Mərkəzi Elmi Kitabxanada Rus ədəbiyyatı fondunun təqdimatı keçirilib
Təqdimatda çıxış edən MEK-in Kitabxana-Xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova kitabxananın Rus ədəbiyyatı fonduna aid kitabların əldə edilməsi və kataloqlaşdırılması prosesindən danışıb, Milli Rəqəmsal Yaddaş bazası haqqında ətraflı məlumat verib. A.Səfərova bildirib ki, Rus ədəbiyyatı fondunda saxlanılan və Azərbaycana aid olan əhəmiyyətli məlumatlar Milli Rəqəmsal Yaddaşa köçürülür.
Sonra MEK-in Fondların mühafizəsi bölməsinin əməkdaşı Aytən Xudiyeva təqdimatla çıxış edərək fondda 67555 kitabın, 13816 jurnalın, 1308 qəzetin, 5763 dissertasiya və 2942 avtoreferatın, İxtisas fondunda (Kitabxanaçılıq İnformasiya sahəsi üzrə ixtisaslaşmış fond) 3640 kitabın, Nadir fondda isə 8759 ədəd rus ədəbiyyatının saxlanıldığını bildirib.
Rusiya ilə beynəlxalq kitab mübadiləsindən danışan A.Xudiyeva Mərkəzi Elmi Kitabxananın Rusiya Dövlət Kitabxanası, Təbiət Elmləri üzrə Kitabxana və digər qurumlarla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
MEK-in Fondların mühafizəsi bölməsinin rəhbəri Xuraman İsmayılova ölkəmizdə ən böyük elmi ədəbiyyatın Mərkəzi Elmi Kitabxanada olduğunu bildirib. O, rus ədəbiyyatının saxlanma formatı barədə məlumat verərək, saxlanılan rusdilli ədəbiyyatda Azərbaycana aid vacib materialların toplandığını qeyd edib.

В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась презентация Фонда русской литературы
Выступившая на презентации заведующая отделом Библиотечных услуг Айгюн Сафарова, говоря о процессе каталогизации и поступления  книг в Фонд русской литературы, сообщила также о базе Национальной цифровой памяти ЦНБ. Цель НЦП – собрание, систематизация, оцифровка, занесение в электронный каталог, предоставление читателям Азербайджана и всего мира всей информации, касающиеся древней культуры и истории Азербайджана и являющиеся большим вкладом в развитие человечества. А.Сафарова подчеркнула, что значимая информация, касающаяся Азербайджана и хранящаяся в Фонде русской литературы, тоже вносится в базу НЦП.
Сотрудник Отделения охраны фондов Айтен Худиева, продемонстрировав слайды о Фонде русской литературы, сообщила, что здесь хранятся 67555 книг, 13816 журналов, 56374 периодической литературы, 1308 комплектов газет; 5763 диссертации, 2942 автореферата; в Специализированном фонде (специализированный фонд в библиотечно - информационной области) - 3640 книг, а в Фонде редких книг 8759 экземпляров литературы на русском языке.
А.Худиева, говоря о международном обмене книг с Россией, отметила сотрудничество ЦНБ с Российской государственной библиотекой, Библиотекой естественных наук и прочими библиотеками России.
Заведующая Отделением охраны фондов Хураман Исмайлова отметила, что ЦНБ является самым большим хранилищем научной литературы в Азербайджане. Проинформировав о формате хранения русской литературы, Х.Исмайлова подчеркнула собрание важных материалов, касающихся Азербайджана, в русскоязычной литературе, хранящейся в фондах библиотеки.