2019-cu ildə 2 Ay tutulması hadisəsi baş verəcək
AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası 2019-cu il baş verəcək Ay tutulmalarının vaxtını açıqlayıb.
Rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılovun verdiyi məlumata görə, növbəti il 2 Ay tutulması hadisəsi baş verəcək.
İlk Ay tutulması 21 yanvar 2019-cu ildə yerli vaxtla saat 07:34-də başlayacaq və 09:43-də başa çatacaq. Tam tutulma 1 saat 2 dəqiqə çəkəcək və Azərbaycanda müşahidə olunmayacaq.
Gələn il sonuncu Ay tutulması 17 iyul 2019-cu ildə Bakı vaxtı ilə saat 00:03 - 02:59-da baş verəcək və tutulma yenə ölkəmizdə müşahidə edilə bilməyəcək.
X.Mikayılov bildirib ki, bu tutulmalar mərkəzi tutulmalar adlanır. Yəni tutulma Yerin ekvatorial zonasında baş verəcək, Ay kölgənin mərkəzindən keçəcək.

В 2019 году произойдёт 2 затмения Луны
Согласно информации, полученной от заместителя директора по научной работе Шемахинской астрофизической обсерватории имени Н. Туси НАНА, доктора философии по физике Хыдыра Микаилова в 2019 году пройдёт 2 Лунных затмения.
Первое Лунное затмение начнётся 21 января 2019 года в 07:34 по бакинскому времени и завершится в 09:43. Полное затмение пройдёт 1 час 2 минуты, и не будет наблюдаться в Азербайджане.
Последнее Лунное затмение начнётся 17 июля 2019 года в 00:03 по бакинскому времени до 02:59, и это затмение не будет наблюдаться в нашей стране.
Х. Микаилов отметил, что эти природные явления называются центральными. Они произойдут в экваториальной зоне Земли, Луна пройдёт в центре тени.