Mərkəzi Elmi Kitabxanada Rus ədəbiyyatı fondunun təqdimatı keçirilib
Təqdimatda çıxış edən MEK-in Kitabxana-Xidmət şöbəsinin müdiri Aygün Səfərova kitabxananın Rus ədəbiyyatı fonduna aid kitabların əldə edilməsi və kataloqlaşdırılması prosesindən danışıb, Milli Rəqəmsal Yaddaş bazası haqqında ətraflı məlumat verib. A.Səfərova bildirib ki, Rus ədəbiyyatı fondunda saxlanılan və Azərbaycana aid olan əhəmiyyətli məlumatlar Milli Rəqəmsal Yaddaşa köçürülür.
Sonra MEK-in Fondların mühafizəsi bölməsinin əməkdaşı Aytən Xudiyeva təqdimatla çıxış edərək fondda 67555 kitabın, 13816 jurnalın, 1308 qəzetin, 5763 dissertasiya və 2942 avtoreferatın, İxtisas fondunda (Kitabxanaçılıq İnformasiya sahəsi üzrə ixtisaslaşmış fond) 3640 kitabın, Nadir fondda isə 8759 ədəd rus ədəbiyyatının saxlanıldığını bildirib.
Rusiya ilə beynəlxalq kitab mübadiləsindən danışan A.Xudiyeva Mərkəzi Elmi Kitabxananın Rusiya Dövlət Kitabxanası, Təbiət Elmləri üzrə Kitabxana və digər qurumlarla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
MEK-in Fondların mühafizəsi bölməsinin rəhbəri Xuraman İsmayılova ölkəmizdə ən böyük elmi ədəbiyyatın Mərkəzi Elmi Kitabxanada olduğunu bildirib. O, rus ədəbiyyatının saxlanma formatı barədə məlumat verərək, saxlanılan rusdilli ədəbiyyatda Azərbaycana aid vacib materialların toplandığını qeyd edib.

Foundation of Russian Literature presented at the Central Scientific Library
Pearls from the Foundation of Russian Literature were presented at the Central Scientific Library (CSL) of ANAS.
Speaking at the presentation chief of CSL Library-Services Department Aygun Safrova spoke of acquisition and cataloging of library books on Russian literature, and gave detailed information about the National Digital Memory database. The important information, stored at Foundation of Russian literature and relating to Azerbaijan is transferred to the National Digital Memory, she said.
Then Ayten Khudiyeva, an associate of CSL Department of Protection of the Foundations, made a presentation and stated that, current Foundation stores 67555 books, 13816 journals, 1308 newspapers, 5763 theses and 2942 synopsis of thesis, while Specialty Foundation stores (Foundation specialized in Library Information) 3640 books, Rare Foundation - 8759 arrest of Russian literature.
Speaking on international book exchange with Russia A.Khudiyeva brought to mind relations of Central Scientific Library via the Russian State Library, the Library of Natural Sciences.
Chief of CSL Department of Foundations’ Protection Khuraman Ismailova underlined that, the largest scientific literature in the country is available at the Central Scientific Library of ANAS.