III Azərbaycan Elm Festivalı keçiriləcək
Festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Moskva Dövlət Universiteti və ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq.
Elm festivalı çərçivəsində Bakı, Naxçıvan, Şəki, Mingəçevir, Gəncə, Lənkəran və Quba şəhərlərində bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Hər iki ildən bir təşkil olunan festivalın keçirilməsində məqsəd yeni elmi texnologiya və innovasiyaların təqdim olunması, elmi bilik və yeniliklərin populyarlaşdırılması, gənc nəsildə elmə marağın formalaşdırılmasıdır. Elmi festival çərçivəsində gənc alimlərin elmin müxtəlif sahələri üzrə çıxışları, həmçinin yaradıcılıq emalatxanaları və interaktiv sərgilərlə tanışlıq, müsabiqələr, yeni elmi nailiyyətləri özündə əks etdirən məruzələr, cəlbedici elmi şoular, akademiyanın müəssisə və təşkilatlarına aid elmi-populyar filmlərin nümayişi nəzərdə tutulur.

Состоится III Азербайджанский научный фестиваль
Фестиваль будет проведен по инициативе НАНА, покровительстве ЮНЕСКО, организационной поддержке Исполнительной власти города Баку, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, министерств Образования, Транспорта, связи и высоких технологий, Московского государственного университета и Посольства США в нашей стране.
В рамках научного фестиваля пройдёт ряд мероприятий в городах Баку, Нахчыван, Шеки, Мингячевир, Гянджа, Лянкоран и Губа.
Пропаганда современных знаний, повышение интереса к проведению научно-исследовательских работ путём привлечения молодёжи к научной деятельности являются основными целями фестиваля, который проводиться через каждые 2 года. В рамках мероприятия планируются выступления молодых учёных по различным научным направлениям, ознакомление с интерактивными выставками, конкурсы, доклады, отражающие в себе новые научные достижения, научные шоу, презентация научно-популярных фильмов, относящихся к учреждениям и организациям НАНА.