AMEA Zoologiya İnstitutunun Zooloji Muzeyində “Mən bir ağac əkmişəm” lahiyəsinin iştirakçılarına təlim keçirildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyilə icra olunan “Mən bir ağac əkmişəm” layihəsi çərçivəsində növbəti təlim14.12.2016-cı il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Zooloji Muzeydətəşkil olundu. Təlimdə müxtəlif universtitetlərin o cümlədən, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri iştirak edirdilər.
Təlim zamanı Zooloji muzeyin müdiri Səbinə Bunyatova “Azərbaycan faunasının müasir vəziyyəti,  onun biomüxtəlifliyinin tədqiqi və qorunması istiqamətində görülən işlər” mövzusunda geniş çıxış etdi. Çıxış zamanı Azərbaycan faunasının zənginliyi və növ müxtəlifliyi, muzeyin ekpozisiya fondunda sərgilənən balıqlar, suda-quruda yaşayanlar, sürünənlər, quşlar və məməlilər sinifinə daxil olan növlərin dünya və Azərbaycanda sayı, müasir populyasiya vəziyyəti, yayılması, həyat tərzi, həmçinin nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin qorunması istiqamətində görülən işlərdən geniş məlumat verildi. Qarşılıqlı müzakirə şəraitində keçən təlim zamanı təlim iştirakçılarına həm Azərbaycanda yaşayan heyvanların eksponatları göstərildi, həm də tələbələri maraqlandıran ekponatların hazırlanma qaydaları izah olundu. Təlim zamanı həmçinin Azərbaycanda yayılan zəhərli heyvan növləri haqqında, zəhərin tibbi əhəmiyyəti və bu canlıların biosenozlardakı rolu barədə məlumatlar verildi.

В Зоологическом Музее Института Зоологии было проведентренинг участникам проекта «Я посадил одно дерево»
В пределах проекта  «Я посадил одно дерево»,реализованного поддержкойФонда Молодежи при Президенте Азербайджанской Республики, состоялся следующий тренинг 14.12.2016-го года, в Зоологическом Музее, действующем при Институте Зоологии НАНА. В тренинге участвовали разные университеты, в том числе и Бакинская Высшая Школа Нефти.Во время тренинга руководитель Зоологического Музея Сабина Буньятова дала подробную информацию на тему «Современное состояние Азербайджанской фауны, изучение ее биоразнообразия и работы, проводимые в области ее защиты».Во время вступления речь пошла о богатстве и видовом разнообразии Азербайджанской фауны, о рыбах, представленных в экспозиционном фонде  музея, земноводных, пресмыкающихся, о численности видов входящих в классы птиц и млекопитающих в Азербайджане и в мире, современное состояние популяций, распространение, образ жизни, а также о работах  проводимых в области защиты редких видов  и видов, находящихся под угрозой исчезновения.  Во время тренинга в условиях совместного обсуждения участникам были показаны и экспонаты животных живущих на территории Азербайджане, а также были показаны правила приготовления, интересующих студентов, экспонатов. А также во время тренинга была дана подробная информация о видах ядовитых животных распространённых на территории Азербайджана, о медицинском значении яда и о роли этих животных в биоценозах.