Oktyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, AMEA-nın akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları və AMEA Rəyasət Heyətinin məsul işçiləri iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Akademik Akif Əlizadə Akademiyada aparılan elmi tədqiqat işlərinin yekunları haqqında hesabatların hazırlanması ilə əlaqədər institutlarda və elmi bölmələrdə geniş müzakirələrin təşkil edilməsinin, mühüm elmi nəticələrin ciddi ekspertizadan keçirilməsinin vacib olduğunu bildirib. Akademik Akif Əlizadə bu məsələ ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Daha sonra Akif Əlizadə 31 oktyabr - 5 noyabr 2016-cı il tarixlərində keçiriləcək II Azərbaycan Elm Festivalının əhəmiyyətindən danışıb və festivalın ölkədə elmin populyarlaşdırılmasında müsbət rol oynayacağını bildirib: “Elmin populyarlaşdırılmasında bu festivalın rolu danılmazdır. Hazırda həm paytaxtımızda, həm də regionlarda festivalın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün böyük hazırlıq işləri görülür. AMEA-nın institutları festivala tam dəstək verməli, elmi mühazirələrin hazırlanmasını sürətləndirməlidirlər. Şübhəm yoxdur ki, bu festival böyük uğur qazanacaq. I Elm Festivalında 15 mindən artıq insan iştirak edib və bu, böyük göstəricidir. Bu il festivalda iştirak edəcək insanların sayının 50 minə çatacağı gözlənilir”.
Sonra mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva bildirib ki, festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Moskva Dövlət Universiteti və ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq. Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində hazırlıq işlərinin davam etdiyini deyən Nuridə Quliyeva ölkə alimlərinin ən son nailiyyətlərinin festival çərçivəsində nümayiş olunacağını, müxtəlif konfransların, konsertlərin, regional elmi mərkəzlərə ekskursiyaların təşkil ediləcəyini bildirib.
İclasda Akif Əlizadə AMEA-nın magistraturasına növbəti tədris ili üçün qəbul planı haqqında danışaraq Akademiyada magistratura təhsilini elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib: “AMEA-da magistraturaya qəbulun aparılması elmin gələcək inkişafı üçün çox mühüm və vacib addımdır. Cari il Akademiyanın magistraturasına qəbulun nəticələri yüksək olub. İnstitutlarda magistrantlar üçün yaradılmış hazırki şərait mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməlidir”. AMEA-nın magistraturasına qəbul planının layihəsinin bir daha müzakirə olunması və qısa müddətdə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin AMEA-nın elmi müəssisələrində təcrübə keçməsi barədə danışıb. İdarə rəisi bildirib ki, Təhsil Nazirliyi bununla bağlı AMEA-ya məktub ünvanlayıb və Akademiya bu məktuba müsbət cavab verib: “Hazırda SABAH qruplarında 1600-dən artıq  tələbə təhsil alır. Bu tələbələr AMEA-da təcrübə keçmək arzularını bildiriblər və Təhsil Nazirliyi onların xahişini nəzərə alaraq, bu barədə bizə müraciət göndərib. AMEA-nın institutları ilkin mərhələdə 400-ə yaxın tələbənin təcrübəsini təşkil etməyə hazırdır, onların ixtisaslarına uyğun olaraq təcrübə keçəcəkləri institutlar barədə məlumat Təhsil Nazirliyinə göndərilib”.
Daha sonra iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlər ətrafında AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və digərləri çıxış ediblər.

Состоялось очередное заседание Совета директоров НАНА
В основном здании Национальной Академии Наук Азербайджана состоялось очередное заседание Совета директоров НАНА.
На заседании приняли участие президент НАНА, вице-президенты и академик-секретарь НАНА, академики-секретари научных отделений, директоры научных учреждений и ответственные работники Президиума НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академикАкиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Академик Акиф Ализаде отметил, что в связи с подготовкой отчетов об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в НАНА, в институтах и научных отделениях необходимо организовать широкие дискуссии, провести серьезную экспертизу важных научных результатов. Он дал свои поручения и рекомендации по этому вопросу.
Затем академик Акиф Ализаде рассказал о значимости Второго Азербайджанского фестиваля науки, который будет проводиться с 31 октября по 5 ноября текущего года, и отметил, что фестиваль сыграет положительную роль в популяризации науки в стране: «Несомненна роль этого фестиваля в популяризации науки. В настоящее время для успешного проведения фестиваля как в столице, так и в регионах идут большие подготовительные работы. Институты НАНА должны оказать всестороннюю поддержку Второму фестивалю науки, ускорить подготовку научных лекций. Я не сомневаюсь, что данный фестиваль будет иметь огромный успех. На фестивале, который состоялся в 2014 году, приняли участие более 15 тысяч человек, что является большим показателем. Ожидается, что число участников нынешнего фестиваля достигнет 50 тысяч человек».
Далее, в своем выступлении по данному вопросу директор Дома ученых НАНА, доктор философии по истории Нурида Гулиева отметила, что фестиваль состоится по инициативе НАНА, под покровительством ЮНЕСКО, при организационной поддержке Исполнительной власти города Баку, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Министерства образования, Министерства связи и высоких технологий, Московского Государственного Университета и посольства США в Азербайджане. Сообщив, что в Баку, Нахичевани, Сумгаите, Шеки и Гяндже продолжаются подготовительные работы, Нурида Гулиева добавила, что в рамках Фестиваля науки будут продемонстрированы научные достижения, полученные отечественными учеными за последние годы, организованы различные конференции, концерты, экскурсии в региональные научные центры.
На заседании академик Акиф Ализаде также говорил о плане приема в магистратуру НАНА на следующий учебный год. Руководитель НАНА назвал организацию в Академии обучения на ступени магистратуры одним из важных достижений, полученных в сфере интеграции науки и образования: «Проведение в НАНА приема в магистратуру является важным шагом, сделанным для дальнейшего развития науки. В этом году результаты приема в магистратуру Академии были высокими. Условия, созданные для магистрантов в институтах, постоянно совершенствуются». Было принято постановление о повторном обсуждении проекта плана приема в магистратуру НАНА и представлении его Кабинету министров Азербайджанской Республики.
На мероприятии руководитель Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук Аминага Садыгов говорил о прохождении студентами, обучающимися в группах SABAH, практики в научных учреждениях НАНА. Начальник управления отметил, что в связи с этим Министерство образования Азербайджанской Республики направило в НАНА письмо, которое было одобрено со стороны Академии: «В настоящее время в группах SABAHобучаются более 1600 студентов. Эти студенты изъявили желание пройти практику в НАНА. Учитывая их просьбу, Министерство образования обратилось к нам. На первых порах институты НАНА готовы организовать практику почти для 400 студентов. В Министерство образования уже отправлены данные об институтах, в которых они будут проходить практику в соответствии со своими специальностями».
Далее вокруг вопросов, стоящих на повестке дня, выступили академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев, директор Института нефтехимических процессов, академик Вагиф Аббасов, руководительУправления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и други