AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin fəaliyyəti gücləndirilir
Dekabrın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclasda AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin (EKŞ) fəaliyyətinin gücləndirilməsi haqqında məsələ müzakirə edilib.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, bir çox dövlət sənədlərində elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi fəaliyyət sahəsində İKT-nin tətbiqi və elektron elmin formalaşdırılması kimi mühüm vəzifələr müəyyən edilib. Bu vəzifələrə uyğun olaraq, AzScienceNet dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurur və AMEA-nın alim və mütəxəssislərinin dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi imkanlardan yararlanmasına şərait yaradır. Alimlər öz tədqiqatlarında böyük həcmli verilənlərdən birgə istifadə edir, irimiqyaslı elmi layihələr həyata keçirir, qabaqcıl şəbəkə texnologiyası və xidmətlərindən faydalanırlar.
AMEA-nın AzScienceNet Elm-Kompüter Şəbəkəsinin Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına yüksək səviyyəli internet xidmətləri göstərməklə Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin etdiyini, elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator funksiyasını yerinə yetirdiyini deyən akademik Rasim Əliquliyev sözügedən şəbəkənin infrastrukturunun genişləndirilməsi istiqamətində işlərin davam etdiyini bildirib. Alim AzScienceNet-in ölkəmizi təmsil etdiyi layihələr haqqında da məlumat verib.
Akademik R.Əliquliyev onu da diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan elminin informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının nailiyyətlərindən istifadə etməklə inkişaf etdirilməsi, dünya elminə inteqrasiyası, vahid milli elmi onlayn infrastrukturun və informasiya fəzasının yaradılması və digər bu kimi məsələlərin həll edilməsi zərurəti AzScienceNet EKŞ-in fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsini tələb edir.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyyəti qərar qəbul edib. Qərarda AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən AzScienceNet EKŞ-in fəaliyyətinin gücləndirilməsinə dair tədbirlər planının hazırlanması, şəbəkənin maddi-texniki bazasının, e-poçt xidməti fəaliyyətinin, İnternet-monitorinq və İnternet-analitikası işlərinin gücləndirilməsi və digər məsələlər öz əksini tapır. Həmçinin qərarda AzScienceNet EKŞ üzərindən Azərbaycanın regionlarında yerləşən elm və təhsil müəssisələri üçün distant tədris xidmətlərinin həyata keçirilməsi, “EaPConnect” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını sürətləndirmək məqsədi ilə AzScienceNet EKŞ-in müvafiq beynəlxalq qurumlarla əlaqələrinin gücləndirilməsi ilə bağlı məsələlər də yer alır.

Усиливается деятельность научной компьютерной сети AzScienceNet
14 декабря состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана. На заседании был рассмотрен вопрос об усилении деятельности научной компьютерной сети (НКС) AzScienceNet.
В своем выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев отметил, что во многих государственных документах нашли свое отражение такие важные задачи, как усиление информационного обеспечения науки, применение в научной деятельности ИКТ и формирование электронной науки. Сказав, что в соответствии с данными задачами AzScienceNetналаживает тесные связи с авторитетными международными организациями мира, академик подчеркнул, что сеть создает условия для того, чтобы ученые и специалисты НАНА могли пользоваться возможностями, которые предоставляют научные и образовательные сети мира. В своих исследованиях ученые совместно используют объемные датчики, осуществляют крупномасштабные научные проекты, пользуются передовыми сетевыми технологиями и услугами.
Сообщив, что научная компьютерная сеть НАНА AzScienceNetоказывает интернет-услуги научным учреждениям и организациям Академии на высшем уровне, обеспечивает интеграцию отечественной науки в мировую, выполняет функцию национального оператора по научным и образовательным сетям, академик Расим Алигулиев добавил, что работы по расширению инфраструктуры вышеназванной сети продолжаются. Ученый также рассказал о прочих проектах, в которых нашу страну представляет AzScienceNet.
Академик Расим Алигулиев подчеркнул, что для решения таких задач, как развитие отечественной науки с применением достижений информационно-коммуникационных технологий, ее интеграция в мировую науку, создание единой национальной научной онлайн-инфраструктуры и информационного пространства и т.д., необходимо еще больше усилить деятельность НКС AzScienceNet.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум принял постановление, в котором нашли свое отражение такие вопросы, как подготовка Институтом информационных технологий НАНА плана мероприятий по усилению деятельности НКС AzScienceNet, усиление материально-технической базы сети, деятельности в сфере оказания услуг электронной почты, проведения Интернет-мониторинга и веб-аналитики и т.д. Также, согласно постановлению, через НКС AzScienceNetнаучным и образовательным учреждениям, которые расположены в регионах Азербайджана, будут предоставлены дистанционные учебные услуги, для ускорения интеграции отечественной науки в мировую в рамках проекта «EaPConnect» расширится сотрудничество НКС AzScienceNetс соответствующими международными организациями и т.д.