Mərkəzi Nəbatat Bağında “Elmi tədqiqatlar üçün elektron məlumat bazalarından səmərəli istifadə” mövzusunda təlim keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında (MNB) “Elmi tədqiqatlar üçün elektron məlumat bazalarından səmərəli istifadə” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib.
Bağın direktor vəzifəsini icra edən, b.ü.f.d., dosent Vahid Fərzəliyev alimlərin dünya səviyyəsində elmi araşdırmalarının aparılması və elmi əsərlərin istinad indeksli jurnallarda dərc olunmasının dünya elminə inteqrasiya baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
MNB-nın doktorantı Aynur Ərəbzadə elmi nəticələrin təbliği məqsədilə AMEA və “Thomson Reuters” təşkilatları arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində bu kimi bazaların təcrübəsi, yüksək indeksli nəşrlərdə məqalələrə qoyulan tələblər, məqalələrinin qiymətləndirilməsi və çap olunma texnologiyasının mənimsənilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Seminarı Botanika İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Rəşad Səlimov davam etdirərək, alim və mütəxəssisləri elmi tədqiqat işlərinin hazırlanması zamanı “Web of Science” və “Scopus” kimi qlobal məlumat bazalarının imkanları və əsas elementlərindən səmərəli istifadə qaydaları ilə tanış edib. O, qlobal elmi bazaya çıxışı təmin edən “Web of Science” Məlumat Platformasına daxil olan aparıcı beynəlxalq elmi nəşrlərin seçilməsi qaydalarını izah edib. AMEA-nın elmi müəssisələri, o cümlədən, MNB üçün də istifadəyə açıq olan “Web of Science” saytında və elmi istinadların məlumat bazası axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani olaraq göstərilib.
Qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən Akademiyanın 40-dan çox elmi-tədqiqat müəssisəsi və orada çalışan alim və mütəxəssislər üçün “Thomson Reuters” platformasının bibliometrik şəbəkəsindən (“Web of Science”) istifadə imkanları yaradılmışdır.

В Центральном ботаническом саду проведен тренинг «Эффективное использование электронных информационных баз для научных исследований»
В Центральном ботаническом саду (ЦБС) проведен просветительский семинар «Эффективное использование электронных информационных баз для научных исследований»
Исполняющий обязанности директора сада, доктор философии по биологии, доцент Вахид Фарзалиев подчеркнул важное значение проведения научных исследований учеными на мировом уровне и публикации научных трудов в журналах с индексом цитирования с точки зрения интеграции в мировую науку.
Докторант ЦБС Айнур Арабзаде рассказала о значении освоения опыта баз, требований относительно статей в изданиях с высоким индексом, технологий оценки и печати статей в рамках контракта, заключенного между НАНА и организациями “Thomson Reuters” с целью пропаганды научных достижений.
Семинар продолжил заведующий Отделом образования Института ботаники, доктор философии по биологии, доцент Рашад Салимов, который ознакомил ученых и специалистов с правилами эффективного использования возможностей и основных элементов глобальные баз данных таких, как “Web of Science” и “Scopus”, во время подготовки научно-исследовательских работ. Он объяснил правила избрания ведущих международных научных изданий, входящих в Информационную платформу "Web of Science", обеспечивающей выход в глобальную научную базу. Были наглядно показаны пути эксплуатации сайта "Web of Science", который будет открыт для использования научными учреждениями НАНА, в том числе ЦБС, а также эффективного использования средств поиска базы данных научных ссылок.
Отметим, что в октябре текущего года согласно договору, подписанному между НАНА и организацией "Thomson Reuters", для более 40 научно-исследовательских учреждений Академии и работающих там ученых и специалистов созданы возможности использования библиометрической сети ("Web of Science") платформы "Thomson Reuters".