09 oktyabr 2018-ci ildə AMEA  Zoologiya İnstitutunun Qadınlar Şurasının ilk iclası keçirilib. İclası Zoologiya İnstitutunun  Qadınlar Şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yeganə Mahmudova açıb. Öncə Y.Mahmudova iclasın keçirilməsi ilə əlaqədar alim xanımları təbrik edib, sonra AMEA- da  Qadınlar Şurasının yaradılmasından, məqsəd ve məramlardan, alim qadınlarımızın cəmiyyətdə, ictimai həyatda fəaliyyətləri, onların müxtəlif sahələrdə  gender bərabərliyinin təmin edilməsi haqqında iclas iştirakçılarını məlumatlandırıb. Daha sonra Qadınlar Şurasının idarə heyətinin  və büro üzvlərinin tərkibində bəzi dəyişikliklər edilib ve səs vermə yolu ilə qərarlar  qebul olunub.
İclasda həmçinin  Bakı milyonçusu , Ağa Musa Nağıyevin nəvəsi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, "Milli Dəyərlərin Qorunması" ictimai birliyinin  sədri Dilarə Ağa Musa Nağıyeva da iştirak edib. Dilarə xanım  Zoologiya İnstitutunun  Qadınlar Şurasının fəxri üzvü seçilib.
İclasda 2018-ci ilin ikinci yarım ilinə aid iş planı dinlənilib, gündəlikdə duran müxtəlif məsələlər alim xanımlarımız tərəfindən müzakirə olunub, mülahizələr aparılıb, qərarlar qəbul edilib, maraqlı təkliflər irəli sürülüb.

Состоялось первое заседание Совета Женщин Института Зоологии
09 октября 2018-го года в Институте Зоологии НАНА состоялось первое заседание Совета Женщин. Заседание объявила открытым председательница Совета Женщин Института Зоологии, доктор философии по биологии, доцент Егана Махмудова. В первую очередь Е.Махмудова поздравила всех женщин-ученых в связи с проведением данного заседания, далее проинформировала всех участников заседания о целях и задачах создания Совета Женщин, о деятельности женщин-ученых в обществе, в общественной жизни, об обеспечении их гендерного равенство в разных областях. Далее были сделаны некоторые изменения в составе правления и членов бюро Совета Женщин, а также путем голосования приняты постановления.
Кроме того, на заседании приняла участие председатель общественного объединения «Защита Национальных Ценностей», доктор философии по истории Диляра Ага Муса Нагиева. Диляра ханым была избрана почётным членом Совета Женщин Института Зоологии.
На заседании был заслушан план работы на второе полугодие 2018-го года, со стороны женщин-ученых были обсуждены разные задачи, стоящие на подвеске дня, были приняты решения, выдвинуты интересные предложения