“Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” müsabiqəsi elan edilib
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondu gənclərin cəmiyyətin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafında rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, gənclərin maarifləndirilməsi, elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması, onların nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi istiqamətində səyləri birləşdirmək üçün, “Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin, bu sənədin “7.5.2. Prioritet 5.2. İstehlakçıların maliyyə savadlılığının artırılması və hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsi” bölməsinin qarşıya qoyduğu vəzifələri əsas tutaraq “2 Fevral – Gənclər Günü”ndə “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinı elan edib.
Müsabiqənin məqsədi maliyyə savadlıllığı üzrə, xüsusən ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının gücləndirilməsi və Azərbaycanda bankçılıq sisteminin inkişafına dəstək, ölkədə iqtisadi və maliyyə savadlılığının artması, maliyyə savadlılığının ictimai dəyər kimi tanınması, müsabiqə mövzusuna uyğun ixtisaslaşmış və fəal çalışan gənc alim və mütəxəssislər tərəfindən müsabiqə müddətində yazılmış orijinal məqalələrin və onların aprobasiyasının qiymətləndirilməsi, mükafatlandırılması və elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasıdır.
Maliyyə savadlılığı sahəsində dərc olunmuş və qalib olaraq seçilmiş ən yaxşı elmi işlərin aşağıdakı nominasiyalar üzrə diplom və pulla mükafatlandırılması nəzərdə tutulub:
• 1-ci yer: 1500 manat  (1 mükafat)
• 2-ci yer: 1000 manat  (2 mükafat)
• 3-cü yer: 500 manat   (3 mükafat)
Mükafat müsabiqəsində AMEA təşkilatlarından, ali təhsil müəssisələrindən, nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat qurumlarından, maliyyə-kredit sistemindəki təşkilatlardan, QHT-lərdən, İKT ilə əlaqəli şirkətlərdən sənədlərin təqdim olunma gününədək yaşı 35 və ya 35-dən aşağı olan, əlaqəli sahədə ali təhsilli (ən azı magistr dərəcəsinə malik olan) gənc alim və mütəxəssislər bərabər əsaslarla və şəffaflıq qorunmaqla iştirak edə bilərlər.
Məqalənin sonunda və ya əvvəlində “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” birgə mükafat müsabiqəsinə təqdim etmək üçün dərc olunur” qeydi verilməlidir.
Müsabiqəyə sənədlər 2017-ci il 12 fevral tarixindən başlayaraq qəbul olunacaq. Sənədlərin son qəbul günü 2017-ci il 25 aprel, saat 17.00-dır. Nəticələr 2017-ci ilin may ayının ilk ongünlüyündə açıqlanacaq, xüsusi təqdimat mərasimində mükafatlar təqdim ediləcək.
Sənədlərin qəbulu üçün nəzərdə tutulmuş müddət ərzində iddiaçılara kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə Elmin İnkişafı Fondunda və Mərkəzi Bankın Tədqiqatlar və İnkişaf Mərkəzində məsləhət seminarlarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Mükafat müsabiqəsi ilə bağlı daha ətraflı məlumatı http://www.sdf.gov.az/ saytından əldə etmək mümkündür.

Объявлен конкурс «Молодые ученые и финансовая грамотность»
2 февраля, руководствуясь задачами, вытекающими из «Стратегической Дорожной Карты развития финансовых услуг в Азербайджанской Республике» и раздела этого же документа «7.5.2. Приоритет 5.2. повышение финансовой грамотности и усиление защиты прав потребителей», с целью повышения роли молодежи в социально-экономическом и культурном развитии общества, обеспечения их ответственного участия в дальнейшем развитии страны, просвещения молодежи, стимулирования их научной деятельности, объединения усилий для оценки их достижений Центральный банк Азербайджанской Республики, Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Немецкий фонд сберегательных касс по международному сотрудничеству объявили наградный конкурс «Молодые ученые и финансовая грамотность».
Цель конкурса заключается в усилении социально-экономического развития страны и поддержке развития банковской системы в Азербайджане, повышении экономической и финансовой грамотности в стране, признании финансовой грамотности как общественной ценности, оценке оригинальных вариантов статей, написанных квалифицированными и активными молодыми учеными и специалистами в течение конкурса, и их апробации, награждении и стимулировании научной деятельности.
Авторам победивших научных статей касательно финансовой грамотности предусмотрено вручение диплома и денежного приза по следующим номинациям:
1 место: 1500 манат (1 награда)
2 место: 1000 манат (2 награды)
3 место: 500 манат (3 награды)
В наградном конкурсе на равных основаниях и при сохранении прозрачности могут принять участие молодые ученые и специалисты с высшим образованием в соответствующей области (по крайней мере, обладающих степенью магистра) в возрасте до 35 лет из организаций НАНА, высших учебных заведений, научно-исследовательских структур министерств, финансово-кредитных организаций, НПО, компаний в области ИКТ.
В начале или в конце статьи должна быть указана заметка – «Публикуется для представления в совместный наградный конкурс «Молодые ученые и финансовая грамотность» Центрального банка Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Фонда сберегательных касс по международному сотрудничеству Германии».
Документы на конкурс будут приниматься с 12 февраля 2017 года. Последний день приема документов - 25 апреля 2017 года, 17:00. Результаты будут объявлены в первой декаде мая 2017 года. На специальной церемонии презентации будут вручены награды.
За время приема документов в целях помощи претендентам предусмотрено проведение консультационных семинаров в Фонде развития науки и Центре исследований и развития Центрального банка.