Bu gün görkəmli alim akademik Əhliman Əmiraslanovun doğum günüdür
Dünya şöhrətli alim 1986-cı ildə elm və texnika sahəsi üzrə «Onkoloji xəstələrin bərpa müalicəsi metodlarının işlənib hazırlanması və onların klinik təcrübədə tətbiqi» haqqındakı silsilə elmi – texnoloji işlərinə görə SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı, «Əməkdar elm xadimi» fəxri adlarına layiq görülüb.
Akademik Əmiraslanov 470–dən çox elmi əsərin müəllifi olmaqla bərabər  Ümumdünya Ortoped–Travmatoloq və Onkoloqlar Assosiasiyalarının, Yunanıstan, Çexiya, Macarıstan Onkoloqlar Cəmiyyətlərinin, Avropa Bərpa Cərrahlığı Assosiasiyasının üzvü, Amerika Klinik Onkoloqlar Cəmiyyətinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının, Polşa Tibb Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvüdür.
Ə.T. Əmiraslanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Himayədarları Şurasının, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatlarının verilməsi üzrə Komissiyanın, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Biologiya və Tibb bölməsinin akademik-katibi, Milli Məclisin deputatı, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin və TÜRKPA-nın komissiya sədridir.
Hörmətli akademikƏhliman müəllimi doğum günü münasibətilə AMEA Zoologiya  İnstitutunun kollektivi adından ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində silsilə uğurlar arzulayırıq.

Сегодня день рождения видного научного деятеля Ахлимана Амирасланова
Ученый с мировым именем стал Лауреатом Государственной Премии СССР, а также ему было присвоено  почетное звание «Заслуженный деятель науки» за ряд его научно-технологических работ в области науки и техники: «Разработка и подготовка методов восстановительного лечения онкологических больных и внедрение в клиническую практику».
Академик Амирасланов является автором более 470 публикаций. Он Член Всемирной Ассоциации Ортопедов-Травматологов, Ассоциации Онкологов, Общества Онкологов Греции, Чехии и Венгрии, Европейской Ассоциации Восстановительной Хирургии, и Действительный Член Общества Клинических Онкологов Америки, Национальной Академии Наук Азербайджана, Российской Академии Естественных Наук,Российской Академии Медицинских Наук, Польской Академии Медицинских Наук.
А.Т.Амирасланов Член Совета Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики, Комиссии по предоставлению Государственных Премий Азербайджанской Республики, Член Попечительского Совета Фонда Знаний при Президенте Азербайджанской Республики,Академик-секретарь отделения Биологии и Медицины Национальной Академии Наук Азербайджана, Депутат Милли Меджлиса, председатель Комитета Здравоохранения Милли Меджлиса и Комиссии ТЮРКПА.
От имени коллектива Института Зоологии НАНА, от всей души поздравляем Уважаемого Ахлиман муаллима с днем рождения, желаем ему крепкого здоровья и нескончаемых успехов в научной деятельности.