İnstitutun növbəti Elmi seminarı keçirilib
İnstitutun Elmi seminarında V.Axundov adına Milli ET Tibbi Profilaktika İnstitutunun Parazitologiya şöbəsinin böyük elmi işçisi N.C.Namazovun “Azərbaycanda Culicidae fəsiləsinə aid qansoran ağcaqanadların müasir dövrdə növ tərkibinin öyrənilməsi və onlara qarşı mübarizə üsullarının işlənib hazırlanması” mövzusunda biologiya üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün təqdim olunmuş  dissertasiya işinin müzakirəsi keçirildi.
Tədqiqatçı tərəfindən müasir şəraitdə ilk dəfə olaraq respublikanın coğrafi ərazilərində qansoran ağcaqanadlarının 7 cinsə daxil olan 24 növü və onlara təsir edən amillər öyrənilmişdir. N.C.Namazovun “Karbonat və piretroid preparatlarının qansoran ağcaqanadlara qarşı işlədilməsinə dair”, “Qansoran ikiqanadlılara qarşı yeni süngər üsulu ilə işlədilməsinə dair”, metodik tövsiyyələri Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin kollegiyasının qərarı əsasında təsdiq edilmişdir.

Прошел очередной научный семинар института
На семинаре обсудили диссертационную работу на соискание ученой степени доктора биологических наук, старшего научного сотрудника отдела Паразитология Национального научно-исследовательского института им. Вели Ахундова, Н. Д. Намазова. Тема работы: «Изучение современного видового состава и разработка методов борьбы с кровососущими комарами семейства Culicidaeв Азербайджане».
Впервые в Азербайджане исследователем было изучено относящиеся к 7-ми родам 24 вида кровососущих комаров. Методические рекомендации Н. Д. Намазова – «про использование карбонатных и пиретроидных препаратов против кровососущих комаров» и «про применение нового метода губки против кровососущих двукрылых» были утверждены на основе решения коллегии Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики.