Akademik Məhərrəm Babayevin 80 yaşı tamam olur
Bu gün görkəmli torpaqşünas alim, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Məhərrəm Babayevin 80 yaşı tamam olur.
Məhərrəm Pirverdi oğlu Babayev 1937-ci il yanvarın 13-də Bərdə şəhərində anadan olmuşdur. O, 1961-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun aqronomluq fakültəsini bitirmiş, təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutuna göndərilmişdir.
Akademik M.Babayev 1966-cı ildə namizədlik, 1981-ci ildə doktorluq dissetrasiyalarını müdafiə etmiş, 2000-ci ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
O, 1961-1975-ci illərdə Azərbaycan SSR Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutunda elmi işçi, baş elmi işçi, 1975-1981-ci illərdə həmin müəssisədə laboratoriya rəhbəri, 1981-1985-ci illərdə Meyvə-Tərəvəz Təsərrüfatı Nazirliyi ET Tərəvəzçilik İnstitutunda direktor, 1986-1989-cu illərdə Aqrar Sənaye Komitəsinin sədr müavini vəzifələrində çalışmışdır. 1995-ci ildən AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Torpaqların genezisi, coğrafiyası və xəritəçiliyi laboratoriyasının rəhbəri, 2001-2014-cü illərdə həmin institutun direktoru vəzifələrində çalışmışdır.
Alimin elmi fəaliyyəti əsasən Azərbaycan torpaqlarının genezisi, təkamülü, morfogenetik diaqnostikası, nomenklaturası və təsnifatı, xəritələşdirilməsi, torpaqların torpaq-coğrafi məlumat bazasının hazırlanması ilə bağlıdır.
Azərbaycan torpaqşünaşlıq elminin tarixində ilk dəfə olaraq M.Babayevin redaktorluğu və iştirakı ilə özündə 70-ə qədər torpaq-ekoloji xəritələri əks etdirən Azərbaycanın Torpaq Atlası tərtib olunub nəşr edilmişdir.
Akademik 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 8 monoqrafiya, 15 kitab, 14 tövsiyə, 11 patent və 5 xəritənin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 18 fəlsəfə və 4 elmlər doktorluq dissertasiyası müdafiə olunmuşdur.
M.Babayev Ümumdünya Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin üzvü, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro üzvü, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyası Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutundakı Doktorluq Dissertasiyası müdafiəsi üzrə D-004.16.01 İxtisaslaşdırılmış Şuranın sədridir.
Alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, 1986-cı ildə “Şərəf nişanı” ordeni ilə təltif olunmuşdur. Həmçinin 1987-ci ildə Azərbaycan SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri Fərmanı, 1997 və 2006-cı illərdə isə AMEA-nın Fəxri Fərmanına layiq görülmüşdür.
Görkəmli elm mücahidini 80 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Ulu Tanrıdan ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Academician Maharram Babayev is 80 years old
Today, a notable soil scientist, a lab chief of the Institute of Soil Science and Agrochemistry – Academician Maharram Babayev is 80 years old.
Maharram Pirverdi oghlu Babayev was born on January 13, 1937 in Barda city. In 1961, after graduating Azerbaijan Agriculture Institute department of agronomy, he was sent to the Institute of Soil Science and Agrochemistry of Azerbaijan Academy of Sciences.
Academician M.Babayev defended PhD in 1966, and doctoral in 1981, deserved to the title of professor in 2000. In 2001, was elected a corresponding member of ANAS an active member in 2014.
In 1961-1975, he was a researcher, senior researcher at the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry, 1975-1981 a head of the Laboratory of the same University, 1981-1985, a director of the Institute of Horticulture, Ministry of Economy, in 1986-1989, a Deputy Chairman of the Agrarian Industry Committee. Since 1995 he worked as head of the Laboratory of Genesis, Geography and Cartography of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of the Azerbaijan National Academy of Sciences, in 2001-2014 - a director of the Institute.
The scientific activity of the scientist associated with the genesis, evolution, morphogenetic diagnostics, nomenclature, classification and mapping of soils of Azerbaijan, creation of soil-geographic data base of anthropogenic soils.
Academician is the author of over 300 scientific papers, 10 books, 28 maps and 11 patents. He supervised to18 PhDs and 4 - Doctor of Sciences.
M.Babayev is a member of the World Society of Soil Science, a member of the Bureau of the Department of Biological and Medical Sciences, chairman of Specialized Council on doctoral theses D-004.16.01 at the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS.
The merits of the scientist are also highly appreciated by the state. In 1986 he was awarded the Order "Badge of Honor", 1987 - Diploma of the Presidium of the Supreme Soviet of Azerbaijan SSR (1997) and awarded the Diploma of ANAS in 2006.
Congratulations to the outstanding scientist of the 80th anniversary and wish him success in his future endeavors!