Respublika üzrə elmi tədqiqatçılar distant formada informatika fənnindən doktorluq imtahanları veriblər
Məlum olduğu kimi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) iyun ayının 21-dən respublika üzrə doktorant və dissertantların informatika fənnindən doktorluq imtahanlarına start verilib. TİM-də bu imtahanlara hazırlıq məqsədilə təşkil olunmuş kurslarda tədris proqramına uyğun olaraq zəruri biliklər və praktiki bacarıqlar aşılanıb. Ölkənin regionlarında yaşayan elmi tədqiqatçılar bu dərslərdə İnternet üzərindən distant formada iştirak ediblər.
İyulun 6-da Naxçıvan Dövlət Universitetində bu bölgədə yaşayan doktorant və dissertantların İnformatika fənnindən distant formada doktorluq imtahanı keçirilib. İmtahanda, ümumilikdə AMEA Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Dövlət Universitetindən olan 11 doktorant və dissertant iştirak edib.
İmtahan prosesinə həm institutun Distant Tədris Mərkəzində video-müşahidə sistemi vasitəsilə onlayn olaraq, həm də qurumun Naxçıvana ezam olunmuş mütəxəssisləri tərəfindən yerində nəzarət olunub.

Докторанты и диссертанты республики сдали экзамены по информатике в дистанционной форме
Как известно, 21 июня в Учебно-инновационном центре (УИЦ) Института информационных технологий НАНА стартовали экзамены по информатике докторантов и диссертантов республики. На курсах, организованных в УИЦ с целью подготовки к экзамену, учащимся были предоставлены необходимые знания и практические навыки в соответствии с учебной программой. Докторанты и диссертанты, проживающие в регионах страны, принимали участие в курсах в дистанционной форме посредством Интернета.
6 июля в Нахчыванском государственном университете в дистанционной форме были проведены докторские экзамены по информатике для докторантов и диссертантов, проживающих в этом регионе. В экзамене, в целом, приняли участие 11 докторантов и диссертантов из Нахчыванского отделения НАНА и Нахчыванского государственного университета.
Экзаменационный процесс контролировался онлайн системой видеонаблюдения Центра дистанционного обучения института и специалистами учреждения, откомандированными в Нахчыван.