09 oktyabr 2018-ci ildə AMEA  Zoologiya İnstitutunun Qadınlar Şurasının ilk iclası keçirilib. İclası Zoologiya İnstitutunun  Qadınlar Şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yeganə Mahmudova açıb. Öncə Y.Mahmudova iclasın keçirilməsi ilə əlaqədar alim xanımları təbrik edib, sonra AMEA- da  Qadınlar Şurasının yaradılmasından, məqsəd ve məramlardan, alim qadınlarımızın cəmiyyətdə, ictimai həyatda fəaliyyətləri, onların müxtəlif sahələrdə  gender bərabərliyinin təmin edilməsi haqqında iclas iştirakçılarını məlumatlandırıb. Daha sonra Qadınlar Şurasının idarə heyətinin  və büro üzvlərinin tərkibində bəzi dəyişikliklər edilib ve səs vermə yolu ilə qərarlar  qebul olunub.
İclasda həmçinin  Bakı milyonçusu , Ağa Musa Nağıyevin nəvəsi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, "Milli Dəyərlərin Qorunması" ictimai birliyinin  sədri Dilarə Ağa Musa Nağıyeva da iştirak edib. Dilarə xanım  Zoologiya İnstitutunun  Qadınlar Şurasının fəxri üzvü seçilib.
İclasda 2018-ci ilin ikinci yarım ilinə aid iş planı dinlənilib, gündəlikdə duran müxtəlif məsələlər alim xanımlarımız tərəfindən müzakirə olunub, mülahizələr aparılıb, qərarlar qəbul edilib, maraqlı təkliflər irəli sürülüb.

It was the first meeting of the Women's Council of the Institute of Zoology
The first meeting of the Women Council of the Institute of Zoology of ANAS was held on October 9, 2018. The meeting was opened by the chairman of the Women Council of the Institute of Zoology, PhD in biology, associate professor Yegana Mahmudova. First of all, Y.Mahmudova congratulated the scientists on the meeting and informed the participants about the establishment of the Women's Council in ANAS, the goals and objectives, the activities of our women in the council, in public life and gender equality in different spheres. Later, some amendments were made to the board of directors and bureau members of the Women's Council and decisions were made by voting.
A granddaughter of the Baku millionaire Agha Musa Naghiyev, PhD in history, chairman of the Public Union "National Values Protection" Dilara Agha Musa Naghiyeva attended the meeting too. Mrs. Dilara was elected Honorary Member of the Women's Council of the Institute of Zoology. The work plan for the second half of 2018 was heard and various issues on the agenda were discussed by our scientists, judgments and decisions were made, and interesting proposals were put forward at the meeting.