AMEA prezidenti Kubanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Sentyabrın 10-da AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Kuba Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alfredo Nieves Portuondo ilə görüşüb.
Əvvəlcə akademik Akif Əlizadə qonağa rəhbərlik etdiyi qədim elm ocağının yaranma tarixi və əsas elmi istiqamətləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən artıqdır fəaliyyət göstərən və bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet sahələrdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri ilə əlaqələr qurulur. Akademik A.Əlizadə Azərbaycan alimlərinin MDB ölkələri, eləcə də Avropanın aparıcı elmi mərkəzlərində mühüm elmi layihələrə rəhbərlik etdiyini, o cümlədən AMEA-nın elmi müəssisələrindən doktoranların həmin mərkəzlərdə təcrübə keçdiyini səfirin diqqətinə çatdırıb.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında da məlumat verən A.Əlizadə bildirib ki, bu müəssisə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərir.
Sonra çıxış edən səfir Alfredo Nieves Portuondo səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Kuba Respublikasının tarixi, coğrafi mövqeyi, elm və təhsil sahəsindəki uğurları və mədəniyyəti barədə məlumat verən diplomat ölkələrimiz arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini qeyd edib. O, bu əməkdaşlığın səmərəli nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səfir ölkəsinin səhiyyə sahəsində uğurları ilə dünyada məhşur olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Kubanın müvafiq elmi instituları ilə tibb və biotexnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq üçün böyük potensialı mövcuddur.
Vaxtı ilə neft-qaz sahəsində Azərbaycanın geniş təcrübəsindən faydalanmaq məqsədilə kubalı tələbələrin Azərbaycana təhsil almaq üçün gəldiyini deyən diplomat hazırda onların öz ölkəsində peşəkar kadr kimi bu sahəyə böyük töhfələr verdiyini qeyd edib.
Kuba Elm və Texnologiyalar Nazirliyi haqqında da məlumat verən Alfredo Nieves Portuondo diplomatik fəaliyyəti dövründə bu qurumla AMEA arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsində lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə tərəflər arasında müxtəlif elm sahələri üzrə əməkdaşlığın imkanları müzakirə edilib, iki ölkənin elmi qurumları arasında anlaşma memorandumunun imzalanması barədə razılığa gəlinib.
Sonda xatirə şəkli çəkilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

ANAS President met with the Ambassador of Cuba in our country
On September 10, ANAS President, academician Akif Alizadeh held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Cuba to Azerbaijan Alfredo Nieves Portuondo.
At first, academician Akif Alizadeh informed the guest about the history of the creation of the ancient center of science he directed and his main directions, informed the guests about the history and main scientific directions of the center of science that he directed. He noted that, ANAS, which has been functioning for more than 70 years and is at a new stage of development, is conducting research in priority areas, establishing links with influential scientific centers of the world. Academician A.Alizadeh informed the ambassador that, Azerbaijani scientists are leading important scientific projects in the CIS countries, as well as in the leading scientific centers of Europe, including that the doctoral students of scientific institutions of ANAS have been practicing in these scientific centers.
Informing about the High Technologies Park of ANAS, A.Alizadeh brought to the attention that this institution carries out successful activity in the field of expanding the spheres of application of innovations and high technologies based on modern scientific and technical achievements.
Ambassador Alfredo Nieves Portuondo further expressed his gratitude to the leadership of ANAS for the warm welcome. The diplomat informed about the history, geographical position, achievements and culture of his country and touched upon the importance of developing relations between the two countries in the field of science and education. He expressed confidence that this cooperation will bring effective results.
The ambassador said that, his country is famous in the world for its achievements in the field of health. He noted that, Cuba has a great potential for cooperation with relevant scientific institutions in the field of medicine and biotechnology.
The diplomat noted that, at one time Cuban students went to Azerbaijan to practice in the developed oil and gas sphere, and that at the moment they have made a valuable contribution to the development of this sphere in their country as professional cadres.
Giving information about the Ministry of Science and Technology of Cuba, Alfredo Nieves Portuondo said that, during his diplomatic career he is ready to provide the necessary assistance to create scientific links between this institution and ANAS.
The sides discussed the possibilities of cooperation in various fields of science and came to a decision on signing a Memorandum of Understanding between the scientific institutions of the two countries.
In conclusion, a commemorative photograph was taken.
ANAS Vice-President, academician Ibrahim Guliyev, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev, head of the Office of International Relations of ANAS Administration of the Presidium, PhD in biology Esmira Alirzaeva and head of the Office of Public Relations and Science Popularizationof ANAS Administration of the Presidium Zulfugar Farzaliyev attendant at the meeting.