İnstitutun nəzdində fəaliyyət göstərən D01.071 Dissertasiya Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir.İclasda Helmintologiya laboratoriyasının müdiri Qara  Hüseyn oğlu Fətəliyevin “Azərbaycanda  vəhşi  məməlilərin (dovşankimilər, gəmiricilər,  yırtıcılar, cütdırnaqlılar)  helmint  faunasının bioekoloji  xüsusiyyətləri  və  formalaşması  yolları”mövzusunda biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiyasının müdafiəsi keçirilib.
Tədqiqat zamanı Azərbaycanda vəhşi məməlilərdə 74 cinsə, 43 fəsiləyə, 9 dəstəyə və 4 sinfə daxil olan 144 növ helmintin parazitlik etməsi müəyyən edilmişdir. Bunlardan 13 növü trematod, 30 növü sestod, 3 növü akantosefal, 98 növü isə nematod olmuşdur. Tədqiqat nəticəsində dovşankimilər dəstəsindən 1 növ, onlardan 18 növ helmint, gəmiricilər dəstəsindən 16 növ, onlardan 48 növ helmint, yırtıcılar dəstəsindən 12 növ, onlardan da 63 növ helmint və cütdırnaqlılar dəstəsindən 3 növ tədqiq edilmiş və onlardan da 35 növ helmint aşkar edilmişdir.
Vəhşi məməli növlərinin dəstələr üzrə taksonomik kateqoriyaları göstərilməklə Azərbaycanda yayılmaları, qidası, həyat tərzi və digər bioekoloji xüsusiyyətləri və onlarda qeyd olunan helmint növlərinin sistematik ardıcıllıqla landşaft-ekoloji zonalar üzrə yayılma dərəcəsi müəyyən edilmişdir.
Azərbaycanda vəhşi məməlilərdə qeyd olunan helmint növlərindən 81 növ insan və ev heyvanları üçün potensial təhlükə törətdiyi bildirilir.

The next meeting of the D01071 Dissertation Council of the Institute operating under the Institute has been held. Junior scientific worker of the Institute of Zoology of the Laboratory Helmintology, Gara Huseyn Fataliyev's dissertation defence for the degree of the Doctor of Sciences in Biology on "Bioecological features and ways of forming helminthofauna of wild mammals (lagomorphs, rodents, predators, artiodactyls) in Azerbaijan" has been held.
During the research in mammals 144  species of parasitic helminths, pertaining to 74 genera, 43 families, 9 units, 4 classes have been identified. There have been 13  species of trematodes, 30 species of cestodes, 3 species of acanthocephala, 98 species of nematodes. As a result  of research a specie of lagomorph, 18 species of helminths of them, 16 species of rodents group, 48 species of helminths of them, 12 species of predatory animals, 63 species of helminths of them, 3 types of cloven-hoofed animals, 35 species of helminths of them have been found. As a result  of research a specie of lagomorph, 18 species of helminths of them, 16 species of rodents group, 48 species of helminths of them, 12 species of predatory animals, 63 species of helminths of them, 3 types of cloven-hoofed animals, 35 species of helminths of them have been found.  Taxonomic category of species of predatory mammals have been listed with indication of units, their distribution in Azerbaijan, nutrition, lifestyle  and other bioecological features. It has been identified the degree of proliferation of helminths on landscape-ecological zones in a systematic way.
It is said in the report, that 81 species of wild helminths in Azerbaijan, which are mentioned in wild mammals are the potential threat to humans and domestic animals.