AMEA-da bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsinə dair Fəaliyyət Planı təsdiq edilib
Fevralın 15-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”dan irəli gələn tədbirlərin AMEA-da icrası ilə bağlı məsələyə baxılıb.
İclasda çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qlobal iqlim dəyişikliklərinin və təbiətə antropogen təsirlərin intensivləşməsi nəticəsində bioloji müxtəlifliyin azaldığını, ayrı-ayrı növlərin isə məhv olduğunu bildirib: “Bu, yer üzərində canlı həyatın varlığına böyük təhdiddir. Vəziyyəti nəzarət altında saxlamaq üçün bioloji müxtəlifliyin etibarlı qorunması, bərpası və gələcək nəsillərə çatdırılması, genetik ehtiyatlardan səmərəli istifadə olunması, ekoloji tarazlığın tənzimlənməsi istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlər görülməlidir”.
AMEA rəhbəri Prezident İlham Əliyevin 3 oktyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə Fəaliyyət Planında digər təşkilatlarla bərabər AMEA-nın da qarşısında müvafiq tədbirlərlə bağlı mühüm vəzifələrin qoyulduğunu söyləyib. Akademik AMEA-ya tapşırılmış işlərin icrasının təmin edilməsi üçün Akademiyanın strukturları arasında iş bölgüsünü nəzərdə tutan Fəaliyyət Planının hazırlandığını deyib.
Məsələ müzakirə edildikdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fəaliyyət Planı təsdiq edilib. Həmçinin Milli Strategiyanın yerinə yetirilməsi ilə bağlı görülən işlər haqqında informasiyanın toplanması, işlənməsi, hesabatların hazırlanaraq Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar Nazirliyinə təqdim olunması, AMEA daxilində, eləcə də Akademiya ilə digər icraçı təşkilatlar arasında əlaqələndirmənin təmin edilməsi məqsədilə işçi qrup yaradılıb.

ANAS approved the Action Plan on the Protection and Sustainable Use of Biological Diversity
February 15, at a meeting of the Presidium of ANAS were issued tasks related to the activities envisaged in the "National Strategy for the Protection and Sustainable Use of Biological Diversity in the Republic of Azerbaijan for 2017-2020 years" and their implementation in ANAS.
In his speech at the meeting, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh said that as a result of global climate change and the intensity of anthropogenic impact on the nature of the biological diversity is reduced, eliminated certain types of "This is a big threat to all life on Earth. To keep this position under control, there was a need to implement urgent measures to secure the protection, restoration and transmission to future generations of biological diversity, sustainable use of genetic resources and regulation of the ecological balance."
Head of ANAS noted that, along with other organizations, the Action Plan for the implementation of the National Strategy, approved by the Decree of the President Ilham Aliyev dated October 3, 2016, and before the important tasks of ANAS have been put on the implementation of relevant activities. Academician Akif Alizadeh said that to ensure the work assigned to ANAS, was developed an Action Plan providing for the distribution of work between the structures of the Academy.
After discussions the Action Plan was approved by the Decree of the Presidium. Also, was established a working group for the collection and processing of information about the work carried out to implement the National Strategy, preparation of reports and their submission to the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, ensuring coordination both within ANAS, and among the Academy and other performing organizations.