Bu gün görkəmli alim akademik Əhliman Əmiraslanovun doğum günüdür
Dünya şöhrətli alim 1986-cı ildə elm və texnika sahəsi üzrə «Onkoloji xəstələrin bərpa müalicəsi metodlarının işlənib hazırlanması və onların klinik təcrübədə tətbiqi» haqqındakı silsilə elmi – texnoloji işlərinə görə SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı, «Əməkdar elm xadimi» fəxri adlarına layiq görülüb.
Akademik Əmiraslanov 470–dən çox elmi əsərin müəllifi olmaqla bərabər  Ümumdünya Ortoped–Travmatoloq və Onkoloqlar Assosiasiyalarının, Yunanıstan, Çexiya, Macarıstan Onkoloqlar Cəmiyyətlərinin, Avropa Bərpa Cərrahlığı Assosiasiyasının üzvü, Amerika Klinik Onkoloqlar Cəmiyyətinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının, Polşa Tibb Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvüdür.
Ə.T. Əmiraslanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Himayədarları Şurasının, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatlarının verilməsi üzrə Komissiyanın, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Biologiya və Tibb bölməsinin akademik-katibi, Milli Məclisin deputatı, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin və TÜRKPA-nın komissiya sədridir.
Hörmətli akademikƏhliman müəllimi doğum günü münasibətilə AMEA Zoologiya  İnstitutunun kollektivi adından ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində silsilə uğurlar arzulayırıq.

Today is the birthday of the outstanding scientist Ahliman Amiraslanov
The famous scientist has been awarded the USSR State Prize and “Honored Scientist” for his scientific - technological work on the “Development of methods for the treatment of oncologic patients and their clinical application” in 1986.
He is an author of over 470 scientific works. He is an actual member of the Institute for Global Orthopedics and Traumatology, Society of Oncology of Greece, Czech Republic, Hungary, European Society of Reconstructive Surgery, American Society of Clinical Oncology, Azerbaijan National Academy of Sciences, Russian Academy of Natural Sciences, Russian Academy of Medical Sciences and Polish Academy of Medical Sciences.
A.T. Amiraslanov is a member of the Supporters Council of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, State Commission for the issuance of Awards, Board of Trustees of the Science Development Fund. He is an academician-secretary of the Department of Biology and Medicine of the Azerbaijan National Academy of Sciences, deputy of the Milli Mejlis. He is also Head of the Health Committee of the Milli Mejlis and TURKPA commission.
We congratulate respected Ahliman Amiraslanov on this occasion on behalf of the Institute of Zoology and wish him strong health and success in his scientific activity.