“Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” müsabiqəsi elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondu gənclərin cəmiyyətin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafında rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, gənclərin maarifləndirilməsi, elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması, onların nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi istiqamətində səyləri birləşdirmək üçün, “Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin, bu sənədin “7.5.2. Prioritet 5.2. İstehlakçıların maliyyə savadlılığının artırılması və hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsi” bölməsinin qarşıya qoyduğu vəzifələri əsas tutaraq “2 Fevral – Gənclər Günü”ndə “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinı elan edib.
Müsabiqənin məqsədi maliyyə savadlıllığı üzrə, xüsusən ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının gücləndirilməsi və Azərbaycanda bankçılıq sisteminin inkişafına dəstək, ölkədə iqtisadi və maliyyə savadlılığının artması, maliyyə savadlılığının ictimai dəyər kimi tanınması, müsabiqə mövzusuna uyğun ixtisaslaşmış və fəal çalışan gənc alim və mütəxəssislər tərəfindən müsabiqə müddətində yazılmış orijinal məqalələrin və onların aprobasiyasının qiymətləndirilməsi, mükafatlandırılması və elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasıdır.
Maliyyə savadlılığı sahəsində dərc olunmuş və qalib olaraq seçilmiş ən yaxşı elmi işlərin aşağıdakı nominasiyalar üzrə diplom və pulla mükafatlandırılması nəzərdə tutulub:
• 1-ci yer: 1500 manat  (1 mükafat)
• 2-ci yer: 1000 manat  (2 mükafat)
• 3-cü yer: 500 manat   (3 mükafat)
Mükafat müsabiqəsində AMEA təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından, maliyyə-kredit sistemindəki təşkilatlardan, QHT-lərdən, İKT ilə əlaqəli şirkətlərdən sənədlərin təqdim olunma gününədək yaşı 35 və ya 35-dən aşağı olan, əlaqəli sahədə ali təhsilli (ən azı magistr dərəcəsinə malik olan) gənc alim və mütəxəssislər bərabər əsaslarla və şəffaflıq qorunmaqla iştirak edə bilərlər.
Məqalənin sonunda və ya əvvəlində “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinə təqdim etmək üçün dərc olunur” qeydi verilməlidir.
Müsabiqəyə sənədlər 2017-ci il 12 fevral tarixindən başlayaraq qəbul olunacaq. Sənədlərin son qəbul günü 2017-ci il 25 aprel, saat 17.00-dır. Nəticələr 2017-ci ilin may ayının ilk ongünlüyündə açıqlanacaq, xüsusi təqdimat mərasimində mükafatlar təqdim ediləcək.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində iddiaçılara kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Elmin İnkişafı Fondunda və Mərkəzi Bankın Tədqiqatlar və İnkişaf Mərkəzində məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Mükafat müsabiqəsi ilə bağlı daha ətraflı məlumatı http://www.sdf.gov.az/ saytından əldə etmək mümkündür.

On February 2, guided by the tasks arising from the "strategic roadmap development of financial services in the Republic of Azerbaijan" and the section of the same document "7.5.2. Priority 5.2. financial literacy, and strengthening the protection of consumers' rights", in order to enhance the role of youth in the socio-economic and cultural development of society, to ensure their responsible participation in the further development of the country, education of youth, promoting their scientific activities, joint efforts to assess their achievements the Central Bank of Azerbaijan Republic, Science Development Fundation under the President of the Republic of Azerbaijan, German savings banks Foundation for international cooperation announced premium competition "Young scientists and financial literacy".
The purpose of the competition is to strengthen the socio-economic development of the country and support the development of the banking system in Azerbaijan, increasing economic and financial literacy in the country, the recognition of financial literacy as a social value, the assessment of the original versions of articles written by qualified and active young scientists and specialists during the contest, and testing, awarding and promoting research activities.
Winning author of scientific articles about financial literacy provides diploma and prize money in the following categories:
1st place: 1500 manats (1 award)
2nd place: 1000 manats (2 awards)
3rd place: 500 AZN (3 awards)
In the premium competition on an equal footing and, while maintaining transparency to young scientists and specialists with higher education in the field (at least, having a master's degree) at the age of 35 of the organizations of ANAS, universities, research institutions of ministries , financial organizations, NGOs, ICT companies.
At the beginning or at the end of the article should be indicated note - "Published for submission to the Joint Award competition" Young scientists and financial literacy, "the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the Savings Banks Fund for International Cooperation of Germany."
Documents for the competition will be accepted from 12 February 2017. The deadline for documents - April 25, 2017, 17:00. Results will be announced in early May 2017. At a special presentation ceremony will be awarded prizes.
During the reception of documents in order to help the applicants provided for holding consultation workshops at the Foundation of Science and the Center for Research and Development of the Central Bank.