Akademik Məhərrəm Babayevin 80 yaşı tamam olur
Bu gün görkəmli torpaqşünas alim, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Məhərrəm Babayevin 80 yaşı tamam olur.
Məhərrəm Pirverdi oğlu Babayev 1937-ci il yanvarın 13-də Bərdə şəhərində anadan olmuşdur. O, 1961-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun aqronomluq fakültəsini bitirmiş, təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutuna göndərilmişdir.
Akademik M.Babayev 1966-cı ildə namizədlik, 1981-ci ildə doktorluq dissetrasiyalarını müdafiə etmiş, 2000-ci ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
O, 1961-1975-ci illərdə Azərbaycan SSR Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutunda elmi işçi, baş elmi işçi, 1975-1981-ci illərdə həmin müəssisədə laboratoriya rəhbəri, 1981-1985-ci illərdə Meyvə-Tərəvəz Təsərrüfatı Nazirliyi ET Tərəvəzçilik İnstitutunda direktor, 1986-1989-cu illərdə Aqrar Sənaye Komitəsinin sədr müavini vəzifələrində çalışmışdır. 1995-ci ildən AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Torpaqların genezisi, coğrafiyası və xəritəçiliyi laboratoriyasının rəhbəri, 2001-2014-cü illərdə həmin institutun direktoru vəzifələrində çalışmışdır.
Alimin elmi fəaliyyəti əsasən Azərbaycan torpaqlarının genezisi, təkamülü, morfogenetik diaqnostikası, nomenklaturası və təsnifatı, xəritələşdirilməsi, torpaqların torpaq-coğrafi məlumat bazasının hazırlanması ilə bağlıdır.
Azərbaycan torpaqşünaşlıq elminin tarixində ilk dəfə olaraq M.Babayevin redaktorluğu və iştirakı ilə özündə 70-ə qədər torpaq-ekoloji xəritələri əks etdirən Azərbaycanın Torpaq Atlası tərtib olunub nəşr edilmişdir.
Akademik 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 8 monoqrafiya, 15 kitab, 14 tövsiyə, 11 patent və 5 xəritənin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 18 fəlsəfə və 4 elmlər doktorluq dissertasiyası müdafiə olunmuşdur.
M.Babayev Ümumdünya Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin üzvü, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro üzvü, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyası Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutundakı Doktorluq Dissertasiyası müdafiəsi üzrə D-004.16.01 İxtisaslaşdırılmış Şuranın sədridir.
Alimin xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, 1986-cı ildə “Şərəf nişanı” ordeni ilə təltif olunmuşdur. Həmçinin 1987-ci ildə Azərbaycan SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri Fərmanı, 1997 və 2006-cı illərdə isə AMEA-nın Fəxri Fərmanına layiq görülmüşdür.
Görkəmli elm mücahidini 80 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Ulu Tanrıdan ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Исполняется 80 лет академику Магерраму Бабаеву
Сегодня исполняется 80 лет видному ученому-почвоведу, руководителю лаборатории Института почвоведения и агрохимии НАНА, академику Магерраму Бабаеву.
Магеррам Пирверди оглу Бабаев родился 13 января 1937 года в городе Барде. В 1961 году окончил Азербайджанский сельскохозяйственный институт.
В 1966 году защитил кандидатскую, в 1981 году - докторскую диссертацию, в 2000 году был удостоен ученого звания профессора. В 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 2014 году - действительным членом НАНА.
В 1961-1975 гг. он занимал должности научного сотрудника, старшего научного сотрудника в Институте почвоведения и агрохимии, 1975-1981 гг. руководителем лаборатории этого же университета, 1981-1985 гг. – директора НИ Института овощеводства Министерства хозяйства фруктов и овощей, 1986-1989 гг. - заместителя председателя Комитета аграрной промышленности. С 1995 года работал руководителем Лаборатории генезиса, географии и картографии почв Института почвоведения и агрохимии Национальной академии наук Азербайджана, 2001-2014 гг. - директором института.
Научная деятельность ученого связана с генезисом, эволюцией, морфогенетической диагностикой, номенклатурой, классификацией и картографией почв Азербайджана, созданием почвенно-географической базы данных антропогенных почв.
Академик является автором более 300 научных работ, 10 книг, 28 карт и 11 патентов. Под его руководством защищены 18 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии и 4 – на соискание ученой степени доктора наук.
М.Бабаев является членом Всемирного общества почвоведов, членом бюро Отделения биологических и медицинских наук, председателем Специализированного совета по защите докторских диссертаций D-004.16.01. Института почвоведения и агрохимии НАНА Академии наук Азербайджанской Республики.
Заслуги ученого также высоко оценены государством. В 1986 году он был награжден орденом «Знак Почета», 1987 году - Почетной грамотой Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР, 1997 и 2006 годах награжден Почетной грамотой НАНА.