2 000 manat);
Natural Sciences - 1st prize (2 000);
Humanitarian and Social sciences - 1st prize (2 000).
For participation in a competition projects will be approved from on March 10, 2017 on April 17 till 17:00. Results of a competition will be announced on May 2017.
The organizations of ANAS higher education institutions, research organizations, scientists and experts at the ministries can participate individually. Sending e-mail address questions about the contest or through their call is answered. Applicants within the stipulated time of application for assistance and answering questions intended to hold seminars Science Development Fund. The information will be added to the Foundation's web portal