AMEA-da akademik Vəli Axundovun 100 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd olunub
Məlum olduğu kimi, Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 15 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən, Azərbaycanın görkəmli alimi , tanınmış ictimai-siyasi və dövlət xadimi, respublika səhiyyəsinin təşkilatçılarından biri, tibb elmləri doktoru, akademik Vəli Axundovun 100 illik yubileyinə həsr edilmiş silsilə tədbirlər keçirilir.
Növbəti yubiley tədbiri mayın 31-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan elminin inkişafında və ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük xidmətləri olan Vəli Axundovun həyatı və fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, akademik V.Axundov dövlət idarəçiliyində müxtəlif məsul vəzifələrdə çalışdığı uzun illər ərzində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərib və tibb alimi kimi respublikada səhiyyə işinin təşkilinə mühüm töhfələr verib.
AMEA rəhbəri hələ 20 il bundan əvvəl ulu öndərin Sərəncamı ilə Vəli Axundovun 80 illik yubileyinin keçirilməsini xatırladıb: “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 21 aprel 1996-cı il tarixli Sərəncamı əsasında 21 iyun 1996-cı ildə V.Axundovun anadan olmasının 80 illik yubileyi AMEA-da qeyd olunmuşdur. Yubiley iclasındakı çıxışında Heydər Əliyev demişdir: “Azərbaycanın birinci rəhbəri kimi, o dövrdə görülmüş işlərdə, qazanılmış uğurlarda Vəli Axundovun rolu böyükdür, yüksək qiymətə layiqdir və mən bu gün bunu böyük məmnuniyyətlə qeyd edirəm”.
Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov “Akademik Vəli Axundovun elmi və elmi-siyasi fəaliyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alimin şərəfli ömür yolundan, geniş elmi və ictimai fəaliyyətindən, xalqımız qarşısında xidmətlərindən söhbət açan akademik Ə.Əmiraslanov bildirib ki, V.Axundov 1935-ci ildə Bakı Sənaye Texnikumunu, 1941-ci ildə isə Azərbaycan Tibb İnstitutunu bitirib. V.Axundov hərbi həkim kimi 1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən müharibəsində iştirak edib, ordudan tərxis olunduqdan sonra Elmi-Tədqiqat Virusologiya, Mikrobiologiya və Gigiyena İnstitutunda işləyib, instituta və Səhiyyə Nazirliyinə rəhbərlik edib. 1958-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin sədri, 1959-1969-cu illərdə Azərbaycan KP MK-nın birinci katibi vəzifələrində çalışıb. V.Axundov eyni vaxtda Sov.İKP MK-nın Zaqafqaziya bürosunun üzvü olub. 1969-cu ildə Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti seçilib, 1972-ci ildə Virusologiya, Mikrobiologiya və Gigiyena İnstitutuna direktor təyin edilib.
Qeyd olunub ki, siyasi və dövlət xadimi kimi məşhur olan V.Axundov çoxillik siyasi, ictimai, elmi və təşkilati fəaliyyətinə, eləcə də Böyük Vətən müharibəsi illərində göstərdiyi xidmətlərə görə Lenin ordeni, II dərəcəli Vətən müharibəsi, “Qızıl ulduz” ordenləri və 5 medalla təltif olunmuşdur.
Ə.Əmiraslanov, həmçinin qeyd edib ki, böyük alimin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutuna Vəli Axundovun adı verilib.
Tədbirdə Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlı, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi V.Axundov adına Milli Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunun direktor müaivini Həqiqət Qədirova, Azərbaycan Tibb Universitetinin Epidemiologiya kafedrasının müdiri, tibb  elmləri doktoru, professor İbadulla Ağayev və başqaları çıxış edərək unudulmaz alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun həm dövlət işində, həm də elmdə qazandığı uğurlardan danışıblar. Ölkəmizdə elm və səhiyyənin, iqtisadiyyatın, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında V.Axundovun mühüm rolu olduğu vurğulanıb, onun istedadlı təşkilatçı, ictimai və dövlət xadimi olduğu qeyd edilib.
Sonra Vəli Axundovun həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Alimin qızı Nigar Axundova atasının xatirəsinə göstərilən ehtirama görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.

В НАНА торжественно отмечен 100-летний юбилей академика Вели Ахундова
Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 15 января 2016 года в нашей стране осуществляется цикл мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею видного ученого, организатора здравоохранения и государственного деятеля, академика Вели Ахундова.
Очередное юбилейное мероприятие состоялось 31 мая в Главном здании НАНА. Сначала коллектив НАНА и члены семьи Вели Ахундова посетили могилу ученого в II Аллее почетного захоронения и почтили  его светлую память.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о деятельности и научно-общественной жизни Вели Ахундова, которому принадлежат большие заслуги в развитии азербайджанской науки и общественно-политической жизни страны. Было отмечено, что академик В.Ахундов в течение долгих лет работал на различных ответственных должностях в органах государственного управления. Ученый-врач также осуществил заслуживающую одобрения деятельность и внес свой вклад в организацию работы здравоохранения в республике.
Глава НАНА также напомнил о 80-летнем юбилее Вели Ахундова, проведенном согласно Распоряжению великого лидера еще 20 лет назад: «21 апреля 1996 года в НАНА, согласно Распоряжению общенационального лидера Гейдара Алиева от 21 июня 1996 года, был отмечен 80-летний юбилей со дня рождения академика великого лидера. Выступив на юбилейном заседании, Гейдара Алиев отмечал: «С большим удовольствием отмечаю, что роль Вели Ахундова как первого руководителя Азербайджана в проделанных в тот период работах, достигнутых успехах велика и достойна высокой оценки».
На мероприятии академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов выступил с докладом «Научная и научно-политическая деятельность академика Вели Ахундова». Рассказав о славном жизненном пути ученого, его широкой научной и общественной деятельности, заслугах перед нашим народом, академик А.Амирасланов отметил, что в 1935 году В.Ахундов окончил Бакинский индустриальный техникум, а в 1941 году Азербайджанский медицинский институт. В 1941-1945 гг. он принял участие в Великой Отечественной войне в качестве военного врача. После демобилизации из армии он работал в Научно-исследовательском институте вирусологии, микробиологии и гигиены, руководил институтом и Министерством здравоохранения. В 1958 году работал председателем Совета министров Азербайджанской ССР, а в 1959-1969 годах - первым секретарем ЦК КП Азербайджана. Одновременно Вели Ахундов был членом Закавказского бюро ЦК КПСС. В 1969 году был избран вице-президентом Академии наук, а в 1972 году был назначен на должность директора Института вирусологии, микробиологии и гигиены.
Было отмечено, что за многолетнюю политическую, общественную, научную и организационную деятельность, а также за заслуги, проявленные в годы Великой Отечественной войны, видный политический и государственный деятель В.Ахундов был награжден орденами Ленина, Отечественной войны II степени, "Красной звезды" и 5 медалями.
А.Амирасланов также отметил, что для увековечения памяти великого ученого Научно-исследовательскому институту медицинской профилактики было присвоено имя Вели Ахундова.
Выступив на мероприятии, директор Института микробиологии, академик Мамед Салманов, директор Института кавказоведения, профессор Муса Гасымлы, заместитель директора Научно-исследовательского института медицинской профилактики Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики Хагигат Гадирова и другие, поделились своими воспоминаниями о незабвенном ученом и рассказали об успехах, достигнутых в государственных делах и науке.
Затем был продемонстрирован видеоролик, рассказывающий о жизни и общественно-политической деятельности Вели Ахундова.
Дочь ученого Нигяр Ахундова выразила признательность главе государства Ильхаму Алиеву и организаторам мероприятия за почтение памяти ее отца.