İkinci Azərbaycan Elm Festivalının Naxçıvan mərhələsi başlanıb
İkinci Azərbaycan Elm Festivalının Naxçıvan mərhələsinin iştirakçıları Naxçıvan Muxtar Respublikasında toplaşıblar.
Öncə qonaqlar ümummilli lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin mərkəzi meydanında əzəmətlə ucalan abidəsini və Heydər Əliyev Muzeyini ziyarət ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Aparatının Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Rəhman Məmmədov muxtar respublikada keçirilən ikinci Azərbaycan Elm Festivalının Naxçıvan mərhələsinin iştirakçılarını və qonaqları salamlayıb, festivalın işinə uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Azərbaycanda elmin inkişafının daim dövlətimizin diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edərək elmin inkişafının ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı ilə sıx əlaqədar olduğunu diqqətə çatdırıb. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycan Respublikasının elm siyasətinin bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirildiyini qeyd edib.
Respublikamızda artıq ikinci dəfədir ki, elm festivalının keçirildiyini vurğulayan alim bildirib ki, tədbirin əsas məqsədi Azərbaycan elminin bügünkü nailiyyətlərini geniş ictimaiyyətə çatdırmaq, müasir elmi bilikləri təbliğ etmək, həmçinin gənclərdə elmi tədqiqat işlərinə marağı daha da artırmaqdan ibarətdir: “Bu festival ictimaiyyəti elm və texnika sahəsində əldə olunmuş yeniliklərlə tanış edilməsi, elm və cəmiyyət arasında dialoqun yaradılması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir”.
O, Azərbaycan Respublikasında uğurla həyata keçirilən elm siyasətinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin Sədri tərəfindən ən yüksək səviyyədə dəstəkləndiyini, elm adamlarına yüksək qayğı və diqqət göstərildiyini xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, son illərdə muxtar respublikada elmi mühit formalaşmış, elmdə kəmiyyət və keyfiyyət artımı özünü əyani şəkildə göstərmişdir.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək ölkəmizdə belə bir tədbirin nöbvbəti dəfə keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, Festivalda müzakirə olunan məsələlər Azərbaycan elminin gələcək inkişafına xidmət etməklə yanaşı, həm də yeni prioritet istiqamətlərin müəyyənləşməsinə təkan verəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan elminin bugünkü nailiyyətlərindən söz açaraq festivalın ölkə alimlərinin fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, beynəlxalq aləmə interasiyası və yeni-yeni uğurların əldə edilməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib. Respublikamızda elmin cəmiyyətdə rolu və mövqeyinin günü-gündən artdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə HüseynovaBotanika İnstitutunun  direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə ƏlizadəMemarlıq və İncəsənət İnstitutunundirektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, AMEA-nın Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva və digər alimlər çıxış edərək Festivalın Azərbaycan elminin müasir vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi, o cümlədən təcrübə mübadiləsinin aparılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıblar.

Participants of Nakhchivan Phase of 2nd Azerbaijan Science Festival gathered in the Nakhchivan Autonomous Republic.
First, the guests visited the Heydar Aliyev Museum and monument to national leader Heydar Aliyev, which rose majestically on the central square of Nakhchivan.
The event, which continued in the Nakhchivan Division of ANAS, was opened by chairman of the Department, Academician Ismayil Hajiyev. Noting that the development of science in Azerbaijan is constantly the center of attention of our state, he emphasized that progress in this sphere is closely related to socio-economic and cultural development of the country. It was brought to attention that the scientific policy of the Republic of Azerbaijan, which was founded by the national leader Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev.
The scientist said that the main purpose of the event, which is held in our country for the second time, is bringing to the public the achievements of today's science of Azerbaijan, the promotion of modern scientific knowledge, as well as the increased interest of young people to research projects.
He noted that the scientific policy, successfully carried out in Azerbaijan, supported by the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic at the highest level. It was reported that in recent years in the autonomous republic formed the scientific environment and the qualitative and quantitative growth, observed in science.
Speaking at the event, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeylihighly appreciated the holding of the next similar event in our country. He noted that, the issues discussed at the festival will not only serve the further development of Azerbaijani science, but also give impetus to the definition of new priorities.
Speaking about today's achievements of Azerbaijani science, Academician Isa Habibbeyli expressed confidence that the festival will play an important role in a more efficient organization of domestic scientists, integration into the international arena and to achieve success. It was brought to the attention of that, every day are growing role and position of science in our society.
At the event, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova, Director of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh, Director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS Ertegin Salamzadeh, Director of ANAS Scientists’s House, PhD on History Nurida Guliyeva and others who spoke, emphasized that, the festival is important in terms of discussing the current state and prospects of development of Azerbaijani science, including the exchange of experiences.