“Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda tədbir keçirilib
İyunun 22-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda tədbir keçirilib.
AMEA, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyi tərəfindən təşkil olunan tədbirin əsas məqsədi EaPConnect layihəsi, onun imkanları və Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyasına töhfəsini təqdim etmək, eyni zamanda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə AR Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsi arasında müqavilə imzalamaq idi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu toplantının Azərbaycanın elm və təhsili üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, dünyada gedən ümumi inkişaf tendensiyalarına uyğun olaraq, Azərbaycanda da biliklərə, yüksək texnologiyalara əsaslanan iqtisadiyyatın formalaşdırılması qarşıya məqsəd kimi qoyulub. Biliklər iqtisadiyyatın formalaşması isə, ilk növbədə, ölkədə müasir dövrün tələblərinə, çağırışlarına uyğun keyfiyyətli elm və təhsil sisteminin təşkilini inkişaf etdirilməsini və bu iki sahə arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqəsinin qurulmasını tələb edir.  Akademik A.Əlizadə ölkəmizin yaxın gələcək üçün inkişaf istiqamətlərini müəyyən edən “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında da bu məsələlərin prioritetlər sırasında əksini tapdığını diqqətə çatdırıb.
"Şərq Tərəfdaşlığının əsas məqsədlərindən biri genişzolaqlı İnternet şəbəkəsinin yaradılması, müvafiq ölkələrin aidiyyatı qurumlarının Avropanın elm və təhsil şəbəkəsinə inteqrasiyası və həmin ölkələrdə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəsəssislərin beynəlxalq elmi əməkdaşlığına dəstək verilməkdir" -deyə bildirən AMEA prezidenti rəhbərlik etdiyi qurumun da öz missiyasına uyğun olaraq bu prosesdə fəal iştirak etdiyini vurğulayıb. O, 2017-ci ilin noyabr ayının 24-də Prezident İlham Əliyevin də iştirak etdiyi Şərq Tərəfdaşlığı Sammitinin Birgə Bəyanatında qeyd edilən bəzi fikirləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Bəyanatda müvafiq ölkələrin elm, təhsil və innovasiya sistemlərinin inteqrasiyasının vacibliyi, bu prosesin müvafiq sahələrdə məhsuldarlığın və rəqabətin artmasına təsir göstərəcəyi,  GEANT şəbəkəsinə qoşulmaqla müvafiq ölkələrdə rəqəmsal bərabərsizliyin azalmasına nail olunacağı vurğulanır.
AMEA prezidenti AzScienceNet ilə Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsi arasında işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açaraq, bu əməkdaşlıq çərçivəsində artıq ölkəmizin 13 ali məktəbinin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulduğunu, hazırda digər ali məktəblərdə bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini bildirib.
Akademik A.Əlizadə çıxışında İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsi arasında imzalanacaq əməkdaşlıq haqqında müqaviləyə də toxunub. O, bu sazişin Azərbaycanının elektron elm və təhsil mühitlərinin inteqrasiyası, beynəlxalq təşkilatlarda ölkəmizin elm və təhsil qurumlarının İKT sahəsində maraqlarının birgə təmin edilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Təhsil Naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə çıxış edərək, İKT sahəsində Avropa ölkələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən və bu sahədəki perspektivlərdən danışıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquliyev “Avropa Birliyi və Azərbaycan: əməkdaşlıq və perspektivlər” mövzusunda çıxış edib.
EaPConnect layihəsinin rəhbəri Maria Minarikova GEANT və EaPConnect layihəsinin fəaliyyəti haqqında fikirlərini bölüşüb.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “AzScienceNet  elm kompüter şəbəkəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, 2014-cü ildən etibarən İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında  (GEANT)  Azərbaycanı təmsil etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT-ə inteqrasiyasının məqsədi  EaPConnect layihəsi çərçivəsində Avropa Birliyiningöstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsinin təmini və ölkənin ali təhsil müəssisələrinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə əməkdaşlığının gücləndirilməsidir. Alim rəhbərlik etdiyi institutun 2015-2020-ci illər ərzində icra olunan “Eastern Partnership Connect (EaPConnect)” layihəsində Azərbaycanı təmsil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik R.Əliquliyev AMEA-nın institut və təşkilatlarının əməkdaşlarının 100% genişzolaqlı İnternetlə təmin edilməsi, AzScienceNet şəbəkəsi xidmətlərindən respublikanın ali təhsil müəssisələrinin və elmi qurumlarının geniş istifadəsi məqsədilə görüləcək işlər barədə də məlumat verib.
İnstitut direktoru, həmçinin AzScienceNet  şəbəkəsinin inkişaf mərhələləri, infrastrukturu, imkanları, təqdim etdiyi xidmətlərdən bəhs edib.
Sonda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə AR Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsi arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.

The meeting titled "Role of GEANT network in integration of science and education of Azerbaijan into Europe" was held
In a globalizing world, where information technologies are rapidly evolving, new demands are put forward to science and education. Development of information and communication technologies creates great opportunities for effective, flexible integration of science and education, exchange of experience, development of partnership and collaboration in this area.
Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) also pays special attention to the integration of science and education and strengthening of international cooperation in accordance with state policy. AzScienceNet science computer network at ANAS provides high-level Internet services to scientific institutions and organizations of the Academy and ensures integration of Azerbaijani science into world science. AzScienceNet was admitted to membership in the European Association of Science and Education Network (GEANT) as national operator in 2015. The Institute of Information Technology of ANAS establishes broad cooperation with GEANT and represents the Azerbaijan in the EaPConnect project, supported by the European Union for the purpose of creating an electronic infrastructure for science and education in the Eastern Partnership countries.
The main purpose of the meeting on "Role of GEANT Network in integration of Azerbaijan science and education into Europe" held at the Institute of Information Technology of ANAS on June 22, 2018 was to present the EaPConnect project, its capabilities and contribution to science and education integration in Azerbaijan, as well as, sign a cooperation agreement between AzScienceNet and Educational System Informatization Department of the Ministry of Education.
The meeting was attended by heads of ANAS, Ministry of Education, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Transport, Communication and High Technologies, as well as leading universities and research institutes and representatives of EaPConnect project.
Academician Akif Alizadeh, president of ANAS, noted that the meeting assumes a great of importance for the science and education of Azerbaijan. The scientist said that in line with the general trends in the world, the formation of a knowledge-based economy based on high technology in Azerbaijan set as a goal. The knowledge of the economy requires, first of all, the development of a quality science and education system in the country in line with the requirements and challenges of the modern era and the establishment of an effective cooperation between these two areas. He also pointed out that these issues were reflected as one of the priorities in the "Azerbaijan 2020: Vision for the Future" Development Concept, which defines the development trends of our country in the near future.
A.Alizadeh noted that one of the main goals of the Eastern Partnership is to create a broadband Internet network and to integrate the relevant institutions of the respective countries into the European science and education network, to support the international scientific cooperation of scholars and specialists working in these countries. He underlined that his organization was actively involved in this process in line with its mission. He stressed that the organization managed by him is actively involved in this process in line with its mission.
The head of ANAS highlighted some of the views expressed in the Joint Declaration of the Eastern Partnership Summit, which was attended by President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan on November 24, 2017. He noted that the importance of the integration of science, education and innovation systems in the relevant countries would be reflected in the increase of productivity and competitiveness in the relevant fields, and that access to the GEANT network would reduce digital inequality in the respective countries.
President of ANAS spoke about business cooperation between AzScienceNet and Azerbaijan Educational Network. He said that 13 higher education institutions of our country joined the network of AzScienceNet within the framework of this cooperation and noted that currently work in other universities is continuing in this direction.
Academician A.Alizadeh also touched upon the cooperation agreement to be signed between Institute of Information Technology of ANAS and Educational System Informatization Department of the Ministry of Education. In terms of jointly ensuring the interests of science and education institutions in the field of ICT in international organizations, the agreement is very important for the integration of Azerbaijan's e-science and e-learning environments.
Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov informed about the work done on integration of science and education in Azerbaijan.
Minister of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan Ramin Guluzadeh spoke about cooperation relations with the European countries in the field of ICT and prospects in this field.
Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Mahmud Mammadguliyev delivered a speech on "European Union and Azerbaijan: Cooperation and Prospects".
The head of the EaPConnect project, Maria Minaricova, shared her views on the GEANT and activity of EaPConnect project.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliev made a report on "AzScienceNet Science Computer Network". He noted that since 2014, the Institute of Information Technology of ANAS has represented Azerbaijan in the Association of European Science and Education Network (GEANT).
The scientist said that the integration of AzScienceNet network into European science and education networks (GEANT) aims to ensure the efficient use of the European Union's EaPConnect project by the Azerbaijani science and education institutions and strengthen cooperation between the universities of the country and European science and education institutions. He said that the institute represents Azerbaijan in the Eastern Partnership Connect (EaPConnect) project, which is being implemented in 2015-2020.
The academician-secretary of ANAS informed about work to be done on strengthening the cooperation of the higher educational institutions of the country with the scientific and educational institutions of Europe, providing 100% broadband Internet access for employees of institutes and organizations of ANAS, the extensive use of AzScienceNet’s services by higher educational institutions and scientific institutions of the Republic.
The director of the institute also gave detailed information about the services offered by AzScienceNet network, its development stages, infrastructure and opportunities.
At the end, AzScienceNet and Educational System Informatization Department of the Ministry of Education signed an agreement on cooperation. The agreement was signed by President of ANAS, academician Akif Alizadeh and Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov.
The agreement envisages the effective use of the European Union's EaPConnect project by scientific and education institutions of Azerbaijan, strengthening the cooperation of the country's higher education institutions with European science and education institutions and granting broadband network services to the country's higher education institutions by joining the GEANT Network within the EaPConnect project.