Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2017-ci ilin noyabr ayında kosmik proqramların gerçəkləşdirilməsinin fəal iştirakçısı, görkəmli alim və hərbi xadim, Kosmik Uçuşlar üzrə SSRİ Dövlət Komissiyasının sədri, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət və Lenin mükafatları laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü, general-leytenant Kərim Abbasəli oğlu Kərimovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Kərim Kərimov kosmik aparatların və raket texnikasının yaradılması, kosmosa uçuşların intensivləşməsi və kosmonavtikanın inkişaf etdirilməsi sahəsində müstəsna xidmətlər göstərmişdir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, kosmik fəzanın tədqiqi işinə mühüm töhfələr vermiş Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi ilə birlikdə Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 100-летнего юбилея Керима Керимова
В ноябре 2017 года исполняется 100 лет со дня рождения активного участника реализации космических программ, выдающегося ученого и военного деятеля, председателя Государственной комиссии СССР по космическим полетам, Героя Социалистического труда, лауреата Государственной и Ленинской премий, почетного члена Национальной Академии Наук Азербайджана, генерал-лейтенанта Керима Аббасали оглу Керимова.
Кериму Керимову принадлежат исключительные заслуги в области создания космических аппаратов и ракетной техники, интенсификации полетов в космос и развития космонавтики. Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 100-летнего юбилея Керима Керимова, внесшего важный вклад в исследование космического пространства, постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Национальным аэрокосмическим агентством Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею Керима Керимова.