AMEA-da ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri 2018-ci il üçün hesabatlarını təqdim etdilər
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) institut və təşkilatlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2018-ci il üçün hesabat iclası keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Mətbuat və informasiya idarəsi tərəfindən təşkil olunan tədbirdə idarə rəisi Zülfüqar Fərzəliyev hesabat ili ərzində elmin populyarlaşdırılması və təbliğində kütləvi informasiya vasitələrinin (KİV) rolunun artırılması, bu sahədə mövcud problemlərin həlli, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması və s. istiqamətdə görülən tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Z.Fərzəliyev respublika mətbuatında və elektron mediada xüsusən də elmi-populyar məqalələrin keyfiyyət və kəmiyyət göstəricilərinin artırılmasının elmin kütləviləşdirilməsində başlıca şərtlərdən olduğunu deyərək, AMEA-nın institut və təşkilatlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrini bu istiqamətdə fəaliyyəti gücləndirməyə çağırıb.
Mətbuat və informasiya idarəsinin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, mediada elmi mövzuda müxtəlif səpkili materialların vüsət alması, bu istiqamətdə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi məsələlərinə toxunub. Rəis müavini hər bir institutun müvafiq şöbəsi ilə dövlət və qeyri-dövlət qurumlarının mətbuat xidmətləri arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin yaradılması və birgə layihələrin həyata keçirilməsinin  əhmiyyətindən də bəhs edərək, onları bu işdə fəal olmağa çağırıb.
Sonra AMEA institutlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri 2018-ci il ərzində həyata keçirilən tədbirlər, KİV ilə aparılan işlər və s. haqqında hesabatlarını təqdim ediblər. İdarəetmə Sistemləri İnstitutundan texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəna ƏsədovaDilçilik İnstitutundan filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Təranə ŞükürlüMilli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyindən filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə YigitoğluZoologiya İnstitutundan biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vüsalə NərimanovaMərkəzi Elmi Kitabxanadan Mübariz GöyüşlüMilli Azərbaycan Tarixi Muzeyindən Aynur BabayevaKataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutundan Mətanət HəmidovaMikrobiologiya İnstitutundan Nərminə HüseynovaTarix İnstitutundan Nazim Xəlilov və Botanika İnstitutundan Məhsəti Qurbanova rəhbərlik etdikləri şöbələrin fəaliyyəti, institutun veb-saytının idarə edilməsi və informasiya təminatı, hesabat ili ərzində KİV-də işıqlandırılan məlumatların statistik göstəriciləri, elmi tədqiqatların, əldə edilən uğurların populyarlaşdırılması və təbliği, institutun fəaliyyətinin sosial mediada təbliği istiqamətində görülən işlər haqda geniş təqdimatla çıxış ediblər. Həmçinin 2018-ci il üçün saytlara edilən müraciətlərin, “Xəbərlər” bölməsi üzrə yerləşdirilən materialların statistikası təqdim edilib. Bundan əlavə, tədbirdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hər bir institutun veb-saytı üzrə aparılan monitorinqin nəticələri də təqdim olunub. 16 tələb üzrə aparılan monitorinqdə müsbət nəticələrlə yanaşı qeyd edilən bir sıra nöqsanların aradan qaldırılması üçün müvafiq tədbirlərin görüldüyü qeyd edilib.
Hesabat iclasında iştirakçıların sualları cavablandırılıb, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, təkliflər ətrafında müzakirələr aparılıb, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində görülən işlərin daha da gücləndirilməsi tövsiyə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib.

ANAS PR Departments presented reports for 2018
A report meeting of the Public Relations Department of the Institutes and Organizations of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) for 2018 has been held today.
At the event, organized by the Press and Information Office of the Presidium of ANAS, the Head of the office, Zulfugar Farzaliyev, spoke about the role of mass media in promoting and propagating science during the reporting year, solving existing problems in this area, sharing knowledge and experience and emphasized the importance of the measures taken in this direction. Increasing the quality and quantity of scientific articles, especially in the republic's press and electronic media, is one of the main conditions for the popularization of science, urging public relations departments of ANAS institutions and organizations to strengthen their activities in this direction, Z.Farzaliyev said.
Ulviyya Rzayeva, Deputy Chief of the Press and Information Office touched upon the issues of strengthening cooperation with the local and foreign mass media in public relations departments, the promotion of various materials in the media and improvement of the activity in this direction. The deputy chief of the institute called on them to be active in this matter, focusing on the establishment of cooperation between the relevant departments of each institution and the media services of the state and non-governmental organizations and the implementation of joint projects.
Then the heads of public relations departments of the institutes of ANAS presented their reports. Rana Asadova from the Institute of Control Systems,Tarana Shukurlu, PhD on Philology from the Institute of Linguistics, PhD on Philology Nazmiyya Yigitoglu from Azerbaijan National Literature Museum, PhD on biology Vusala Narimanova from the Institute of Zoology, Mubariz Goyushlu from Central Scientific Library, Aynur Babayeva from National Museum of Azerbaijan History, Matanat Hamidova from Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Narmina Huseynova from from the Institute of Microbiology, Nazim Khalilov from the Institute of History and Mehseti Gurbanova from the Institute of Botany gave information about management of the institute's web site and information provision, the information published in the media during the reporting year and etc. In addition, at the event, the Institute of Information Technology of ANAS presented the results of the monitoring carried out on the website of each institution. Monitoring of 16 requests noted that, along with positive results, relevant measures were taken to eliminate a number of shortcomings.
The participants of the report answered the questions, discussed the issues of mutual interest and recommended further strengthening of the work towards the popularization of science, and gave relevant instructions.