Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda beynəlxalq laboratoriya açılıb
Sentyabrın 14-də AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Torpaqların aqroekologiyası və bonitirovkası şöbəsinin tərkibində Torpaq ekologiyası beynəlxalq laboratoriyasının açılışı olub.
Tədbirdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AMEA-nın aqrar məsələlər üzrə müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kim Çanq-gyu, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova və b. iştirak ediblər.
Mərasimdə laboratoriyanın institutun gələcək inkişafında, eləcə də respublikada aqrar sahənin elmi təminatında mühüm rol oynayacağı vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan və Cənubi Koreya dostluq münasibətlərinə söykənən bu cür laboratoriya elmi əməkdaşlıq istiqamətində töhfəsini verəcək. Çıxışlarda qeyd olunub ki, sözügedən laboratoriyanın, ümumən institutun cihazları SEBA təşkilatının dəstəyi ilə Cənubi Koreya Respublikasının Seul Milli Universiteti ilə imzalanmış müqaviləyə əsasən koreyalı mütəxəssislər tərəfindən təmin edilib.
Tədbirdə cihazların inkişaf etmiş ölkələrin laboratoriyalarında geniş istifadə edildiyi, onların fəaliyyətinin beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş metodikaya əsaslandığı nəzərə çatdırılıb. Bildirilib ki, avadanlıqlar içərisində önəmli yeri ICP-7200 tutur. Multi-element analizini həyata keçirən laboratoriyalarda istifadə olunan bu kimi cihazlar elementləri həm bərk, həm də maye halda analiz edə bilir.
Qeyd olunub ki, cihazdan istifadə respublikamızda torpaq ekologiyasının dəqiq rəqəmlər əsasında öyrənilməsinə, vahid torpaq sahəsinin məhsuldarlığının artırılmasına, kənd təsərrüfatı üzrə ərazinin rayonlaşdırılmasına,  qəbul olunmuş dövlət  proqramları üzrə həyata keçirilən işlərin səmərəli təşkilinə imkan verəcək.

В Институте почвоведения и агрохимии открылась международная лаборатория
14 сентября в составе Отдела агроэкологии и бонитировки почв Института почвоведения и агрохимии НАНА открылась международная лаборатория Экологии почвы.
На мероприятии приняли участие заместитель академика - секретаря Отделения биологических и медицинских наук, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, советник по аграрным вопросам НАНА, академик Гариб Мамедов, директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, Чрезвычайный и полномочный посол Южной Кореи в Азербайджане Ким Чанг-гью и др.
Здесь было отмечена важная роль лаборатории в дальнейшем развитии Института, и в его научном назначении в аграрной сфере республики, а также лаборатория внесёт свой вклад в направлении сотрудничества между Азербайджаном и Южной Кореей. Во время выступлений было сказано, что оборудование в лаборатории, и в целом в самом институте было предоставлено корейскими экспертами в рамках соглашения, подписанного при поддержке SEBA с Сеульским национальным университетом Южнокорейской Республики. Данное оснащение широко используется в развитых странах мира, и его работа основана на методике международных стандартов. Важное место среди них занимает ICP-7200. Установки этого типа, проводят мульти-элементный анализ и могут провести его как в жидком, так и в твердом виде вещества. Использование такого оборудования даст возможность изучить экологию почвы в стране на основе точных цифр, повысить производительность земель, районировать сельскохозяйственные территории, и эффективно организовать работы по принятым государственным программам.