Noyabrın 23-də AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əhliman Əmiraslanov iclasın gündəliyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Ə.Əmiraslanov bölmənin elmi müəssisələrinin 2018-ci il üzrə elmi və elmi təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatlarının vəziyyəti ilə maraqlanıb. Bölməyə daxil olan müvafiq institutların rəhbərlərinə AMEA ilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanan Niyyət Sazişi çərçivəsində bir sıra tədbirlərin görülməsi ilə bağlı tapşırıq verib.
Sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin müvafiq sərəncamına əsasən Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda (TAİ) aparılan elmi və elmi-təşkilati islahatların həyata keçirilməsinin öyrənilməsinə dair komissiyanın arayışını diqqətə çatdırıb.
TAİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev elmi müəssisənin hazırda iştirak etdiyi layihələr və islahat planları barədə məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov “Onkologiya terminləri lüğəti”nin nəşri haqqında danışıb. Respublikada ilk dəfə belə bir nəşrin hazırlandığını deyən alim lüğətdə qeyd olunan tibb sahəsi üzrə terminlərin və onların Azərbaycan dilində izahının əks olunduğunu bildirib.
Növbəti elmi-təşkilati məsələ Zoologiya və Genetik Ehtiyatlar institutlarının elmi şuralarının tərkibində və Dendrologiya İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi ilə bağlı olub.
İclasda akademik Əhliman Əmiraslanov TAİ-nin torpaqların rekultivasiyası laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Sadıqova 70 illik yubileyi münasibətilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin fəxri fərmanını təqdim edib. Həmçinin institutun torpaq fizikası laboratoriyasının baş elmi işçisi, professor Akif Gərayzadənin 80 illik yubileyinin keçirilməsi qərara alınıb.
Sonda bölməyə daxil olan bir neçə elmi müəssisənin kadr məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar verilib.

On November 23, the next meeting of the Bureau of Biological and Medical Sciences Division  of ANAS has been held.
Academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov, members of the bureau, heads of scientific institutions attended the event.
First, academician Ahliman Amiraslanov informed the participants about the agenda of the meeting. A. Amiraslanov has interested in the state of scientific and scientific-organizational activity of scientific institutions of the department for 2018.
Then Director of the Institute of Genetic Resources, correspondent member of ANAS Zeynal Akperov drew attention to the reference of the Commission on studying the scientific and scientific-organizational reforms carried out in the Institute of Soil Science and Agrochemistry (ISSA), according to the order of academician Akif Alizadeh.
Director of ISSA, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev informed about the projects and reform plans of the scientific institution.
Later correspondent member of ANAS Nuru Bayramov spoke about the publication of "Dictionary of Oncology Terms".
The next scientific-organizational issue was related to the changes in the structure of the Scientific Councils of the Institute of Zoology and Genetic Resources and the structure of the Dendrology Institute.
Academician Ahliman Amiraslanov presented the honorary decree of the Department of Biology and Medical Sciences to Head of the Land Reclamation Laboratory, PhD in agrarian sciences assist. Prof. Farhad Sadigov on the occasion of the 70th anniversary. It was also decided to hold the 80th anniversary of Professor Akif Garayzadeh, Chief Scientific researcher of the Institute of Soil Physics Laboratory.
At the end of the meeting, the sides exchanged views on the personnel issues of the several scientific institutions included in the division and made relevant decisions.