Cücülərin fauna və sistematikası
10.11.2016-cıil tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasında “Entomologiya” şöbəsinin “Cücülərin fauna və sistematikası” laboratoriyasının əməkdaşlarının “Azərbaycanda yayılan sovkaların, uzunbığ, karabid və qızılı böcəklərin biomüxtəlifliyi və onların  bioekoloji xüsusiyyətləri” mövzusu  ilə əlaqədar hesabatı keçirildi.
“Cücülərin fauna və sistematikası” laboratoriyasında 2016-cı ildə görülən işlər barəsində b.ü.f.d. G.A.Hüseynzadə qısa məlumat verdi. Daha sonra “Azərbaycanda  Heliothidinae, Erastriinae yarımfəsilələrinə mənsub olan sovkaların biomüxtəlifliyi, onların   bioekoloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi” elmi tədqiqat işi haqqında  e.işçi V.Ə.Əhmədova,  “Abşeron yarımadasında abiotik və biotik amillərin entomofaunaya (Lepidoptera, Arctiidae; Coleoptera, Scarabaeidae) təsiri” elmi tədqiqat işi haqqında b.ü.f.d. S.Ə.Hacıyeva çıxış etdi.
Son olaraq Elmi Şuranın sədr əvəzi  b.e.d E. Əhmədov, elmiişlər üzrə direktor müavini b.e.d. Z. Məmmədov və Elmi şuranın digər üzvləri Elmi tədqiqat işlərinin nəticələri barədə öz fikir, təkliflərini irəli sürdülər.

Фауна и систематика насекомых
10.11.2016 г. на Ученом Совете Института Зоологии НАНА был выслушан и обсужден заключительный отчет сотрудников лаборатории «Фауна и систематика насекомых» отдела «Энтомология» на тему «Биоразнообразие распространенных в Азербайджане  совок, длинноусиков, карабид и златок и их биоэкологические особенности».
Краткую информацию о работе. проделанной в лаборатории за 2016 год, дал д.ф.п.б. Г.А.Гусейнзаде. Далее выступили: н.с. В.А.Ахмедова о научно-исследовательской работе на тему «Биоразнообразие совок из подраздела HeliothidinaeиErastriinaeв Азербайджане и изучение их биоэкологических особенностей»; С.А.Гаджиева – «Влияние абиотических и биотических факторовна энтомофауну (Lepidoptera, Arctiidae; Coleoptera, Scarabaeidae)Апшеронского полуострова».
Заместитель Председателя Ученого Совета д.б.н. Э.Ахмедов, заместитель директора по науке д.б.н. З.Мамедов и другие члены Ученого Совета высказали свои мысли и предложения о результатах научно-исследовательских работ.