AMEA-da gənclərə yüksək diqqət və qayğı göstərilir
Fevralın 7-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov yeni təsis olunan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda həyata keçirilən uğurlu gənclər siyasətindən danışıb, müstəqilliyimizin və dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsində gənclərin rolundan bəhs edib. O, ölkəmizdə fevralın 2-nin Gənclər Günü elan olunması tarixinin ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu xatırladıb. Bildirilib ki, məhz ulu öndərin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra Azərbaycanda dövlət gənclər siyasətinin əsası qoyulub. 1996-cı il fevralın 2-də Ümummilli Liderin dəstəyi ilə gənclərin birinci forumu keçirilib, 1997-ci ildən isə ulu öndər Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə fevralın 2-si Azərbaycanda Gənclər Günü kimi qeyd olunmağa başlayıb.
Akademik rəhbərlik etdiyi müəssisənin gənc alim və mütəxəssislərinin uğurlarından danışaraq bildirib ki, müxtəlif illərdə elm nominasiyası üzrə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na AMEA-dan təqdim olunan namizədlər sırasında institutun gəncləri də olmuşdur.
Sonra AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov çıxış edərək institutda yeni yaradılmış Şuranın aktiv fəaliyyəti ilə fərqləndiyini, Akademiyada Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının həyata keçirtdiyi layihələrdə Şura üzvlərinin yaxından iştirak etdiyini xüsusi vurğulayıb. Natiq AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının  2017-ci ilin fəaliyyət planı haqqında da məlumat verərək bildirib ki, cari ildə Magistr - 2017, Texnostart - 2017 və bu kimi digər layihələrin reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Əsas məqsəd AMEA-nın elmi müəssisələrində fəaliyyət göstərən gənc alim, magistr, doktorant və dissertantların elmi faəliyyətlərinə dəstək olmaq, onların innovativ elmi tədqiqatlar sahəsindəki təşəbbüslərini stimullaşdırmaqdır.
Daha sonra Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Şuranın ötən ildəki fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verib.
Görüşdə institutun magistrantları Cəmilə Bayramova, Elnarə Sadıqova, Elşən Musazadə, gənc alim Gülnarə Balakişiyeva və doktorant Nərgiz Bayramova AMEA-da magistatura təhsili, doktorant və dissertantlar üçün yaradılan şəraitdən, mövcud maddi-teniki bazadan və qısa müddətdə qazandıqları uğurlardan bəhs ediblər.
Tədbirin sonunda Şura sədri institutda magistr və doktorantlar üçün yaradılan  şəraitlə yaxından tanış olub.

В НАНА оказываются большое внимание и забота о молодежи
7 февраля председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доцент Фамин Салманов встретился с членами Совета молодых ученых и специалистов Института молекулярной биологии и биотехнологий.
На встрече директор института, академик Ирада Гусейнова рассказала о проводимой в Азербайджане успешной молодежной политике и отметила роль молодежи в еще большем укреплении нашей независимости и государственности. Она напомнила, что объявление в нашей стране 2 февраля Днем молодежи связано с именем великого лидера Гейдара Алиева. Было отмечено, что именно после возвращения великого лидера к власти во второй раз в Азербайджане была заложена основа государственной молодежной политики. 2 февраля 1996 года при поддержке общенационального лидера состоялся Первый форум молодежи, а с 1997 года Распоряжением общенационального лидера Гейдара Алиева День молодежи стал отмечаться в Азербайджане 2 февраля.
Академик, говоря о достижениях молодых ученых и специалистов руководимого ею учреждения, отметила, что среди кандидатов, представленных НАНА на соискание «Президентской премии для молодежи» в разные годы, были также молодые ученые института.
Далее председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доцент Фамин Салманов подчеркнул, что вновь образованный в институте Совет отличается активной деятельностью. Было отмечено, что члены Совета принимают близкое участие в осуществлении проектов Совета молодых ученых и специалистов академии. Проинформировав о плане деятельности Совета молодых ученых и специалистов НАНА на 2017 год, председатель сообщил, что в текущем году планируется реализация таких проектов, как Магистр-2017, Техностарт-2017 и др. Основная цель заключается в поддержке научной деятельности молодых ученых, магистрантов, докторантов и диссертантов научных учреждений НАНА, стимулировании их инициатив в области инновационных научных исследований.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов Института молекулярной биологии и биотехнологий, доктор философии по биологии Улдуз Гурбанова дала информацию о деятельности совета в минувшем году.
На встрече магистранты института Джамиля Байрамова, Эльнары Садыговой, Эльшан Мусазаде, молодой ученый Гюльнара Балакишиева и докторант Наргиз Байрамова рассказали об образовании в магистратуре НАНА, созданных для докторантов и диссертантов условиях, существующей материально-технической базе и достигнутых за короткое время успехах.
В конце мероприятия председатель Совета ознакомился с условиями, созданными в институте для магистров и докторантов.