AMEA ZOOLOGİYA İNSTİTUTUNDA BEYNƏLXALQ ƏMƏKDAŞLIQ ƏLAQƏLƏRİNİN MÖHKƏMLƏNDİRİLMƏSİ İSTİQAMƏTİNDƏ MƏQSƏDYÖNLÜ İŞLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
Zoologiya İnstitunda 28 İyul  2016-cı il tarixində  keçirilən elmi seminarda Tümen Universitetinin “Heyvanların zoologiyası və ekologiyası” kafedrasının müdiri, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının akademiki, b.e.d., prof. Qaşev Sergey Nikolayeviç ilə görüş keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktoru Elman Yusifov son zamanlar İnstitutda beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrdən söz açdı. Bu gün Azəbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası üçün dünyanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulmasının vacib məsələlərdən olduğunu bildirdi. Həmçinin İnstitutda beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsiistiqamətində məqsədyönlü işlər həyata keçirilir.
Sonra b.e.d., prof. Qaşev Sergey Nikolayeviçin məruzəsi dinlənildi. Qeyd edək ki, professorun rəhbərlik etdiyi kafedra uzun müddətdir ki, Xəzər dənizi ətrafında onurğalı heyvanların, ələxsus kirpilərin və onların populyasiyasının tədqiqi ilə məşğul olur.
Daha sonra İnstitutun direktoru b.e.d.,  professor Qaşev Sergey Nikolayeviç ilə keçirilən görüşün  bu sahədə mühüm irəliləyişlərin əldə olunmasında önəmli rol oynayacağını dedi. Təcrübəli mütəxəssislərlə bu kimi elmi seminarların  keçirilməsinin ənənəvi xarakter almasının vacibliyini nəzərə çatdırdı. Xəzər ətrafı ərazidə kirpilərin eyni, yaxud müxtəlif növlərin miqrasiya axınını araşdıran bu heyyətlə AMEA Zoologiya İnstitutunun çoxşaxəli əməkdaşlıq perspektivlərinin ola biləcəyini də qeyd etdi. Qeyd olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, sual və təkliflər səsləndirildi.
Seminar sonrası İnstitutun rəhbərliyi ilə cənab Sergey Nikolayeviçin dəyirmi masa ətrafında müzakirələri davam etdi. Tümen Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnstitutlarla AMEA Zoologiya İnstitutunun qarşılıqlı əməkdaşlıq prinsipi nəticəsində müəyyən işlər aparıla biləcəyini, birgə konfranslar, daha maraqlı sahə eskpedisiyalarının mümkünlüyü vurğulandı. Əlavə olaraq ən vacib məsələlərdən biri olan heyvanlar aləminin nadirlik dərəcəsinin müəyyənləşdirilməsində yerli mütəxəssislərimizin azlıq təşkil etdiyi səbəbindən Tümen Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bu sahə üzrə kadrlardan yararlana biləcəyimiz nəzərə çatdırıldı.

Purposeful work towards strengthening international cooperation is carried out at the Institute of Zoology (ANAS)
The meeting with the Head of the Department of “Zoology and evolutionary ecology of animals” of the Tyumen University, academician of the Russian Academy of Natural Sciences, Sc.D. in Biology, prof. Gashev Sergey Nikolayevich was held at the Institute of Zoology on July 28, 2016. The event was opened by the Director of the Institute of Zoology Institute Elman Yusifov. He spoke about the projects implemented within the framework of the international cooperation in recent years. One of the main problems- building relations with the world’s leading scientific and educational institutions for the integration of the Azerbaijani scientists to scientific environment was stressed by him. Purposeful work towards strengthening international cooperation is carried out at the Institute. Then, Sc.D. (Biology), prof. Gashev Sergey Nikolayevich’s report was heard. It should be noted that professor’s department is engaged in the research of vertebrates around the Caspian Sea, especially hedgehogs and their populations for a long time. Then, he said: “The meeting held with the Director of the Institute, Sc.D. in Biology, professor Gashev Sergey Nikolayevich will play an important role in considerable progress in achieving the goals.” He took into consideration the importance of holding such traditional scientific seminars with experienced specialists. He noted multifaceted cooperation perspectives of the Institute of Zoology with this crew researching migration flow of the same or different species of the hedgehogs around the Caspian Sea. There was an exchange of views on mentioned issues, questions and offers were heard. After the seminar, discussions between the governance of the Institute and Mr. Sergey Nikolayevich were continued at the round table meeting. He emphasized the possibility of carrying out works, as a result of the mutual cooperation principles between the institutes under the Tyumen University and ANAS Institute of Zoology, joint conferences, more interesting expeditions.
Additionally, one of the most important issues- taking advantage of the personnel in this field within the framework of the cooperation with the Tyumen University due to the rare local experts in determining the level of rarity of the animal kingdom was taken into consideration.