Azərbaycanlı alimlər Təbriz Universitetinin 70 illik yubiley tədbirində iştirak ediblər
Avqustun 29-da Təbriz Universitetinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar təntənəli tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə İranın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olanların xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət ediblər.
Tədbirdə İranın Elm və Tədqiqatlar Nazirliyinin nümayəndələri, Azərbaycanın Təbriz şəhərindəki baş konsulu Əliənnağı Hüseynov, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyənin baş konsulu Çağlar Fəxri, Türkiyə, Gürcüstan və digər ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Təbriz Universitetinin rektoru professor Rza Purməhəmmədi tədbiri açaraq rəhbəri olduğu təhsil ocağının tarixindən, fəaliyyətindən və beynəlxalq əlaqələrindən danışıb. Qeyd edib ki, Təbriz Universiteti İranın yüksək səviyyəli təhsil ocaqlarından biridir və burada tarix, ədəbiyyat, fizika-riyaziyyat, kimya-biologiya, tibb, hüquq və başqa fakültələr fəaliyyət göstərir. O, universitetin İranın Şərqi Azərbaycan vilayətinin ictimai-siyasi və iqtisadi həyatında önəmli rol oynadığını söyləyib.
Sonra çıxış edən BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov bildirib ki, son illər İran ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlər bütün istiqamətlər, o cümlədən təhsil sahəsində də inkişaf edir. O, birgə proqramlar və qrantlar üzrə qarşılıqlı əlaqələrin davam etdirildiyini, eləcə də tələbə mübadiləsinin həyata keçirildiyini deyib. Humanitar sahədə qarşılıqlı əməkdaşlığa toxunan Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, uzun illərdir BDU-da fars dili və ədəbiyyatı üzrə böyük elmi məktəb yaradılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Təbriz Universitetinin 70 illik yubileyində Azərbaycandan iki akademikin iştirak etməsini hər iki dövlət arasındakı əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etməsinin bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik İranın elmi mühitində Təbriz Universitetinin xüsusi yerinin olduğunu bildirib, müəssisənin müəllimlərinin məqalələrinin dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında dərc edildiyini vurğulayıb.
Təbriz Universiteti ilə Naxçıvan Dövlət Universiteti arasında yaradılan əlaqələrin tarixinə nəzər salan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün hər iki qurum birgə elmi layihələr və tələbə mübadiləsi həyata keçirir. Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın, Şəms Təbrizin yubiley tədbirlərinin birgə keçirildiyini deyən İsa Həbibbəyli Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri ilə Təbriz Universiteti arasında əməkdaşlığın bundan sonra da davam edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Yubiley tədbiri çərçivəsində universitetlər arasında qarşılıqlı elmi əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün BDU ilə Təbriz Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.

Azerbaijani scientists attended the event devoted to 70th anniversary of the Tabriz University
On August 29 was held a solemn event devoted the 70th anniversary of the Tabriz University. First, the participants of the event visited a monument erected in memory of those who died for the territorial integrity of Iran.
Representatives of the Iran Ministry of Science and Research, Consul General of Azerbaijan in Tabriz - Aliannagi Huseynov, rector of the Baku State University, academician Abel Maharramov, vice-president of ANAS, academician Isa Habbeyli, general consul of Turkey - Chaglar Fakhri, higher educational institutions of Turkey, Georgia and other countries.
The rector of the Tabriz University, Professor Rza Purmukhammedi opening the event, spoke about the history, activities and international relations of the institution he leads. He noted that, University of Tabriz is one of the best higher institutions, there are such faculties as history, literature, physics, chemistry, biology, medicine, law, etc. He said that the university plays an important role in socio-political and economic life of the Iranian province of Eastern Azerbaijan.
Further, the rector of BSU, academician Abel Maharramov noted that, in recent years the relations between Iran and Azerbaijan have been developing in all fields, including education. He noted that joint programs and grants are continuing, and students are also exchanging information. Speaking about mutual cooperation in the humanitarian sphere, Abel Maharramov noted that for many years a large scientific school on Persian language and literature was created in BSU.
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli said that, participation of two academicians from Azerbaijan at the event of the 70th anniversary of Tabriz University is a vivid example of the development of relations between the two countries. He noted that the Tabriz University occupies a special place in the scientific environment of Iran and the articles of the institution's teachers are published in prestigious scientific journals of the world.
Noting the history of relations between the Tabriz University and the Nakhchivan State University, Academician Isa Habibbayli noted that to date, both institutions are carrying out joint research projects and student exchange. He also brought to attention the joint events of Muhammadahuseyn Shahriyar and Shams Tabrizi, Isa Habibbayli noted that, the cooperation between Azerbaijani higher education institutions and the University of Tabriz will continue.
Within the framework of the event a Memorandum of Cooperation was signed between BSU and Tabriz University for further development of scientific relations between universities.
The event was continued by the cultural program with the participation of the Tabriz Symphony Orchestra.