Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda beynəlxalq laboratoriya açılıb
Sentyabrın 14-də AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası şöbəsinin tərkibində Torpaq ekologiyası beynəlxalq laboratoriyasının açılışı olub.
Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AMEA-nın aqrar məsələlər üzrə müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kim Çanq-gyu, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova və b. iştirak ediblər.
Mərasimdə laboratoriyanın institutun gələcək inkişafında, eləcə də respublikada aqrar sahənin elmi təminatında mühüm rol oynayacağı vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan və Cənubi Koreya dostluq münasibətlərinə söykənən bu cür laboratoriya elmi əməkdaşlıq istiqamətində töhfəsini verəcək. Çıxışlarda qeyd olunub ki, sözügedən laboratoriyanın, ümumən institutun cihazları SEBA təşkilatının dəstəyi ilə Cənubi Koreya Respublikasının Seul Milli Universiteti ilə imzalanmış müqaviləyə əsasən koreyalı mütəxəssislər tərəfindən təmin edilib.
Tədbirdə cihazların inkişaf etmiş ölkələrin laboratoriyalarında geniş istifadə edildiyi, onların fəaliyyətinin beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş metodikaya əsaslandığı nəzərə çatdırılıb. Bildirilib ki, avadanlıqlar içərisində önəmli yeri ICP-7200 tutur. Multi-element analizini həyata keçirən laboratoriyalarda istifadə olunan bu kimi cihazlar elementləri həm bərk, həm də maye halda analiz edə bilir.
Qeyd olunub ki, cihazdan istifadə respublikamızda torpaq ekologiyasının dəqiq rəqəmlər əsasında öyrənilməsinə, vahid torpaq sahəsinin məhsuldarlığının artırılmasına, kənd təsərrüfatı üzrə ərazinin rayonlaşdırılmasına,  qəbul olunmuş dövlət  proqramları üzrə həyata keçirilən işlərin səmərəli təşkilinə imkan verəcək.

The Institute of Soil Science and Agrochemistry opened an international laboratory
ANAS Institute of Soil Science and Agrochemistry has opened the International Laboratory of Soil Ecology as a part of the Department of Agroecology and Soil Bonification on September 14.
The event was attended by Deputy Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, corresponding member of ANAS Zeynal Akbarov, adviser on agrarian issues of ANAS, academician Garib Mammadov, director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of South Korea in Azerbaijan, Kim Chang-gu, chairman of the Association of the Azerbaijan-Korean Cultural Exchange SEBA (Seoul-Baku), Ph.D. in Biology Ruhangiz Heydarov and others.
The event was attended by Deputy Academician - Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, corresponding member of ANAS Zeynal Akbarov, adviser on agrarian issues of ANAS, academician Garib Mammadov, director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of South Korea in Azerbaijan, Kim Chang-gyu, and others.
Important role of the laboratory in the further development of the Institute was noted and in its scientific appointment in the agrarian sphere of the republic, as well as the laboratory will contribute to the direction of cooperation between Azerbaijan and South Korea.
During the speeches, it was said that the equipment in the laboratory, and in general at the institute itself, was provided by Korean experts in the framework of an agreement signed with the support of SEBA with the Seoul National University of the South Korean Republic. This equipment is widely used in the developed countries of the world, and its work is based on the methodology of international standards. An important place among them is occupied by ICP-7200. Installations of this type, carry out a multi-element analysis and can conduct it in both liquid and solid form substances. The use of such equipment will make it possible to study the soil ecology in the country on the basis of exact figures, to increase the productivity of land, to zoning agricultural territories and to effectively organize work on the adopted state programs.