Professor Akif Gərayzadənin anadan olmasının 80, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 60 illiyi qeyd edilib
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda bu müəssisənin laboratoriya müdiri, tanınmış torpaqşünas alim, Əməkdar elm xadimi, professor Akif Gərayzadənin anadan olmasının 80, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 60 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev görkəmli alimin şərəfli ömür yolundan, əhatəli elmi yaradıcılığından, aqrar elmin inkişafındakı xidmətlərindən bəhs edib. Bildirib ki, A.Gərayzadə elmi kadrların hazırlanması, torpaqşünaslıq elminin inkişafı sahəsində göstərdiyi səylərə görə ictimaiyyətin dərin hörmət və ehtiramını qazanıb. Ölkəmizdə torpaq fizikasının inkişafı, xüsusilə  torpağın energetikası, elektrik, maqnit, optik  xassələrinin öyrənilməsi məhz onun adı ilə bağlıdır.
Sonra alimin tələbələri adından a.e.ü.e.d Çingiz Gülalıyev çıxış edərək professor A.Gərayzadənin tədqiqatlarının əhəmiyyətindən danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb.
Akademik Məhərrəm Babayev isə çıxışında görkəmli alimin Azərbaycanda torpaq fizikasının nəzəri və təcrübi problemləri üzrə elmi məktəb yaratdığını qeyd edib. O, A.Gərayzadənin yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasındakı xidmətlərindən danışaraq, yubilyarı təbrik edib.
Daha sonra insitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, a.e.ü.f.d. Məmməd Məmmədov və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Mustafayev topaqşünas alimin elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyəti barədə məlumat veriblər. Qubada ziyalı ailəsində dünyaya göz açan A.Gərayzadənin şəxsiyyətində xeyirxahlıq, peşəsinə olan sonsuz sədaqət hissi, yetirmələrinə göstərdiyi qayğıkeş münasibət kimi keyfiyyətlərin cəmləndiyi vurğulanıb.
Sonda professor Akif Gərayzadənin 80 illiyinə həsr olunan elmi-praktiki konfransın keçirilməsi və Azərbaycan Torpaqşünaslar Cəmiyyətinin növbəti əsərlər toplusunun alimin yubileyinə həsr edilməsi qərara alınıb.

Professor Gerayzade Akif celebrated the 80th anniversary and 60th anniversary of scientific and pedagogical activity
ANAS Institute of Soil Science and Agro Chemistry hosted an event devoted to the 60th anniversary of scientific and pedagogical activity and 80th anniversary of Chief of the laboratory, a well-known soil scientist, Honored Scientist, Professor Gerayzade Akif.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev told about the life of an outstanding scientist, comprehensive scientific work in the development of agrarian science. Development of soil physics in our country, especially in the field of energy, electricity, magnetic and optical properties of the soil, is associated with his name.
Then, on behalf of the students of the scientist, Doctor of Agrarian Sciences Chingiz Gulaliyev spoke about the importance of research Gerayzade Akif and shared his memories of him.
In his speech, academician Maharram Babayev said that, an outstanding scientist had created a scientific school on the theoretical and practical problems of soil physics in Azerbaijan. Having told about the training of highly qualified personnel, he congratulated Professor on his jubilee.
Then, the chairman of the Trade Union Committee of the Institute, Ph.D. in agrarian science Mammad Mammadov and chairman of the Council of Young Scientists and Spesialist Farid Mustafayev told about scientific, educational and social activities of the scientist.
As a result, it was decided to hold a scientific-practical conference dedicated to the 80th anniversary of Professor Gerayzade Akif, and published bulk of works by Society of Soil Scientists of Azerbaijan devoted to this jubilee.