Azərbaycanlı alimlər Təbriz Universitetinin 70 illik yubiley tədbirində iştirak ediblər
Avqustun 29-da Təbriz Universitetinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar təntənəli tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə İranın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olanların xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət ediblər.
Tədbirdə İranın Elm və Tədqiqatlar Nazirliyinin nümayəndələri, Azərbaycanın Təbriz şəhərindəki baş konsulu Əliənnağı Hüseynov, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyənin baş konsulu Çağlar Fəxri, Türkiyə, Gürcüstan və digər ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Təbriz Universitetinin rektoru professor Rza Purməhəmmədi tədbiri açaraq rəhbəri olduğu təhsil ocağının tarixindən, fəaliyyətindən və beynəlxalq əlaqələrindən danışıb. Qeyd edib ki, Təbriz Universiteti İranın yüksək səviyyəli təhsil ocaqlarından biridir və burada tarix, ədəbiyyat, fizika-riyaziyyat, kimya-biologiya, tibb, hüquq və başqa fakültələr fəaliyyət göstərir. O, universitetin İranın Şərqi Azərbaycan vilayətinin ictimai-siyasi və iqtisadi həyatında önəmli rol oynadığını söyləyib.
Sonra çıxış edən BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov bildirib ki, son illər İran ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlər bütün istiqamətlər, o cümlədən təhsil sahəsində də inkişaf edir. O, birgə proqramlar və qrantlar üzrə qarşılıqlı əlaqələrin davam etdirildiyini, eləcə də tələbə mübadiləsinin həyata keçirildiyini deyib. Humanitar sahədə qarşılıqlı əməkdaşlığa toxunan Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, uzun illərdir BDU-da fars dili və ədəbiyyatı üzrə böyük elmi məktəb yaradılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Təbriz Universitetinin 70 illik yubileyində Azərbaycandan iki akademikin iştirak etməsini hər iki dövlət arasındakı əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etməsinin bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik İranın elmi mühitində Təbriz Universitetinin xüsusi yerinin olduğunu bildirib, müəssisənin müəllimlərinin məqalələrinin dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında dərc edildiyini vurğulayıb.
Təbriz Universiteti ilə Naxçıvan Dövlət Universiteti arasında yaradılan əlaqələrin tarixinə nəzər salan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün hər iki qurum birgə elmi layihələr və tələbə mübadiləsi həyata keçirir. Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın, Şəms Təbrizin yubiley tədbirlərinin birgə keçirildiyini deyən İsa Həbibbəyli Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri ilə Təbriz Universiteti arasında əməkdaşlığın bundan sonra da davam edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Yubiley tədbiri çərçivəsində universitetlər arasında qarşılıqlı elmi əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün BDU ilə Təbriz Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.

Азербайджанские учёные приняли участие на мероприятии, посвящённое 70-летнего юбилея Тебризского университета
29 августа по случаю 70-летнего юбилея Тебризского университета состоялось торжественное мероприятие. Вначале участники мероприятия посетили памятник, воздвигнутый в память погибших за территориальную целостность Ирана.
На мероприятии приняли участие представители Министерства науки и исследований Ирана, генеральный консул Азербайджана в городе Тебриз – Алианнаги Гусейнов, ректор Бакинского государственного университета (БГУ), академик Абель Магеррамов, вице-президент НАНА, академик Иса Габбибейли, генеральный консул Турции – Чаглар Фахри, руководители высших учебных заведений Турции, Грузии и др. стран.
Ректор Тебризского университета, профессор Рза Пурмухаммеди открыв мероприятие, рассказал об истории, деятельности и международных отношений руководимого им учреждения. Он отметил, что в Тебризский университет одно из лучших высших заведений, здесь есть такие факультеты, как исторический, литературный, физико математический, химико-биологический, медицинский, по правоведению и др. Он сказал, что университет играет важную роль в социально-политической и экономической жизни иранской провинции Восточного Азербайджана.
Далее выступив, ректор БГУ, академик Абель Магеррамов отметил, что в последние годы отношения между Ираном и Азербайджаном развиваются во всех областях, включая образование. Он отметил, что продолжаются совместные программы и гранты, также реализуется обмен студентами. Говоря о взаимном сотрудничестве в гуманитарной сфере, Абель Магеррамов отметил, что в течение многих лет в БГУ была создана большая научная школа по персидскому языку и литературе.
Вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли сказал, что участие двух академиков из Азербайджана на мероприятии 70-летнего юбилея Тебризского университета является ярким примером развития отношений между двумя странами. Он отметил, что Тебризский университет занимает особое место в научной среде Ирана, и статьи преподавателей учреждения публикуются в престижных научных журналах мира.
Отметив историю отношений между Тебризским университетом и Нахчыванским государственным университетом, академик Иса Габиббейли отметил, что на сегодняшний день оба учреждения осуществляют совместные научные проекты и обмен студентами. Он также довёл до внимания совместные мероприятия Мухаммедагусейна Шахрияра и Шамс Тебризи, Иса Габиббейли отметил, что сотрудничество между азербайджанскими высшими образовательными учреждениями и Тебризским университетом продолжатся.
В рамках юбилейного мероприятия между БГУ и Тебризским университетом был подписан меморандум о сотрудничестве для дальнейшего развития научных взаимоотношений между университетами.