Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Sentyabrın 19-da AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. O, akademik Adilə Namazovanı 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və Azərbaycan Prezidentinin alimə təbrik məktubu ünvanladığını xatırladıb. Akademik Adilə Namazova isə öz növbəsində ona və Azərbaycan elminə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısına təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə elmlər doktoru Arif Mehdiyevin “Narkotik asılılığın korreksiyasının yeni immunokimyəvi üsulu” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi narkotik asılılığın dünyada müxtəlif əhali qrupları arasında geniş yayıldığına görə tibbi problemdən sosial problemə çevrildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, narkotik asılılığı insanın mənəvi aləmini tükəndirir və sosial baxımdan təhlükəli şəxsiyyətə çevirir.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müvafiq strukturların yaradılması haqqında” və “AMEA-nın Elm Tarixi Muzeyinin yaradılması haqqında” qərarlarından irəli gələn məsələlər müzakirə olunub. Bölmənin qərarı ilə AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında İnformasiya texnologiyaları və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb.
Tədbirdə II Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsi haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin qərarından irəli gələn bir sıra məsələlər də müzakirə olunub.
İclasda Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilova yubileyi ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Akademik İradə Hüseynovanın AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinə ictimai əsaslarla rəhbərlik etməsi haqqında qərar verilib. Həmçinin biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Şirinova həmin institutun Təhsil, Şahzadə Mədətova isə İnformasiya və innovasiya şöbəsinin müdiri vəzifələrinə təsdiq ediliblər.

Обсуждение ряда основных вопросов на собрании сектора Биологии и Медицинских наук
В Президиуме НАНА 19-ого сентября было проведено очередное собрание сектора Биология и медицинские науки.
Академический-секретарь сектора, академик Ахлиман Амирасланов открыл собрание вступительной речью, в которой огласил порядок рассмотрения вопросов. Первым долгом поздравили академика Адилю Намазову с 90 летним юбилеем и было отмечено, что Президент Азербайджана выслал ей поздравительное письмо. Академик Адиля Намазова выразила благодарность главе государства за оказанную ей и всей науке Азербайджана поддержку.
Далее был выслушан научный доклад заведующего лабораторией «Молекулярные основы интегративной деятельности» Института Физиологии им. А.И.Гараева НАНА доктора наук по биологии Арифа Мехтиева на тему «Новый иммуно-химический метод коррекции наркотической зависимости». Докладчик обозначил, что наркотическая зависимость в различных группах населения планеты превратилась из медицинской в социальную проблему. Было указано, что наркотическая зависимость воздействует на духовный мир личности и делает человека опасным для социума.
Были рассмотрены вопросы, вытекающие из решений Президиума НАНА «Зарождение структур связи с общественностью в научных учреждениях и организациях НАНА» и «Создание музея История Науки НАНА». Было вынесено решение создать Отдел Информационных Технологий и Связи с Общественностью в Центральном Ботаническом Саду НАНА.
Далее были рассмотрены вопросы решения Президиума Академии об организации II Фестиваля Азербайджанской Науки.
На собрании, в связи с юбилеем, ученый секретарь Института Ботаники д.ф.п.б. Ирада Гусейнова была награждена почетной грамотой ОБМН.
В завершении были рассмотрены некоторые кадровые вопросы. Вынесено решение о назначении академика Ирады Гусейновой руководителем отдела Фундаментальные Проблемы Биологической продуктивности Института Биологии и Биотехнологий НАНА. Наряду с этим д.ф.п.б. Сара Алиева была назначена ученым секретарем Института Зоологии НАНА, д.ф.п.б. Лала Ширинова назначена директором Отдела Образования того же института, а Шахзада Мадатова назначена директором отдела Информации и Инновации.