Akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən beynəlxalq konfrans keçirilib
Dekabrın 17-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda IX beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransda dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm adamları ilə yanaşı, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Gürcüstan, Türkiyə, İran və digər ölkələrdən olan alimlər də iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək görkəmli alimin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alimin zəngin elmi fəaliyyətindən, biologiya elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs edib, onun kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsində, fotosintez və fototənəffüs proseslərinin kompleks tədqiqində göstərdiyi xidmətlərdən danışıb. Bildirib ki, Cəlal Əliyev Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin yaradıcısı, bu sahənin inkişafında mühüm xidmətləri olan alimlərdəndir. Onun rəhbərliyi ilə yeni fundamental elmi-tədqiqat işləri təşkil edilib və akademikin elmi yaradıcılığının əhəmiyyətli hissəsi taxılçılığın inkişafına yönəlib.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, ölkəmizdə elmi-praktiki əsaslar üzərində qurulan bitki seleksiyası sahəsində qabaqcıl mövqeyi ilə seçilən Cəlal Əliyev məktəbi formalaşıb. Alimin fotosintezin tədqiqi sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. O, ilkin seleksiya nailiyyətlərinin təsərrüfatlara sürətlə tətbiqini təşkil etmək üçün elmlə istehsalatın sıx əlaqəsini yaratmağa müvəffəq olub.
“Akademik Cəlal Əliyev Azərbaycanda biologiya sahəsində tədqiqatları inkişaf etdirməklə molekulyar biologiyanın və gen biotexnologiyasının inkişafının əsasını qoyub” – deyən A.Əlizadə onun akademiyanın elmi əlaqələrinin inkişafında da mühüm rolu olduğunu qeyd edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Cəlal Əliyev hələ keçmiş sovetlər dövründə nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edərək ən son yenilikləri öz elmi axtarışlarında tətbiq edib. Məhz onun səyi nəticəsində ölkəmizdə fotosintez sahəsində böyük uğurlara imza atılıb.
AMEA-nın prezidenti Akif Əlizadə görkəmli alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən də söhbət açıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov çıxış edərək akademik Cəlal Əliyevin öz fundamental araşdırmaları ilə AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında işgüzar münasibətlərin formalaşmasına böyük töhfələr verdiyini və bu əlaqələrin artıq ciddi əməkdaşlıq müstəvisinə keçdiyini bildirib.
Nazir çıxışında sentyabr ayında akademiya ilə nazirlik arasında imzalanan sazişə də toxunaraq, bu sənədin kənd təsərrüfatında elm və innovasiyaların tətbiqi istiqamətində aktual məsələlərin həllinə yönəldiyini qeyd edib. Bildirib ki, imzalanan sənəd yüksək peşəkarlığa malik kadrların hazırlanması və birgə tədbirlərin keçirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır. Belə tədbirlərdən biri də akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş hazırkı beynəlxalq konfransdır.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncama əsasən, akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin respublikada geniş şəkildə qeyd olunduğunu deyən İ.Kərimov yubileylə bağlı rəhbərlik etdiyi qurumda da xüsusi tədbirlər planının hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ötən müddət ərzində Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU), Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda Cəlal Əliyevin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib, ADAU-da görkəmli alimin adını daşıyan Bitki fiziologiyası laboratoriyası yaradılıb. Həmçinin nazirliyin “Aqrar elm” jurnalının və “Kənd həyatı” qəzetinin bir sayı akademikin elmi və ictimai-siyasi fəaliyyətinə həsr edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, akademik Cəlal Əliyev fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycanda aqrar elmin yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirib. Alimin əldə etdiyi nəticələrin tətbiqi aqrar elmin dayanıqlı inkişafına səbəb olub və bu tədqiqatlar məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
“Cəlal Əliyev ömrünü yalnız elmi yaradıcılığa həsr etməyib. O, aqrar elmlər sahəsində 260-a yaxın yüksək ixtisaslı mütəxəssis yetişdirib” – deyə bildirən nazir bu gün alimin yetirmələrinin dünyanın müxtəlif tədqiqat mərkəzlərində və təhsil müəssisələrində uğurla çalışdığını, onun davamçılarının Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin tanıdılması üçün təqdirəlayiq işlər gördüyünü qeyd edib.
İnam Kərimov akademik Cəlal Əliyevin fəaliyyətinin xalqımız və dövlətimiz tərəfindən həmişə yüksək qiymətləndirildiyini, onun elmin inkişafında böyük xidmətlərinə görə ən ali mükafatlar olan “İstiqlal” və “Şərəf” ordenləri ilə təltif olunduğunu bildirib.
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov böyük alimin çoxşaxəli və genişmiqyaslı fəaliyyətindən, elmi təşkilatçı kimi gördüyü işlərdən danışıb. O, akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycanda multidissiplinar elmi istiqamətin əsasını qoyan alim olduğunu vurğulayıb.
Ə.Əmiraslanov qeyd edib ki, hələ ötən əsrin 70-ci illərində akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ölkəmizdə bioinformatika məktəbinin əsası qoyulub. Hazırda alimin fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələr dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunur.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova dünya şöhrətli seleksiyaçı alim Cəlal Əliyevin həyat yolundan və elmi yaradıcılığından ətraflı söz açıb. Cəlal Əliyev məktəbinin yetirməsi olduğu üçün qürur hissi keçirdiyini bildirən İradə Hüseynova müəlliminin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərindən danışıb. O, akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşadığını və onun elmi ideyalarının tələbələri tərəfindən layiqincə həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb.
Akademik İ.Hüseynova bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə daim örnək olan alimin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında müstəsna rolu olduğunu deyib. Qeyd edib ki, ömrünün altmış ildən çoxunu Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən, yüzə yaxın elmi kadrlar hazırlamış görkəmli alimin dərin nəzəri bilikləri və ideyaları nəticəsində yeni buğda sortlarının yaradılmasına nail olunub. Onun nəzəriyyə və təcrübənin vəhdətini daim əsas götürməklə qazandığı nəticələrinin tətbiqi respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edib.
Çıxışının sonunda İ.Hüseynova AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun yaradılmasının dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılmasında mühüm addımlardan olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin katibi, professor Julian Eaton-Rye “Akademik Cəlal Əliyevin dünya fotosintez elminə verdiyi töhfələr” mövzusunda məruzə edib. Professor məruzəsində görkəmli alim Cəlal Əliyevin aqrar elmin inkişafında, buğdanın məhsuldarlığının əsası kimi fotosintez prosesinin kompleks tədqiqində rolundan bəhs edib.
Sonra Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin təsis etdiyi akademik Cəlal Əliyev adına mükafatın təqdimatı olub.
Konfransda akademiklər İsa Həbibbəyli, Teymur Bünyadov, Yaqub Mahmudov, Asəf Hacıyev, AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, Milli Məclisin deputatları Fəttah Heydərov, Eldar İbrahimov və digər çıxış edənlər akademik Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb, böyük alimin tükənməz enerjisindən, əbədiyaşar elmi irsindən, biologiya elminin inkişafına verdiyi əvəzsiz xidmətlərdən danışıblar.
Alimin ailəsi adından çıxış edən Əməkdar memar, Dövlət mükafatı laureatı Rasim Əliyev akademik Cəlal Əliyevlə bağlı fikirlərini bölüşüb, elmə dəyərli töhfələr vermiş alimin əziz xatirəsinin daim ürəklərdə yaşayacağını bildirib.

ANAS held international conference dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev
ANAS held international conference on "Research of photosynthesis and hydrogen energy for sustainable development" dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev, organized by the Ministry of Agriculture, ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology and the International Society for the Study of Photosynthesis (ISPR) on December 17.
The conference was attended by representatives of the government, deputies of the Milli Majlis, famous scientists, as well as scientists from Russia, Ukraine, Kazakhstan, Georgia, Turkey, Iran and other countries of the world. At first, the participants honored the memory of an outstanding scientist in the Avenue of Honor, laid flowers and a wreath at his grave.
ANAS President, academician Akif Alizadeh opened the meeting spoke in detail about the scientific activities of the world-famous scientist Jalal Aliyev.
With fundamental research and scientific achievements, academician Jalal Aliyev identified a number of new areas of biological science in Azerbaijan and made a significant contribution to solving its actual problems. The application of the results achieved by the scientist, always guided by the unity of theory and practice, is of great importance from the point of view of the development and increase of the productivity of the republic's economy. Jalal Aliyev has a great merit in developing a strategy for the protection of biological diversity in the country and its effective use. His scientific achievements related to photosynthesis are successfully used in many countries of the world.
“Academician Jalal Aliyev has provided the basis for developing of molecular biology and gene biotechnology, developing research in the field of biology in Azerbaijan”, said ANAS President, stressing that, scientist also played a significant role in shaping the Academy’s international relations.
It was noted that, Jalal Aliyev, taking part at the prestigious international events in the former Soviet Union, used the latest innovations in his scientific quest. President of ANAS Akif Alizadeh also spoke about the high human qualities of an outstanding scientist.
Speaking, the Minister of Agriculture Inam Karimov told about Jalal Aliyev’s merits in establishing bilateral cooperation between the Ministry of Agriculture and ANAS. In his speech, the Minister noted the Agreement of Intent, signed in September of the current year between the two institutions. He stressed that, the signed agreement is a serious step in the preparation of highly qualified personnel and joint organization of events, and one of them is a conference dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev.
The Minister noted that, according to the Order of President Ilham Aliyev “On the 90th anniversary of Academician Jalal Aliyev” a special plan of events was prepared in organization led by him.
It was noted that, academician Jalal Aliyev defined the fundamental research of new areas of agrarian science in Azerbaijan. The application of the results obtained by scientists led to the sustainable development of agrarian science and these achievements are of great importance for increasing labor productivity.
"Jalal Aliyev devoted his life not only to scientific creativity, he prepared about 260 highly qualified specialists in the field of agrarian science" establishing contacts with authoritative international scientific organizations and promoting the achievements of Azerbaijani science.
Academician Jalal Aliyev’s works has always been highly valued by our people and the state, for his contribution to the development of science he was awarded the Istiglal and Sharaf Orders, which are the highest awards.
Academician-secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov told about the activities and contribution of the outstanding scientist to science, about his scientific and organizational activities. He stressed that, academician Jalal Aliyev is a scientist who laid the foundations of an interdisciplinary scientific direction in Azerbaijan.
Then, ANAS Vice-President, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova told about the life and scientific activities of the world-famous scientist Jalal Aliyev, expressing pride that, she was a student an outstanding scientist. She noted that, academician Jalal Aliyev was the creator of the new directions of biological science in Azerbaijan, an eminent scientist who has merits in the development of this sphere.
During the conference, the secretary of the International Society for the Study of Photosynthesis, Professor Julian Eaton-Ray delivered a paper on “The contribution of Academician Jalal Aliyev to the world science of photosynthesis”.
Then, held presentation of the Jalal Aliyev award, established by the International Society for the Study of Photosynthesis.
Academicians Isa Habibbayli, Teymur Bunyadov, Yagub Mahmudov, Asaf Hajiyev, corresponding member of ANAS Novruz Guliyev, members of the Milli Majlis and others took part at the event and shared their memories of the scientist. Speaking on behalf of the family of the scientist, honored architect, winner of the State Prize, Rasim Aliyev shared his thoughts and memories about the academician, spoke about his contribution to science.