Mətnin referatlaşdırılması üçün model təklif olunub
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, həmin institutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev,  institutun əməkdaşı Nicat İsazadə və Malaya Universitetinin (Malayziya) alimləri – Asad Abdi, Norisma İdrisin həmmüəllif olduqları “Mətnin referatlaşdırılması üçün model” (A Model for Text Summarization) adlı məqalə “International Journal of Intelligent Information Technologies” jurnalında dərc olunub.
Mətnin referatlaşdırılması sənədin əsas məzmununu saxlamaqla onun qısa versiyasının yaradılması prosesidir. Referatlaşdırmada əsas problemlər bütün mövzuları əhatə etmək və məzmuna görə bir-birini təkrarlayan cümlələrin iştirakını minimallaşdırmaqdır. Bu məqsədlə məqalədə cümlələrin ikimərhələli seçim modeli təklif olunub. İlk mərhələdə mətndəki bütün mövzuların aşkar edilməsi üçün cümlələr “k-means” metodunun köməyilə klasterləşdirilir. İkinci mərhələdə isə hər bir klasterdən məzmunca bir-birindən fərqli olan informativ cümlələrin seçilməsi üçün optimallaşdırma modeli təklif edilir.
Qeyd edək ki, “International Journal of Intelligent Information Technologies” jurnalı “Web of Science” (Thomson Reuters) bazasında indeksləşir. Jurnalda paylanmış intellektual sistemlər və texnologiyalar, intellektual Web-mining və biliyin aşkarlanması sistemləri, məxfilik, təhlükəsizlik və inam məsələləri, semantik veb və s. kimi mövzulara həsr olunmuş məqalələr nəşr edilir.

Suggested a model for text summarization
Paper “A model for Text Summarization” co-authored by director of the Institute of Information Technology Academician Rasim Alguliyev, chief department Dr. Engineering Ramiz Aliguliyev, a researcher of the institute Nijat Isazadeh and scientists of Malaya University – Asad Abdi, Norisma Idris, has been published on journal “International Journal of Intelligent Information Technologies”.
Text summarization is the process in which the main contents of the document is remained and retained its short version. To cover all the topics and minimize the repeated sentences according to the content are the main challenges in text summarization. For this purpose two-stage screening model of sentences was proposed in the article.
Note that, "International Journal of Intelligent Information Technologies" Journal is indexed on "Web of Science" (Thomson Reuters) database. Papers covering issues of distributed intelligent systems and technologies, intellectual Web-mining and knowledge discovery systems, privacy, security and trust issues, semantic web etc. are published on the journal.