AMEA-da “Thomson Reuters” təşkilatı tərəfindən maarifləndirici seminar keçirilib
Noyabrın 28-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Thomson Reuters” təşkilatı tərəfindən akademiyanın alim və mütəxəssisləri üçün ““Web of Science” Məlumat Platforması: müasir elmi nəşrlərin beynəlxalq standartları” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarın keçirilməsində məqsəd AMEA-nın elmi müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri üçün beynəlxalq “Web of Science” Məlumat Platformasının imkanları və əsas elementləri, onunla əlaqəli informasiya resursları, həmçinin müasir beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin dərc olunması qaydaları ilə tanışlıq idi.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bu ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Müqavilə çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələri üçün “Web of Science” Məlumat Platformasından istifadə imkanının yaradıldığını deyib. Təşkilatla əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirən akademik seminarın alim və mütəxəssislər üçün qlobal elmi bazaya çıxış təcrübəsi qazanmaq baxımından faydalı olacağını bildirib.
Seminarda təqdimatla çıxış edən “Thomson Reuters”  təşkilatının  MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi Valentin Boqorov “Web of Science” Məlumat Platforması haqqında danışıb. Bildirib ki, bu platformada elmi nəşrlərin aparıcı beynəlxalq məlumat bazası, elmi istinadların məlumat bazası, eləcə də elmi tədqiqatlar üçün bir sıra başqa məlumat bazaları yerləşir. V.Boqorov təbiət, texnika, ictimai, humanitar və digər sahə elmləri üzrə elmi jurnalların göstəriciləri, beynəlxalq istinad səviyyəsi haqqında da məlumat verib.
Seminarda “Web of Science” saytında axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani nümayiş etdirilib.

В НАНА организацией "Thomson Reuters" проведен просветительский семинар
28 ноября в Центральной научной библиотеке НАНА организацией «Thomson Reuters» для ученых и специалистов академии состоялся просветительский семинар на тему «Информационная платформа "Web of Science": международные стандарты современных научных изданий». Цель проведения семинара заключается в ознакомлении ученых и специалистов научных учреждений НАНА с возможностями и основными элементами Информационной платформы "Web of Science", информационными ресурсами, а также правилами публикации статей в современных научных журналах.
Выступивший на мероприятии вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев отметил, что в октябре этого года был подписан договор о сотрудничестве между НАНА и организацией "Thomson Reuters". Он довел до внимания, что в рамках договора для научных учреждений НАНА созданы возможности использования Информационной платформы "Web of Science". Высоко оценив сотрудничество с организацией, академик сказал, что семинар полезен для ученых и специалистов с точки зрения приобретения опыта доступа к глобальной научной базе.
Выступивший на семинаре с презентацией представитель организации "Thomson Reuters" по странам СНГ Валентин Богоров рассказал об Информационной платформе "Web of Science". Было отмечено, что в этой платформе расположены ведущая международная база данных научных публикаций, база данных научного цитирования, а также ряд баз данных для научных исследований.
На семинаре были наглядно продемонстрированы пути эффективного использования поисковых средств на сайте "Web of Science".