İnstitutun növbəti Elmi seminarı keçirilib
İnstitutun Elmi seminarında V.Axundov adına Milli ET Tibbi Profilaktika İnstitutunun Parazitologiya şöbəsinin böyük elmi işçisi N.C.Namazovun “Azərbaycanda Culicidae fəsiləsinə aid qansoran ağcaqanadların müasir dövrdə növ tərkibinin öyrənilməsi və onlara qarşı mübarizə üsullarının işlənib hazırlanması” mövzusunda biologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün təqdim olunmuş  dissertasiya işinin müzakirəsi keçirildi.
Tədqiqatçı tərəfindən müasir şəraitdə ilk dəfə olaraq respublikanın coğrafi ərazilərində qansoran ağcaqanadlarının 7 cinsə daxil olan 24 növü və onlara təsir edən amillər öyrənilmişdir. N.C.Namazovun “Karbonat və piretroid preparatlarının qansoran ağcaqanadlara qarşı işlədilməsinə dair”, “Qansoran ikiqanadlılara qarşı yeni süngər üsulu ilə işlədilməsinə dair”, metodik tövsiyyələri Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin kollegiyasının qərarı əsasında təsdiq edilmişdir.

Senior scientific worker of the National Research Institute in the name of Veli Аkhundov of the Department of Parasitology, N.J.Namazov's dissertation work for the degree of Doctor of Biological Sciences on "Study of the current species composition and development of methods to combat Culicidae family bloodsucking mosquitoes in Azerbaijan" has been discussed.
For the time, 24 species of bloodsucker mosquitos, including 7 gender, spreading in geographic areas of the republic have been studied the factors affecting them. N.J.Namazov's methodical recommendations on "About carbonate and piretroid drugs in using against bloodsucker mosquitos" and "On using of new method of sponge against bloodsucking dipterans" have been approved on the basis of the decision of Ministry of Health of Azerbaijan Republic.