Cücülərin fauna və sistematikası
10.11.2016-cıil tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasında “Entomologiya” şöbəsinin “Cücülərin fauna və sistematikası” laboratoriyasının əməkdaşlarının “Azərbaycanda yayılan sovkaların, uzunbığ, karabid və qızılı böcəklərin biomüxtəlifliyi və onların  bioekoloji xüsusiyyətləri” mövzusu  ilə əlaqədar hesabatı keçirildi.
“Cücülərin fauna və sistematikası” laboratoriyasında 2016-cı ildə görülən işlər barəsində b.ü.f.d. G.A.Hüseynzadə qısa məlumat verdi. Daha sonra “Azərbaycanda  Heliothidinae, Erastriinae yarımfəsilələrinə mənsub olan sovkaların biomüxtəlifliyi, onların   bioekoloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi” elmi tədqiqat işi haqqında  e.işçi V.Ə.Əhmədova,  “Abşeron yarımadasında abiotik və biotik amillərin entomofaunaya (Lepidoptera, Arctiidae; Coleoptera, Scarabaeidae) təsiri” elmi tədqiqat işi haqqında b.ü.f.d. S.Ə.Hacıyeva çıxış etdi.
Son olaraq Elmi Şuranın sədr əvəzi  b.e.d E. Əhmədov, elmiişlər üzrə direktor müavini b.e.d. Z. Məmmədov və Elmi şuranın digər üzvləri Elmi tədqiqat işlərinin nəticələri barədə öz fikir, təkliflərini irəli sürdülər.

Biodiversity of bollworms, long-moustached beetles
The final report of the Laboratory of insect fauna and systematics of the Department of Entomology, on the subject of the “Biodiversity of bollworms, long-moustached beetles, carabids and golden beetles of Azerbaijan and their biological and ecological features” was heard and discussed at the Scientific Council of the Institute of Zoology (ANAS) on 10.11.2016.
Ph.D. in Biology G.A.Huseynzadeh gave brief information on the work, done at the Laboratory of insect fauna and systematics in 2016.
Then, R. V.A.Ahmadova and Ph.D. in Biology S.A.Hajiyeva made report accordingly on the “Biodiversity of bollworms, belonging to the subfamilies, such as, Heliothidinae, Erastriinae in Azerbaijan and study of their bioecological features” and “Impact of the abiotic and biotic factors on the entomofauna (Lepidoptera, Arctiidae; Coleoptera, Scarabaeidae)”.
Sc.D. in Biology E.Ahmadov, Deputy Director of Scientific Affairs, Sc.D. in Biology Z.Mammadov and other members of the Scientific Council put forward their views and suggestions on the results of scientific research work.