Hartmurt Müllerin gənclərlə görüşü
AMEA Zoologiya İnstitutunda alman alimi Hartmurt Müllerin gənclərlə görüşü keçirilmişdir. İnstitutun direktoru Elman Yusifov Hartmurt Mülleri təqdim etdikdən sonra, alim gənclərə Azərbaycanda apardığı bioloji müxtəlifliyin öyrənilməsi sahəsində öz tədqiqatları haqqında məruzə etdi. Qeyd edək ki, cənab Müller uzun müddət Azərbaycanda yaşamış, onun hər guşəsini gəzmiş, əsrarəngiz təbiətini öyrənmişdir. 2008-2012-ci illərdə H.Müller Şirvan Milli Parkında direktor vəzifəsində çalışmış, parka alman səliqəsi gətirmiş, onun iştirakı ilə aparılan tədqiqatlar zamanı Azərbaycan üçün yeni növlər kəşf edilmişdir.
İnstitutun gəncləri ilə görüşü zamanı cənab Müller təbiətin tək öyrənilməsinin deyil, onun qorunmasının da vacibliyini qeyd etdi, bu sahədə beynəlxalq təcrübədən bəhs etdi. Azərbaycanın həm təbii, həm də mədəni, etnik rəngarəngliyi alimin məruzəsinin fokusunda olmuşdur.
Alim gənclərə müraciət edərək, onların daha çox ərazidə çalışmağını tövsiyyə etmişdir, Azərbaycan təbiətinin öyrəniləsi çox sirlərini, gediləsi və görüləsi çox guşələrinin olduğunu vurğuladı.

Meeting of Hartmurt Muller with young people
Meeting of Hartmurt Muller with young people has been held at the Institute of Zoology (ANAS). Director of the Institute, Elman Yusifov has represented Hartmurt Muller to young people, then the scientist has reported on his researches in the study of the biological diversity in Azerbaijan. It should be noted,that Mr. Muller, who lived in Azerbaijan for a long time, he has traveled to every corner of Azerbaijan, has studied its mysterious nature. H. Muller, who worked as the director of the Shirvan National Park, has brought a German order to the park.   During the researches, conducted with his participation has been discovered new species.
During the meeting with young people Mr. Muller has stressed, that it is important not only studying of nature, but also protecting it, he has talked about the international experience in this field. Both natural and cultural, and ethnic diversity of Azerbaijan have been the focus of his report.
The scientist has appealed to young people and has recommended to work in further areas. He has stressed, that there are many mysteries of the nature and sightseeings.