Mərkəzi Nəbatat Bağında “Elmi tədqiqatlar üçün elektron məlumat bazalarından səmərəli istifadə” mövzusunda təlim keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında (MNB) “Elmi tədqiqatlar üçün elektron məlumat bazalarından səmərəli istifadə” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib.
Bağın direktor vəzifəsini icra edən, b.ü.f.d., dosent Vahid Fərzəliyev alimlərin dünya səviyyəsində elmi araşdırmalarının aparılması və elmi əsərlərin istinad indeksli jurnallarda dərc olunmasının dünya elminə inteqrasiya baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
MNB-nın doktorantı Aynur Ərəbzadə elmi nəticələrin təbliği məqsədilə AMEA və “Thomson Reuters” təşkilatları arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində bu kimi bazaların təcrübəsi, yüksək indeksli nəşrlərdə məqalələrə qoyulan tələblər, məqalələrinin qiymətləndirilməsi və çap olunma texnologiyasının mənimsənilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Seminarı Botanika İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimov davam etdirərək, alim və mütəxəssisləri elmi tədqiqat işlərinin hazırlanması zamanı “Web of Science” və “Scopus” kimi qlobal məlumat bazalarının imkanları və əsas elementlərindən səmərəli istifadə qaydaları ilə tanış edib. O, qlobal elmi bazaya çıxışı təmin edən “Web of Science” Məlumat Platformasına daxil olan aparıcı beynəlxalq elmi nəşrlərin seçilməsi qaydalarını izah edib. AMEA-nın elmi müəssisələri, o cümlədən, MNB üçün də istifadəyə açıq olan “Web of Science” saytında və elmi istinadların məlumat bazası axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani olaraq göstərilib.
Qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən Akademiyanın 40-dan çox elmi-tədqiqat müəssisəsi və orada çalışan alim və mütəxəssislər üçün “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanları yaradılmışdır.

Central Botanical Garden held workshop on “Effective use of electronic databases for scientific studies”
Central Botanical Garden of ANAS held an educational workshop on “Effective use of electronic databases for scientific studies”.
The Acting Director of the Garden, PhD in Biology, Associate Professor Vahid Farzaliyev emphasized the importance of research scientists at the international level and the publication of scientific papers in journals with a citation index in terms of integration into the world science.
Doctoral student of the CBG Aynur Arabzade told about the importance of the development experience of databases, requirements for articles in journals with a high index, technology assessments, and print articles in the framework of the contract concluded between ANAS and organization "Thomson Reuters" with the aim of promoting scientific achievements.
The workshop continued by the chief Department of Education of Institute of Botany, PhD in Biology, Associate Professor Rashad Salimov, who briefed the scientists and experts with the rules of the efficient use of capacities and the main elements of the global databases such as the "Web of Science" and "Scopus", during the preparation of the scientific and research work. He explained the rules for the election of the leading international scientific journals included in the information platform "Web of Science", which provides access to the global knowledge base. There were clearly shown the way operating site "Web of Science", which will be open for use by scientific institutions of ANAS, including CBG, as well as the effective use of database search tools scientific reference data.
It should be noted that in October of this year, according to the contract signed between ANAS and the organization of "Thomson Reuters", for the more than 40 research institutions of the Academy and working there scientists and engineers created the possibility of using bibliometrics network ( "Web of Science") platform "Thomson Reuters".