Hartmurt Müllerin gənclərlə görüşü
AMEA Zoologiya İnstitutunda alman alimi Hartmurt Müllerin gənclərlə görüşü keçirilmişdir. İnstitutun direktoru Elman Yusifov Hartmurt Mülleri təqdim etdikdən sonra, alim gənclərə Azərbaycanda apardığı bioloji müxtəlifliyin öyrənilməsi sahəsində öz tədqiqatları haqqında məruzə etdi. Qeyd edək ki, cənab Müller uzun müddət Azərbaycanda yaşamış, onun hər guşəsini gəzmiş, əsrarəngiz təbiətini öyrənmişdir. 2008-2012-ci illərdə H.Müller Şirvan Milli Parkında direktor vəzifəsində çalışmış, parka alman səliqəsi gətirmiş, onun iştirakı ilə aparılan tədqiqatlar zamanı Azərbaycan üçün yeni növlər kəşf edilmişdir.
İnstitutun gəncləri ilə görüşü zamanı cənab Müller təbiətin tək öyrənilməsinin deyil, onun qorunmasının da vacibliyini qeyd etdi, bu sahədə beynəlxalq təcrübədən bəhs etdi. Azərbaycanın həm təbii, həm də mədəni, etnik rəngarəngliyi alimin məruzəsinin fokusunda olmuşdur.
Alim gənclərə müraciət edərək, onların daha çox ərazidə çalışmağını tövsiyyə etmişdir, Azərbaycan təbiətinin öyrəniləsi çox sirlərini, gediləsi və görüləsi çox guşələrinin olduğunu vurğuladı.

Встреча Хартмурт Мюллера с молодежью
В институте зоологии НАНА состоялась встреча немецкого ученого Хартмурт Мюллера с молодежью.  Директор института Эльман Юсифов, после того как представил Хартмурта Мюллера, выступил с докладом о собственных исследованиях в области изучения биологического разнообразия в Азербайджане. Отметим, что господин Х. Мюллер длительное время жил в Азербайджане, осмотрел каждый уголок и изучал живописную природу. В 2008-2012 годах Х. Мюллер работал в должности директора в национальном парке Ширван. В ходе исследований с его участием были открыты новые виды для Азербайджана.
Господин Мюллер во время встречи с молодежью отметил, что очень важно не только изучать природу, но и защищать ее, рассказал о международном опыте в этой области. Ученого поразила культура, природное и этническое разнообразие Азербайджана.