04 oktyabr 1931-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində keçirilmiş təbiətsevərlərin Beynəlxalq Konqresində “Ümumdünya Heyvanların Mühafizəsi Günü”nün təsis olunması barədə qərar qəbul edilmişdir. Bu qərarın qəbul olunmasının məqsədi məhz ictimaiyyətin diqqətini heyvanlar aləminin problemlərinə yönəltməkdir.
Ölkə səviyyəsində bu problemləri aradan qaldırmaq üçün xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin təşkili və inkişaf etdirilməsi vəhşi heyvanların mühafizəsi və öyrənilməsində mühüm rol oynayır. Bu ərazilər vəhşi heyvan növlərinin təhlükəsiz şəraitdə yaşamasına, onların sayının qısa müddət ərzində təbii yollarla artmasına, nadir heyvan növləri populyasiyalarının bərpa olunmasına şərait yaradır.
Bu məqsədlə ölkəmizdə 8 Milli Park, 12 Dövlət Təbiət Qoruğu və 23 Dövlət Təbiət Yasaqlığı mövcuddur ki, onların da sahəsi ölkə ərazisinin təqribən 10,3 faizini təşkil edir.

04 октября это «Всемирный День Защиты Животных»
4-го октября 1931-го года на Международном Конгрессе любителей природы в городе Флоренция, Италия было принято решение об учреждении «Всемирного Дня Защиты животных». Цель учреждения данного дня - довести во внимание общества проблемы животного мира.
Для устранения данной проблемы на уровне страны важную роль в защите и изучении диких животных играет организация и развитие природных территорий со специальной системой охраны. Эти территории создают возможность для обитания диких видов животных в безопасности, для увеличения их численности естественным путем за короткий срок, для восстановления популяций редких видов животных.
С этой целью в нашей стране имеется 8 Национальных Парков, 12 Государственных Природных Заповедника и 23 Государственных Природных Заказников, что составляет 10,3 процента от территории страны.