04 oktyabr 1931-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində keçirilmiş təbiətsevərlərin Beynəlxalq Konqresində “Ümumdünya Heyvanların Mühafizəsi Günü”nün təsis olunması barədə qərar qəbul edilmişdir. Bu qərarın qəbul olunmasının məqsədi məhz ictimaiyyətin diqqətini heyvanlar aləminin problemlərinə yönəltməkdir.
Ölkə səviyyəsində bu problemləri aradan qaldırmaq üçün xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin təşkili və inkişaf etdirilməsi vəhşi heyvanların mühafizəsi və öyrənilməsində mühüm rol oynayır. Bu ərazilər vəhşi heyvan növlərinin təhlükəsiz şəraitdə yaşamasına, onların sayının qısa müddət ərzində təbii yollarla artmasına, nadir heyvan növləri populyasiyalarının bərpa olunmasına şərait yaradır.
Bu məqsədlə ölkəmizdə 8 Milli Park, 12 Dövlət Təbiət Qoruğu və 23 Dövlət Təbiət Yasaqlığı mövcuddur ki, onların da sahəsi ölkə ərazisinin təqribən 10,3 faizini təşkil edir.

It is the World Animal Day on October 04
A decision has been made at the International Congress of Naturalists held in Florence, Italy, about the establishment of the "World Animal Day of Husbandry" on October 4, 1931. The purpose of this decision is to direct public attention to the problems of the fauna.
The organization and development of specially protected natural areas to address these problems at the country level plays an important role in the protection and study of wildlife. These areas allow wildlife to survive in a safe environment, increase their number by natural ways in a short time, and restore the populations of rare animal species.
For this purpose, there are 8 National Parks, 12 State Nature Reserves and 23 Natural Landscapes in our country, and their area is about 10.3% of the country's territory.