Milli Terminoloji İnformasiya Sisteminin konsepsiyası çərçivəsində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir
Yanvarın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Milli Terminoloji İnformasiya Sisteminin (MTİS) konsepsiyasının reallaşdırılması və milli terminoloji veb-portalın istismarının təşkili məqsədilə irəli sürülən təkliflər müzakirə olunub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”na əsasən, müvafiq qurumlar qarşısında mühüm vəzifələr qoyulub. Dövlət Proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri tərəfindən MTİS-in konsepsiyası və veb-portalı işlənilib.
Akademik Rasim Əliquliyev 25 noyabr 2016-cı il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda MTİS-in konsepsiyası və milli terminoloji veb-portalın təqdimat mərasiminin keçirildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, həmin tədbirdə Azərbaycan dilinin saflığının qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi, terminoloji informatika sahəsində elmi tədqiqatların genişləndirilməsi kimi bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub: “Konsepsiyada terminologiya sahəsində dövlət siyasəti, mövcud vəziyyət və milli terminoloji informasiya sisteminin yaradılmasını zəruri edən amillər önə çəkilib, bu sahədə beynəlxalq təcrübə və standartlar araşdırılıb, sistemin konseptual əsasları və arxitektur-texnoloji prinsipləri işlənilib, sistemin reallaşdırılmasından gözlənilən nəticələr və perspektivlər irəli sürülüb”.
Akademik Rasim Əliquliyev “www.azterm.az” (www.terminologiya.az) adı altında yaradılan veb-portalın Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyası və onun elmi bölmələrinin fəaliyyətini, terminoloji lüğətlər və Azərbaycan dilinin digər lüğətlərini əks etdirən böyük informasiya bazasına və geniş axtarış imkanlarına malik informasiya resursu olduğunu diqqətə çatdırıb. Ən yeni texnologiyalar əsasında yaradılan veb-portalın vətəndaşlara e-terminoloji xidmətlər göstərməklə yanaşı, termin yaradıcılığı prosesinə geniş ictimaiyyətin cəlb edilməsi məqsədi daşıdığını vurğulayıb.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti “Milli Terminoloji İnformasiya Sisteminin konsepsiyası və veb-portalı haqqında” qərar qəbul edib. Qərarda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə milli terminoloji standartların işlənilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın, terminoloji informatika sahəsində elmi-nəzəri problemlərin araşdırılması, “www.azterm.az” portalının informasiya təminatının həyata keçirilməsi, istismarının təşkili və s. istiqamətlərdə mühüm məsələlər öz əksini tapıb.

Осуществляются мероприятия в рамках концепции Национальной терминологической информационной системы
На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 18 января, обсуждались вопросы реализации концепции Национальной терминологической информационной системы (НТИС) и предложения по эксплуатации веб-портала НТИС.
В своем выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев отметил, что согласно «Государственной программе по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 апреля 2013 года, перед соответствующими организациями были поставлены важные задачи. В рамках Государственной программы учеными и специалистами Института информационных технологий НАНА при поддержке Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патентам Азербайджанской Республики были разработаны концепция и веб-портал НТИС.
Академик Расим Алигулиев напомнил, что 25 ноября 2016 года в Институте информационных технологий была проведена презентация концепции и веб-портала НТИС. Он отметил, что на данном мероприятии обсуждались такие важные вопросы, как сохранение чистоты азербайджанского языка и его развитие, расширение научных исследований в области терминологической информатики и т.д.: «В концепции была рассмотрена государственная политика в области терминологии и ее современное состояние, на передний план были выдвинуты факторы, создавшие необходимость в создании национальной терминологической информационной системы, изучены международный опыт и стандарты в данной сфере, разработаны концептуальные основы и архитектурно-технологические принципы системы, рассмотрены результаты, ожидаемые от реализации системы, и перспективы».
Академик Расим Алигулиев отметил, что веб-портал «www.azterm.az» (www.terminologiya.az) является информационным ресурсом, имеющим большую информационную базу, в которой отражены деятельность Терминологической комиссии при Кабинете министров Азербайджанской Республики и ее научных отделений, терминологические словари и прочие словари азербайджанского языка, а также широкие поисковые возможности. Он подчеркнул, что, наряду с оказанием электронных терминологических услуг населению, целью веб-портала, созданного на основе новейших технологий, является привлечение широкой общественности к процессу образования терминов.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА принял постановление «О концепции и веб-портале Национальной терминологической информационной системы». В постановлении нашли свое отражение такие важные вопросы, как усовершенствование деятельности Терминологической комиссии при Кабинете министров Азербайджанской Республики, разработка национальных терминологических стандартов в сфере терминологии, организация международного сотрудничества, изучение научно-теоретических проблем в области терминологической информатики, осуществление информационного обеспечения портала «www.azterm.az», организация его эксплуатации и т.д.