AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunub
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
İclasda Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı müzakirəyə çıxarılıb. AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, gələn il Azərbaycan xalqının ictimai-siyasi, mədəni-mənəvi və intellektual inkişafında müstəsna rola malik, şərəfli inkişaf yolu keçmiş Bakı Dövlət Universitetinin 100 yaşı tamam olacaq. Prezident İlham Əliyevin bu təhsil müəssisəsinin yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamı xatırladan alim vurğulayıb ki, Rəyasət Heyəti bu sənədə uyğun olaraq, Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi ilə bağlı qərar qəbul edib. Müzakirədən sonra Rəyasət Heyəti AMEA-da Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planını təsdiq edib, Akademiyanın elmi bölmə və müəssisələrinə müvafiq tapşırıqlar verib.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə akademik Vaqif Fərzəliyev Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini icra edən təyin olunub.
Tədbirdə AMEA-nın elmi bölmələrinin bürolarının yeni tərkibləri məsələsinə baxılıb. Bildirilib ki, hər bir bölmənin büro iclasında akademik-katiblərin müavinləri və büro üzvlüyünə seçkilər keçirilib, nəticələr Rəyasət Heyətini təqdim edilib. Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti Kimya Elmləri, Yer Elmləri, Biologiya və Tibb Elmləri, Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin bürolarının yeni tərkiblərini təsdiq edib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Rövşən Bəndəliyev AMEA professorlarının koordinasiya şurasının sədri təyin olunub.

На заседании Президиума был принят ряд важных решений
11 июля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
На рассмотрение был вынесен вопрос о Плане мероприятий по случаю 100-летнего юбилея Бакинского государственного университета. Академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев отметил, что в следующем году исполняется 100 лет со дня создания Бакинского государственного университета, который сыграл исключительную роль в общественно-политическом, культурно-нравственном и интеллектуальном развитии азербайджанского народа и прошел славный путь развития. Напомнив, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании юбилея БГУ, академик подчеркнул, что, в соответствии с данным документом, Президиум принял постановление в связи с этим знаменательным событием. После дискуссий Президиум утвердил План мероприятий по празднованию 100-летнего юбилея Бакинского государственного университета в НАНА и дал соответствующие поручения научным отделениям и учреждениям Академии.
Прочим постановлением Президиума академик Вагиф Фарзалиев был назначен исполняющим обязанности академика-секретаря Отделения химических наук.
Далее на рассмотрение были вынесены новые составы бюро научных отделений НАНА. Было отмечено, что на заседаниях бюро каждого отделения были проведены выборы заместителей академиков-секретарей и членов бюро, а результаты были представлены Президиуму. После дискуссий были утверждены новые составы бюро отделений Химических наук, Наук о Земле, Биологических и медицинских наук, Гуманитарных наук и Общественных наук.
В заключение был рассмотрен кадровый вопрос. Постановлением Президиума доктор математических наук Ровшан Бандалиев был назначен председателем Координационного совета профессоров НАНА.