AMEA-nın prezidenti ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevaya təbrik məktubu ünvanlayıb
Sizin, uzun illər ərzində çoxşaxəli fəaliyyəti ilə müstəqil Azərbaycanın tərəqqisinə əvəzedilməz töhfələr verən respublikamızın birinci xanımının Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunmağınız xalqımız tərəfindən böyük sevinc hissi ilə qarşılandı. Bu münasibətlə Sizi elmi ictimaiyyət  adından, şəxsən öz adımdan səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsinə, milli maraqların qorunmasına, ölkəmizin beynəlxalq imicinin yüksəldilməsinə hədəflənmiş bu məsuliyyətli və şərəfli vəzifənizin həyata keçirilməsində uğurlar arzulayırıq!
Son illər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən ardıcıl siyasət nəticəsində ölkənin demokratik idarəedilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, daxili sabitliyin qorunub saxlanılması, respublikamızın beynəlxalq imicinin yüksəldilməsi istiqamətində böyük uğurlar əldə edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında dəyişiklik edilməsi ilə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən referendumun nəticələri bir daha sübut etdi ki, xalqımız bu siyasəti yekdilliklə dəstəkləyir. Biz əminik ki, Siz Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti olaraq, cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən dövlət siyasətinin daha da gücləndirilməsinə öz töhfələrinizi verəcəksiniz.
Dünyada və regionda olduqca mürəkkəb hadisələrin cərəyan etdiyi müasir şəraitdə müstəqil Azərbaycanın dövlət idarəetməsində  mühüm əhəmiyyətə malik belə bir yüksək vəzifəyə Sizin təyin edilməyiniz heç də təsadüfi deyildir. Siz  neçə illərdir ki, Milli Məclisin deputatı və Yeni Azərbaycan Partiyasının sədr müavini kimi  yüksək siyasi potensiala malik olduğunuzu əməli fəaliyyətinizlə  təsdiqləmisiniz. Fəaliyyətinizdə milli maraqların daim prioritet təşkil etməsinin nəticəsidir ki, Siz bütün xarici səfərlərinizdə, keçirdiyiniz görüşlərdə müstəqil dövlətimizin maraqlarını yüksək səviyyədə müdafiə edirsiniz.
Müasir dövrdə Siz həm də Azərbaycan mədəniyyətinin hamisi və yorulmaz təbliğatçısısınız. Məhz Sizin sayənizdə Azərbaycanın tarixi abidələri, muğam, saz, tar, Novruz bayramı dünyanın maddi-mədəni inciləri sırasına daxil edilmişdir. Son illərdə Sizin həyata keçirdiyiniz  möhtəşəm mədəniyyət layihələri  rəhbərlik etdiyiniz Heydər Əliyev Fondunu əsl mədəniyyət himayədarına çevirib. Siz “Avroviziya” mahnı müsabiqəsində gənc istedadlara verdiyiniz dəstəklə müa­sir musiqinin  sivil Şərq ölkəsi olaraq Azərbaycan üçün əlçatmaz olmadığını dünyaya nümayiş etdirdiniz.
Fəaliyyətinizin əsas istiqamətlərindən birini Azərbaycan təhsilinin inkişafı təşkil edir. Siz “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Təhsilə dəstək” layihələri, “Uşaq evləri və İnternat məktəblərinin inkişafı”, “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramı”  üzrə yüzlərlə orta məktəb və uşaq bağçası binalarının təməlini qoymuş və   bərpasına nail olmusunuz. Sizin rəhbərliyinizlə “Təhsilə dəstək” layihəsi ölkə sərhədlərini aşaraq dünyanın müxtəlif güşələrində yaşayan soydaşlarımızı da əhatə etmişdir.
Sizin dövlət və xalq qarşısında ən böyük xidmətinizdən biri 2004-cü ildə təsis edilmiş Heydər Əliyev Fondu ilə bağlıdır. Rəhbərlik etdiyiniz  Fond dünya şöhrətli dövlət xadimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın sosial-iqtisadi, mədəni inkişafını, xalqımızın maddi rifahının yaxşılaşması, onun min illər boyu yaratdığı, yaşatdığı dəyərlərin qorunması naminə müəyyən etdiyi siyasətin öyrənilməsi, təbliği və bu ideyaların həyata keçirilməsi istiqamətində misilsiz rol oynayır. Heydər Əliyev Fondunun   milli-mənəvi dəyərləri qoruyaraq himayə etməsi, əslində Azərbaycançılığa elmi əsaslarla töhfənin bariz nümunəsidir.
Çoxşaxəli fəaliyyətinizdə idmanın inkişaf etdirilməsi xüsusi istiqamətlərdən birini təşkil edir. "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarının, "Formula 1" Bakı Qran Prisinin və bir sıra digər beynəlxalq miqyaslı möhtəşəm idman tədbirinin uğurla həyata keçirilməsi məhz Sizin təşkilatçılığınız sayəsində mümkün olmuşdur. Həyata keçirdiyiniz bu layihələr nəticəsində artıq Azərbaycan dünyanın idman mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir.
Sizin  milli tarixi ənənələrə əsaslanan fəaliyyətiniz sayəsində müstəqillik illərində, xüsusən, son on ildə Azərbaycan qadınlarının ictimai fəallığı bütöv bir hərəkat səviyyəsinə yüksəlmişdir. Bu gün Siz dünyaya sülhün, həmrəyliyin və qardaşlığın gözü ilə baxaraq Azərbaycan qadınının haqq səsinə çevrilmisiniz. Qloballaşan dünyanı tolerantlığa, dünyəvi dəyərlərə, insan haqlarına çağırmaqla Azərbaycan qadınının mənəvi aləminin təmsilçisinə çevrilir, onu dünyaya tanıdırsınız.
Çox hörmətli Mehriban xanım!
Sizi, mənəvi və intellektual enerjisini ölkəmizin inkişafına yönəltməklə Azərbaycan qadınının ictimai fəaliyyətinin yeni səhifəsini açmış  respublikanın birinci xanımını bir daha Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunmağınız münasibətilə  elmi ictimaiyyət adından səmimi qəlbdən təbrik edirik. Biz əminik ki, bu hadisə müasir Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində elmi-intellektual inkişaf modelinə əsaslanan və sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi tərəqqi ilə müşahidə olunan ölkəmizin yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı olacaqdır.

Президент НАНА направил поздравительное письмо первой леди страны Мехрибан Алиевой
Назначение Вас, первой леди нашей республики, внесшей в течение долгих лет своей многогранной деятельностью неизменный вклад в развитие независимого Азербайджана, на пост Первого вице-президента Азербайджанской Республики было воспринято нашим народом с чувством безграничной радости. По этому случаю, от имени научной общественности и лично от своего имени сердечно поздравляем Вас, желаем Вам успехов в укреплении государственности независимого Азербайджана, защите национальных интересов нашей страны, а также осуществлении этой ответственной и почетной должности, направленной на повышение международного имиджа нашей страны!
В результате последовательной политики, осуществляемой в последние годы под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, были достигнуты большие успехи в усовершенствовании механизмов демократического управления страной, сохранении внутренней стабильности и повышении международного имиджа нашей республики. Результаты референдума, поведенного в нашей стране в связи с внесением изменений в Конституцию Азербайджанской Республики, еще раз доказали, что наш народ единодушно поддерживает эту политику. Мы уверены, что Вы, являясь Первым вице-президентом Азербайджанской Республики, внесете свой вклад в дальнейшее укрепление государственной политики, осуществляемой под руководством господина Ильхама Алиева.
Отнюдь не случайно Ваше назначение на столь высокий пост, имеющий важное значение в государственном управлении независимого Азербайджана, в современный период, когда в мире и регионе разворачиваются очень сложные события. Вы уже несколько лет, как депутат Милли Меджлиса и заместитель председателя Партии Ени Азербайджан, своей практической деятельностью подтвердили, что обладаете высоким политическим потенциалом. Национальные интересы всегда составляют приоритет в вашей деятельности, как результат этого, во всех Ваших зарубежных поездках и проведенных встречах интересы нашего независимого государства защищаются Вами на самом высоком уровне.
В современный период Вы так же являетесь покровителем и неутомимым пропагандистом азербайджанской культуры. Именно благодаря Вам исторические памятники Азербайджана, мугам, саз, тар, Новруз байрамы были включены в список материально-культурных жемчужин мира. В последние годы осуществляемые Вами грандиозные культурные проекты превратили руководимый Вами Фонд Гейдара Алиева в попечителя культуры. Поддержкой молодым талантам на конкурсе песни "Евровидение" Вы продемонстрировали всему миру, что современная музыка не является недосягаемой для Азербайджана - цивилизованной Восточной страны.
Одно из основных направлений Вашей деятельности - развитие образования в Азербайджане. В соответствии с проектами «Новая школа обновляющемуся Азербайджану», «Поддержка образованию» и Программами «Развитие детских домов и школ-интернатов», «Развитие дошкольных образовательных учреждений» Вами были заложены основы и реконструированы сотни зданий средних школ и детских садов. Под Вашим руководством проект «Поддержка образованию», пересекая границу страны, охватил наших соотечественников, проживающих в различных уголках мира.
Одним из важнейших заслуг перед государством и народом является основанный в 2004 году Фонд Гейдара Алиева. Руководимый Вами Фонд играет неоценимую роль в изучении и пропаганде политики всемирно известного государственного деятеля, общенационального лидера Гейдара Алиева, направленной на улучшение социально-экономического, культурного развития, материального благосостояния народа, сохранения национальных ценностей, а также в осуществлении этих идей.
Развитие спорта составляет одно из особых направлений Вашей многогранной деятельности. Успешная реализация первых Европейских игр «Баку-2015», бакинского этапа Гран-при «Формулы 1» и ряда других грандиозных спортивных мероприятий международного масштаба стало возможным благодаря именно Вашей организованности. В результате осуществленных Вами проектов Азербайджан превратился в один из спортивных центров мира.
Благодаря Вашей деятельности, основанной на национальных исторических традициях в годы независимости, в частности, за последние десять лет общественная активность азербайджанских женщин стремительно возросла. Сегодня Вы являетесь голосом правды азербайджанской женщины. Призывая глобализирующийся мир к толерантности, мировым ценностям, правам человека, Вы превращаетесь в представителя духовного мира азербайджанской женщины, популяризируете ее во всем мире.
Многоуважаемая Мехрибан ханум!
От имени научной общественности поздравляю Вас, первую леди нашей республики, открывшей новую страницу общественной деятельности азербайджанской женщины, направляя духовную и интеллектуальную энергию на развитие страны, по случаю Вашего назначения на пост Первого вице-президента республики. Мы уверены, что в истории Азербайджанской государственности это событие станет началом нового этапа развития нашей страны, опирающейся на современные модели научно-интеллектуального развития и в которой наблюдается социально-экономический и культурно-духовный прогресс.