AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru E.Yusifovun həmmüəllifliyi ilə “Konfliktologiya” dərsliyi nəşr edilib
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası tərəfindən AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov və DTX-nin Heydər Əliyev adına Akademiyasının “İctimai-siyasi fənlər” kafedrasının rəisi, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Müşviq Ramazanovun “Konfliktologiya” adlı dərsliyi nəşr olunub.
Dərslikdə konfliktologiyanın müstəqil elm kimi təkamülü, əsas konflikt  nəzəriyyələri, konfliktlərin müasir tədqiqat metodları, konfliktlərin strukturu, dinamikası və funksiyaları kimi məsələlər öz əksini tapıb.
Dərslikdə eyni zamanda Azərbaycanın ictimai və elmi fikir tarixində konflikt problemləri tarixi kontekstdə araşdırılmış, konfliktologiyanın metodoloji prinsipləri, onların qabaqlanması və idarə edilməsi məsələləri açıqlanıb.
Dərslik DTX-nin Heydər Əliyev adına Akademiyasının kursant və dinləyiciləri, həmçinin, konfliktologiya kursunu öyrənən digər universitetlərin tələbə və müəllimləri, eləcə də bu sahədə çalışan elmi işçilər və mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulub.

Опубликовано учебное пособие «Конфликтология» под соавторством директора Института Зоологии НАНА Э. Юсифова
Академией им. Гейдара Алиева Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики опубликован учебник под названием «Конфликтология», соавторами которого являются директор Института Зоологии НАНА, доктор философии по физике, доцент Эльман Юсифов и заведующий кафедрой «Общественно-политических дисциплин» Академии им. Гейдара Алиева Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики, доктор философии по экономике, доцент Мушвиг Рамазанов.
Учебное издание охватывает эволюцию конфликтологии как самостоятельной науки, основные теории, современные методы исследования, структуру, динамику и функции конфликтов. Также в историческом контексте изучены проблемы конфликта в истории общественной и научной мысли Азербайджана, описаны методологические принципы конфликтологии, методы предотвращения и управления конфликтами.
Учебник предназначен для курсантов и слушателей Академии им. Гейдара Алиева СГБ, студентов и преподавателей различных университетов, изучающих курс конфликтологии, а также для научных сотрудников и специалистов, работающих в данной сфере.
Следует отметить, что в этом почтенном учебном заведении Э. Юсифов в течение 11 лет вел занятия по различным дисциплинам.