AMEA-nın prezidenti ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevaya təbrik məktubu ünvanlayıb
Sizin, uzun illər ərzində çoxşaxəli fəaliyyəti ilə müstəqil Azərbaycanın tərəqqisinə əvəzedilməz töhfələr verən respublikamızın birinci xanımının Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunmağınız xalqımız tərəfindən böyük sevinc hissi ilə qarşılandı. Bu münasibətlə Sizi elmi ictimaiyyət  adından, şəxsən öz adımdan səmimi qəlbdən təbrik edir, Sizə müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsinə, milli maraqların qorunmasına, ölkəmizin beynəlxalq imicinin yüksəldilməsinə hədəflənmiş bu məsuliyyətli və şərəfli vəzifənizin həyata keçirilməsində uğurlar arzulayırıq!
Son illər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən ardıcıl siyasət nəticəsində ölkənin demokratik idarəedilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, daxili sabitliyin qorunub saxlanılması, respublikamızın beynəlxalq imicinin yüksəldilməsi istiqamətində böyük uğurlar əldə edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında dəyişiklik edilməsi ilə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən referendumun nəticələri bir daha sübut etdi ki, xalqımız bu siyasəti yekdilliklə dəstəkləyir. Biz əminik ki, Siz Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti olaraq, cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən dövlət siyasətinin daha da gücləndirilməsinə öz töhfələrinizi verəcəksiniz.
Dünyada və regionda olduqca mürəkkəb hadisələrin cərəyan etdiyi müasir şəraitdə müstəqil Azərbaycanın dövlət idarəetməsində  mühüm əhəmiyyətə malik belə bir yüksək vəzifəyə Sizin təyin edilməyiniz heç də təsadüfi deyildir. Siz  neçə illərdir ki, Milli Məclisin deputatı və Yeni Azərbaycan Partiyasının sədr müavini kimi  yüksək siyasi potensiala malik olduğunuzu əməli fəaliyyətinizlə  təsdiqləmisiniz. Fəaliyyətinizdə milli maraqların daim prioritet təşkil etməsinin nəticəsidir ki, Siz bütün xarici səfərlərinizdə, keçirdiyiniz görüşlərdə müstəqil dövlətimizin maraqlarını yüksək səviyyədə müdafiə edirsiniz.
Müasir dövrdə Siz həm də Azərbaycan mədəniyyətinin hamisi və yorulmaz təbliğatçısısınız. Məhz Sizin sayənizdə Azərbaycanın tarixi abidələri, muğam, saz, tar, Novruz bayramı dünyanın maddi-mədəni inciləri sırasına daxil edilmişdir. Son illərdə Sizin həyata keçirdiyiniz  möhtəşəm mədəniyyət layihələri  rəhbərlik etdiyiniz Heydər Əliyev Fondunu əsl mədəniyyət himayədarına çevirib. Siz “Avroviziya” mahnı müsabiqəsində gənc istedadlara verdiyiniz dəstəklə müa­sir musiqinin  sivil Şərq ölkəsi olaraq Azərbaycan üçün əlçatmaz olmadığını dünyaya nümayiş etdirdiniz.
Fəaliyyətinizin əsas istiqamətlərindən birini Azərbaycan təhsilinin inkişafı təşkil edir. Siz “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Təhsilə dəstək” layihələri, “Uşaq evləri və İnternat məktəblərinin inkişafı”, “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı proqramı”  üzrə yüzlərlə orta məktəb və uşaq bağçası binalarının təməlini qoymuş və   bərpasına nail olmusunuz. Sizin rəhbərliyinizlə “Təhsilə dəstək” layihəsi ölkə sərhədlərini aşaraq dünyanın müxtəlif güşələrində yaşayan soydaşlarımızı da əhatə etmişdir.
Sizin dövlət və xalq qarşısında ən böyük xidmətinizdən biri 2004-cü ildə təsis edilmiş Heydər Əliyev Fondu ilə bağlıdır. Rəhbərlik etdiyiniz  Fond dünya şöhrətli dövlət xadimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın sosial-iqtisadi, mədəni inkişafını, xalqımızın maddi rifahının yaxşılaşması, onun min illər boyu yaratdığı, yaşatdığı dəyərlərin qorunması naminə müəyyən etdiyi siyasətin öyrənilməsi, təbliği və bu ideyaların həyata keçirilməsi istiqamətində misilsiz rol oynayır. Heydər Əliyev Fondunun   milli-mənəvi dəyərləri qoruyaraq himayə etməsi, əslində Azərbaycançılığa elmi əsaslarla töhfənin bariz nümunəsidir.
Çoxşaxəli fəaliyyətinizdə idmanın inkişaf etdirilməsi xüsusi istiqamətlərdən birini təşkil edir. "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarının, "Formula 1" Bakı Qran Prisinin və bir sıra digər beynəlxalq miqyaslı möhtəşəm idman tədbirinin uğurla həyata keçirilməsi məhz Sizin təşkilatçılığınız sayəsində mümkün olmuşdur. Həyata keçirdiyiniz bu layihələr nəticəsində artıq Azərbaycan dünyanın idman mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir.
Sizin  milli tarixi ənənələrə əsaslanan fəaliyyətiniz sayəsində müstəqillik illərində, xüsusən, son on ildə Azərbaycan qadınlarının ictimai fəallığı bütöv bir hərəkat səviyyəsinə yüksəlmişdir. Bu gün Siz dünyaya sülhün, həmrəyliyin və qardaşlığın gözü ilə baxaraq Azərbaycan qadınının haqq səsinə çevrilmisiniz. Qloballaşan dünyanı tolerantlığa, dünyəvi dəyərlərə, insan haqlarına çağırmaqla Azərbaycan qadınının mənəvi aləminin təmsilçisinə çevrilir, onu dünyaya tanıdırsınız.
Çox hörmətli Mehriban xanım!
Sizi, mənəvi və intellektual enerjisini ölkəmizin inkişafına yönəltməklə Azərbaycan qadınının ictimai fəaliyyətinin yeni səhifəsini açmış  respublikanın birinci xanımını bir daha Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti təyin olunmağınız münasibətilə  elmi ictimaiyyət adından səmimi qəlbdən təbrik edirik. Biz əminik ki, bu hadisə müasir Azərbaycan dövlətçiliyi tarixində elmi-intellektual inkişaf modelinə əsaslanan və sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi tərəqqi ilə müşahidə olunan ölkəmizin yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı olacaqdır.

First Azerbaijan Vice-President
Appointment you, the first lady of our republic which brought within long years the many-sided activities an invariable contribution to development of independent Azerbaijan on a post of the Senior vice president of the Azerbaijan Republic was apprehended by our people with feeling of boundless joy. On this occasion, on behalf of scientific community and personally on its own behalf warmly we congratulate you, we wish you success in strengthening of statehood of independent Azerbaijan, protection of national interests of our country, and also implementation of this responsible and the office of honor directed to increase in the international image of our country!
As a result of the consistent policy performed in recent years under the leadership of the President of the Azerbaijan Republic mister Ilham Aliyev great success in enhancement of mechanisms of democratic country government, preserving internal stability and increase in the international image of our republic was achieved. Results of the referendum moved in our country in connection with introduction of amendments to the Constitution of the Azerbaijan Republic once again proved that our people unanimously support this policy. We are sure that you, being a Senior vice president of the Azerbaijan Republic, will make the contribution to further strengthening of the state policy performed under the leadership of mister Ilham Aliyev.
It is no accident that your appointment to this high office, which is important in the government of independent Azerbaijan, in the modern period, when the world and the region unfold very complex event. You have a few years as MP and deputy chairman of New Azerbaijan Party, its practical activity have confirmed that you have high political potential. National interests are always a priority in your activity as a result of this, in all your trips abroad and meetings held interests of our independent state protected you at the highest level.
During the modern period you are also a patron and the tireless propagandist of the Azerbaijani culture. Exactly thanks to you historical monuments of Azerbaijan mugham, saz, tar, Novruz holiday have been included in the list of material and cultural pearls of the world. In recent years the grandiose cultural projects which are carried out by Heydar Aliyev Fundation, headed by you into the trustee of culture. Support of young talents in the «Eurovision» Song Contest You has demonstrated to the world that modern music is not beyond the reach of Azerbaijan - a civilized Eastern country.
One of the main areas of your activity is the development of education in Azerbaijan. Under programs - “New school for modern Azerbaijan”, "Support to Education", "Development of Orphanages and Boarding Schools Development", "Development program of preschool education institutions", you laid the foundation for the hundreds of secondary schools and kindergartens as well as restored them. Under your leadership, "Support to Education" project surpassed beyond the borders and covered of our compatriots living in different countries of the world.
One of your great merits before the state and people is associated with Heydar Aliyev Foundation in 2004. Foundation plays a vital role in study, promotion and implementation of ideas defined by national leader Heydar Aliyev for development of social-economic and cultural life of our nation and improving its welfare. Patronizing national-moral values by Heydar Aliyev Foundation is obvious sample of contribution for national idea.
The development of sport is one of the special aspects of multifaceted activities. "Baku-2015" first European Games, "Formula 1", the Baku Grand Prix, and a number of other international major sports events have been made possible thanks to Your successful organization. As a result of implemented projects Azerbaijan has been shifted into one of the world’s sport centers.
Thanks to your activity based on historical traditions, in the years of independence, especially in the last decade, the women's movement has become an entire social activity. Today you are the voice of truth of all Azerbaijani women.
Highly respected Mrs. Mehriban !
We sincerely congratulate You – the first lady of Azerbaijan, who directed all her moral and intellectual energy for development of country, on the occasion of defining the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan. We hope that, this event will be the beginning of a new era in the development of our country.