Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı ADA Universitetinin təlim proqramında iştirak etmişdir
AMEA Zoologiya İnstitutununHerpetologiya laboratoriyasının doktorantı Günay Əlixan qızı Qasımova ADA Universitetinin Xəzər Enerji və Ətraf Mühit Mərkəzi (CCEE) və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) birgə təşkil etmiş etdiyi “Bakı Payız Ətraf Mühit Məktəbi” adlı üç günlük təlim proqramında iştirak etmişdir.Təlim “Ekosistem xidmətlərinin inkişaf planına daxil edilməsi” mövzusuna həsr olunmuşdur. 2-ci “Bakı Payız Ətraf Mühit Məktəbi” 4-6 noyabr, 2016-cı il tarixlərində ADA Universitetində keçirilmişdir.
Təlim unikal praktik təcrübəyə əsaslanan Harvard Keys metodikası ilə həyata keçirilmişdir.
Təlimin məqsədi ekosistem xidmətlərinin daha yaxşı qiymətləndirilməsi, dəyərləndirilməsi və təsvir edilməsi inkişaf planlaşıdırıcılarını, onların fəaliyyətlərinin ekosistem xidmətlərinə necə təsir etdiyini və onları necə dəyişdirdiyini anlamağa, bu xidmətləri davamlı etmək üçün optimal seçimlər etməyə yardım edə bilməkdir.
Siyasətçilər inkişaf planlarının hazırlanması ilə əlaqəli proseslərdə çoxşaxəli problemlərlə tez-tez üzləşməli olurlar. Çox zaman layihələr inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün təbiətə təsiretmə hesabına həyata keçirilir. Məsələn, kənd təsərrüfatının intensivləşdirilməsi dövlət siyasəti qida məhsullarının istehsalının artırılması məqsədi ilə yerinə yetirilir. Bu səbəblə meşələrin qırılması isə torpağın eroziyası və daşqınların yaranmasına yol açır. Təbii ki, həyat tərzləri və rifahı təbiətdən asılı olan şəxslər bu proseslərin təsirinə olduqca həssasdırlar.
Ekosistem xidmətləri və inkişaf məqsədləri arasındakı əlaqəni tanımaq daha uğurlu strategiyaların seçilməsinə zəmin yaradır.

An employee of the Institute of Zoology has participated in the training program of ADA University
The doctoral student of the Laboratory of Herpetology of the Institute of Zoology (ANAS), Gunay Alikhan Gasimova has participated in a three-day training program, named “Baku Autumn Environmental School”, jointly organized by theCaspian Center for Energy and Environmentof ADA University  (CCEE) and German International Cooperation (GIZ). The training, named II Baku Autumn Environmental School on the “Inclusion of ecosystem services in the development plan” has been held at the University of ADA on 4-6 November, 2016.
The training has been implemented by the methodology (Harvard Case), based on the unique practical experience.
The purpose of the training is better assessment of ecosystem services, evaluation and description of the development plans, impact of their activities on ecosystem services and making optimal choices.
The politician frequently faces with multi-faceted problems in the processes related to the preparation of development plans. Sometimes, projects are implemented in order to achieve the goals at the expense of the impact to nature. For example, public policy of the intensification of agriculture is implemented in order to increase food production. For this reason, deforestation paves the way for soil erosion and floods. Of course, individuals, depending on the nature are very sensitive to the impact of these processes.
Recognizing of the relationship between ecosystem services and development goals set the stage for the selection of more successful strategies.