AMEA ZOOLOGİYA İNSTİTUTUNDA BEYNƏLXALQ ƏMƏKDAŞLIQ ƏLAQƏLƏRİNİN MÖHKƏMLƏNDİRİLMƏSİ İSTİQAMƏTİNDƏ MƏQSƏDYÖNLÜ İŞLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
Zoologiya İnstitunda 28 İyul  2016-cı il tarixində  keçirilən elmi seminarda Tümen Universitetinin “Heyvanların zoologiyası və ekologiyası” kafedrasının müdiri, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının akademiki, b.e.d., prof. Qaşev Sergey Nikolayeviç ilə görüş keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun direktoru Elman Yusifov son zamanlar İnstitutda beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrdən söz açdı. Bu gün Azəbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası üçün dünyanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulmasının vacib məsələlərdən olduğunu bildirdi. Həmçinin İnstitutda beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsiistiqamətində məqsədyönlü işlər həyata keçirilir.
Sonra b.e.d., prof. Qaşev Sergey Nikolayeviçin məruzəsi dinlənildi. Qeyd edək ki, professorun rəhbərlik etdiyi kafedra uzun müddətdir ki, Xəzər dənizi ətrafında onurğalı heyvanların, ələxsus kirpilərin və onların populyasiyasının tədqiqi ilə məşğul olur.
Daha sonra İnstitutun direktoru b.e.d.,  professor Qaşev Sergey Nikolayeviç ilə keçirilən görüşün  bu sahədə mühüm irəliləyişlərin əldə olunmasında önəmli rol oynayacağını dedi. Təcrübəli mütəxəssislərlə bu kimi elmi seminarların  keçirilməsinin ənənəvi xarakter almasının vacibliyini nəzərə çatdırdı. Xəzər ətrafı ərazidə kirpilərin eyni, yaxud müxtəlif növlərin miqrasiya axınını araşdıran bu heyyətlə AMEA Zoologiya İnstitutunun çoxşaxəli əməkdaşlıq perspektivlərinin ola biləcəyini də qeyd etdi. Qeyd olunan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, sual və təkliflər səsləndirildi.
Seminar sonrası İnstitutun rəhbərliyi ilə cənab Sergey Nikolayeviçin dəyirmi masa ətrafında müzakirələri davam etdi. Tümen Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən İnstitutlarla AMEA Zoologiya İnstitutunun qarşılıqlı əməkdaşlıq prinsipi nəticəsində müəyyən işlər aparıla biləcəyini, birgə konfranslar, daha maraqlı sahə eskpedisiyalarının mümkünlüyü vurğulandı. Əlavə olaraq ən vacib məsələlərdən biri olan heyvanlar aləminin nadirlik dərəcəsinin müəyyənləşdirilməsində yerli mütəxəssislərimizin azlıq təşkil etdiyi səbəbindən Tümen Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bu sahə üzrə kadrlardan yararlana biləcəyimiz nəzərə çatdırıldı.

В ИНСТИТУТЕ ЗООЛОГИИ НАНА ПРОВОДЯТСЯ МЕРОПРИЯТИЯ ПО УКРЕПЛЕНИЮ МЕЖДУНАРОДНОГО СОТРУДНИЧЕСТВА
На ученом семинаре Института зоологии 28 июля 2016 года состоялась встреча с заведующим кафедрой «Зоологии и экологии животных» Тюменского Университета, академиком Российской Академии Естественных Наук, д.б.н., профессором Сергеем Николаевичем Гашевым.
С вступительным словом выступил директор Института Эльман Юсифов, который рассказал о проектах, проводимыхза последнее время в институте, в рамках международного сотрудничества.  Он также отметил, что сегодня для ученых Азербайджана важным вопросом является интеграция в международную научную среду и построение отношений с авторитетными научными, и образовательными учреждениями. С целью укрепления международного сотрудничества в Институте проводятся соответствующие мероприятия.
Затем, слово предоставили д.б.н., профессору Гашеву Сергей Николаевичу. Нужно отметить, что заведуемая им кафедра на протяжении многих лет занимается вопросом исследования популяций млекопитающих, в частности, ежей, на прикаспийских территориях.
После выступления директор Института отметил важность проведенной встречи, и что подобные встречи с такими опытными  специалистами,как профессор Гашев С.Н. являются значительным продвижением в деле укрепления сотрудничества.  Он отметил, что имеются большие перспективы многоотраслевого сотрудничества  с Институтом зоологии в исследовании причин миграций одного или нескольких видов ежей на прикаспийских территориях.  По этому вопросу состоялся обмен мнениями, были заданы вопросы и предложения.
После семинара беседа руководства Института с профессором С.Н.Гашевым продолжилась за круглым столом, где было отмечено о возможности проведения совместных работ,конференций,экспедиций, построенных на принципах взаимовыгодного сотрудничества,Института зоологии НАНА с различными Институтами  при Тюменском Университете. Кроме того, было отмечено, что в связи с недостаточностью кадров по определению статуса редких животных  имеется возможность решения этой  проблемы в рамках сотрудничества  с Тюменским Государственным Университетом.