Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın vitse-prezidenti Nərgiz Paşayeva “Birlik ulduzları” mükafatı ilə təltif edilib
İyunun 19-20-də Qazaxıstanın paytaxtı Astanada, Qazaxıstan Milli Muzeyində MDB iştirakçısı olan dövlətlərin yaradıcı və elmi ziyalılarının “MDB-də dialoq - XXI əsrdə humanitar əməkdaşlığın perspektivləri” mövzusunda XIII Forumu keçirilib.
MDB iştirakçısı olan dövlətlərin yaradıcı və elmi ziyalılarının Forumu Müstəqil Dövlətlər Birliyi məkanında ən iri illik humanitar tədbirdir. MDB ölkələrinin mədəni, elmi və təhsil elitası forumlarda görüşməklə birbaşa peşəkar ünsiyyət və təhsil, elm, ədəbiyyat, təsviri incəsənət və Birlikdə mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqənin digər sahələrində aktual, tələbat duyulan layihələrin dəstəklənməsi üçün nadir imkana malik olur.
Forumda Azərbaycanı geniş nümayəndə heyəti təmsil edib. Nümayəndə heyətinin tərkibinə Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Paşayeva, AMEA-nın vitse-prezidenti, M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov, Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının direktoru, Azərbaycanın Xalq Artisti Murad Adıgözəlzadə, digər elm və incəsənət xadimləri daxil idi.
Forumun açılışında Azərbaycan ilə yanaşı, Belarus, Qazaxıstan, Rusiya, Moldova, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan, Ukrayna və digər ölkələrdən 200-ə yaxın nümayəndə iştirak edib. Qazaxıstanın Dövlət katibi Gülşara Abdıkalıkova Prezident Nursultan Nazarbayevin Forum iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub. Dövlət katibi vurğulayıb ki, belə forumlar çərçivəsində humanitar əməkdaşlıq ölkələr arasında mehriban qonşuluq siyasətini daha da möhkəmləndirir.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy Prezident Vladimir Putinin Forum iştirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra 2017-ci il üçün “Birlik ulduzları” mükafatı laureatlarının təltif edilməsi mərasimi keçirilib. Laureatlar sırasında M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, professor Nərgiz Paşayeva, görkəmli rusiyalı musiqiçi, alt alətində ifaçı, dirijor, məşhur pedaqoq və ictimai xadim, SSRİ Xalq Artisti Yuri Başmet, Qazax Milli incəsənət Universitetinin rektoru, ictimai xadim, Qazaxıstan Respublikasının Xalq Artisti Ayman Musaxacayeva, Moldova Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Milli Kosmik Texnologiyalar Mərkəzinin direktoru, Moldova Respublikasının elm və texnika sahəsində Dövlət Mükafatı laureatı İon Bostan, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının Ç.Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik Abdıldajan Akmataliyev, Tacikistan Respublikasının Xalq Şairi, Yazıçılar İttifaqının sədri Kosim Nizom, Belarus Respublikasının Əməkdar İdman Ustası, Beynəlxalq Biatlon Federasiyasının İdmançılar Komitəsinin üzvü, dördqat Olimpiya çempionu Darya Domraçeva da var.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Paşayeva elmi və humanitar fəaliyyətinə görə “Birlik ulduzları” mükafatını almaq üçün səhnəyə dəvət edilib. Professor Nərgiz Paşayeva onun fəaliyyətinə verilmiş yüksək qiymətə görə Forumun iştirakçılarına və təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirərək deyib:
-XIII Humanitar Forumun iştirakçılarını ürəkdən salamlayıram.Mənə “Birlik ulduzları” mükafatı laureatı olmaq və sizin aranızda olmaq xoşbəxtliyi nəsib olub. Şadam ki, dostluq tellərini möhkəmləndirərək biz müasir dünyada bir-biri ilə qarşılıqlı anlaşmanın necə vacib olduğunu başa düşürük. Hər dəfə bu cür imkan düşəndə biz biliklərin, ideyaların, mədəni təcrübənin, gələcək planlarımızın və ümidlərimizin mübadiləsinə kömək etməliyik. Məhz bu əbədi platformalar bizi hər şeydən daha çox əlaqələndirə bilər.Bu gün biz dünya mədəni irsinin və universal dəyərlərin başı üstünü alan yeni, gözlənilməz təhlükələri tez-tez hiss edir və görürük. Gəlin yada salaq ki, IX, X, XI, XII əsrlər müsəlman mədəniyyəti və elminin ən parlaq dövrü olub. Lakin Şərqdən və Qərbdən başlanan müharibələr, yürüşlər, basqınlar böyük tələfata səbəb olub, çox şeyi birdəfəlik məhv edib. XV əsrdə Qranadada o dövrün böyük sayda sufi şeirləri yandırılıb.Hamı başa düşmək və qəbul etmək istəyirmi ki, əxlaqi-etik, humanitar-mənəvi dəyərlər və oriyentirlər olmadan yaradıcılıq, ideya azadlığı, elmi fikrin tərəqqisi davamlı inkişaf edə bilməz.Tarixən yaradıcılıqda həqiqətin öz abstrakt, bəzən tam fərdi, bədii ifadəsi olur. Elmdə həqiqətə və şöhrətə gedən yol uzundur. İllərboyu gərgin əmək, axtarışlar, təcrübələr olmasa, alimlər, yəqin ki, tanınmağın və elmi uğurun sevincini duya bilməzlər. Elmdə həqiqəti aşkar etmək azdır, onu dönə-dönə yoxlamaq, sübut etmək və illüziyalardan qorumaq lazımdır. Xatırlayaq ki, böyüklər də səhvə yol veriblər. Ptolomey Yerin hərəkətsiz olmasına şübhə etmirdi.Kopernik, Eynşteyn, Tolstoy kimi doğulmaq, Nizami kimi “Xəmsə” yazmaq, Nəsimi kimi yaradıcı ideyalar naminə tərki-dünya olmaq hər kəsə nəsib olmur. Lakin biz hamımız istəsək də, istəməsək də bu böyük insanların – harmoniyanın və biliklərin gözəlliyini yaradanların bütün bəşəriyyətə qoyub getdikləri o böyük nurun bir zərrəsini daşıyırıq. Məhz onlar, onların ölməz irsi bizim yolumuzda sönməz ulduzlardır.Biz isə, öz növbəmizdə, o ulduzların işıqlı yolu ilə getməyə çalışırıq və bəzən bu işığı əks etdirməyə ehtiyatlı cəhdlər edirik. Bununla da Göy və Yer arasında öz borcumuzu yerinə yetirir və dərk edirik ki, Həqiqətin müəllifi yoxdur, çünki müəllif o özüdür.Əgər biz öz yolumuzda müəyyən uğur qazanmışıqsa, onda, ilk növbədə, müəllimlərimizə və ustadlarımıza, valideynlərimizə, doğmalarımıza və yaxınlarımıza, həmkarlarımıza borcluyuq. Öz uğurlarımıza görə məhz onlara borcluyuq. Mənə verilmiş yüksək mükafata görə səmimi təşəkkürümü bildirirəm. Sizin icazənizlə, pul mükafatını M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin mənim rəhbərlik etdiyim Bakı filialının tələbələrinin xeyirinə istifadə etmək istəyirəm. Mən bu mükafatı bizim ali məktəbin ən yaxşı tələbəsinə təqaüd üçün ayırmaq niyyətindəyəm.Bu yaxınlarda Azərbaycanda tariximizin ən parlaq səhifələrindən birini təntənəli şəkildə qeyd etdik. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması gününün yüz illiyini bayram etdi. Azərbaycan xalqı müsəlman Şərqində ilk azad və demokratik respublika qurub. Azərbaycanlılar bir əsr ərzində tarixi kataklizmlərə, repressiyalara, edamlara, təqiblərə və təhdidlərə rəğmən bu böyük hadisəni daim yadda saxlayıb və respublikamızın banilərinə, o dövrün böyük nümayəndələrinə ehtiram bəsləyiblər. Azərbaycan özünün demokratik və respublikaçılıq ənənələri ilə həmişə fəxr edib və bu gün də fəxr edir.Məqsədi ictimai rifaha xidmət etmək və humanitar əlaqələri möhkəmlətmək olan bu böyük mənalı tədbirin bütün təşkilatçılarına bir daha təşəkkürümü bildirirəm. Təltif edilənlərin hamısını, bizim bütün komandamızı təbrik edirəm, sizin hər birinizə ruh yüksəkliyi, möhkəm cansağlığı və bütün təşəbbüslərinizdə uğurlar arzulayıram!Əl-Fərabinin böyük ömür yolunun başlandığı Qazaxıstan Torpağına, bu gözəl Yerdə yaşayan bütün insanlara ehtiramla təzim edirəm. Qazaxıstan xalqına xoşbəxtlik arzu edirəm. Şərqdə belə bir məsəl var: xoşbəxt olmaq istəyirsənsə, ol.Sağ olun, yeni görüşlərədək!
Qazaxıstanın mədəniyyət və idman naziri Arıstanbek Muhamediulı Forumda çıxış edərək bildirib ki, MDB iştirakçısı olan ölkələrin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun keçirdiyi forumlarda mədəniyyət, təhsil, elm, informasiya, idman və turizm sahələrində ən vacib məsələlər müzakirə edilir. Nazir MDB çərçivəsində elmi və humanitar əməkdaşlıqda Azərbaycanın rolunu xüsusi qeyd edib və akademik Nərgiz Paşayevanın bütövlükdə dünya elminə, mədəniyyətinə, sivilizasiyalararası dialoqun inkişafına verdiyi böyük töhfəyə görə ona minnətdarlığını bildirib. O deyib:
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Nərgiz xanım da qlobal miqyaslı şəxsiyyətdir. Biz bunu böyük fəxr hissi ilə söyləyirik. Nərgiz xanımın “Birlik ulduzları” mükafatı ilə təltif olunması bir daha təsdiqləyir ki, onun həm Azərbaycan elminin, mədəniyyətinin, həm də dünya sivilizasiyasının inkişafında böyük xidmətləri var. Akademik Nərgiz Paşayevanın fəaliyyətini qiymətləndirmək bizim üçün böyük şərəfdir. Xüsusi olaraq qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycan elmi, mədəniyyəti və təhsili yüksək səviyyədədir”.
MDB iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun (DHAF) İdarə Heyətinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı səfiri Polad Bülbüloğlu müasir dünyada belə forumların keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq bildirib ki, ümumi qloballaşma və texnologiyaların sürətli inkişafı fonunda humanitar əməkdaşlıq məsələləri daim diqqət mərkəzində olmalıdır. Bu baxımdan birgə mədəni layihələrin həyata keçirilməsi müntəzəm xarakter alıb. Postsovet məkanında humanitar əməkdaşlığın miqyasının genişləndirilməsi modeli sağlam düşüncəli insanların diqqət mərkəzindədir. Diplomat MDB iştirakçısı olan ölkələrin yaradıcı və elmi ziyalılarının Forumunun həyata keçirdiyi layihələr barədə də ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov Forumun işinə uğurlar arzulayaraq deyib ki, bu cür tədbirlər Birlik ölkələri arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafı, təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanlar yaradır. O vurğulayıb ki, bu baxımdan Astana Forumunu elm xadimlərinin, yaradıcı ziyalıların ünsiyyət platforması adlandırmaq olar.
Qeyd edək ki, beynəlxalq “Birlik ulduzları” mükafatı 2009-cu ildə MDB iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu tərəfindən təsis edilib. Mükafat elm və təhsil, mədəniyyət və incəsənət, humanitar fəaliyyət sahələrində nailiyyətlərə görə hər respublikadan bir nümayəndəyə verilir. Laureatların irəli sürülməsi prosesi MDB ölkələrindən olan görkəmli alimlərin, dövlət və ictimai xadimlərin daxil olduğu beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən həyata keçirilir.
Budəfəki Forum Qazaxıstan Mədəniyyət və İdman Nazirliyinin və MDB iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun təşkilatı dəstəyi ilə keçirilib.
Astanada keçirilən budəfəki Forumda Belarus Respublikasının Brest şəhəri 2019-cu il üçün MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilib.

Ректор Бакинского филиала Московского государственного университета, вице-президент НАНА Наргиз Пашаева награждена премией «Звёзды Содружества»
19 июня в столице Казахстана Астане, в Национальном Музее Казахстана состоялся XIII Форум творческой и научной интеллигенции стран-участников СНГ на тему: «Диалог в СНГ – перспективы гуманитарного сотрудничества в XXI веке».
Форум творческой и научной интеллигенции государств–участников СНГ - это крупнейшее ежегодное гуманитарное мероприятие на пространстве Содружества Независимых Государств. Встречаясь на форумах, культурная и научно-образовательная элита стран СНГ имеет уникальную возможность для прямого профессионального общения и поддержки актуальных, востребованных проектов в сфере образования, науки, литературы, изобразительного искусства и других областях межкультурного взаимодействия в Содружестве.
На форуме Азербайджан представила расширенная делегация. В состав делегации вошли вице-президент НАНА, директор Института катализа и неорганической химии имени М.Нагиева, академик Дильгам Тагиев, ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, академик Урхан Алекперов, директор Азербайджанской государственной филармонии, народный артист Азербайджана Мурад Адыгезалзаде, другие деятели науки и искусства.
На открытии Форума, наряду с Азербайджаном, также приняли участие около 200 представителей из Беларуси, Казахстана, России, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Украины и других стран. Государственный секретарь Казахстана Гюльшара Абдыкалыкова зачитала поздравительное послание Президента Нурсултана Назарбаева участникам форума. Она подчеркнула, что гуманитарное сотрудничество в рамках подобных форумов еще больше укрепляет политику добрососедства между странами.
Специальный представитель Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой зачитал поздравительное послание Президента Владимира Путина участникам форума и пожелал успехов работе Форума.
Затем состоялась церемония награждения лауреатов премии «Звёзды Содружества» за 2017 год. В числе лауреатов премии этого года ректор Бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, вице-президент Национальной Академии наук Азербайджана профессор Наргиз Пашаева, выдающийся российский музыкант, альтист, дирижер, прославленный педагог и общественный деятель, Народный артист СССР Юрий Башмет, ректор Казахского национального университета искусств, общественный деятель, Народная артистка республики Айман Мусахаджаева, академик Академии наук Молдовы, директор Национального центра космических технологий, лауреат Государственных премий Республики Молдова в области Науки и Техники Ион Бостан, директор Института языка и литературы имени Ч.Айтматова Национальной Академии наук Кыргызской Республики, академик Абдылдажан Акматалиев, Народный поэт Республики Таджикистан, председатель Союза писателей Косим Низом, заслуженный мастер спорта Республики Беларусь, член Комитета спортсменов Международной федерации биатлона, четырехкратная Олимпийская чемпионка Дарья Домрачева.
Для получения премии «Звёзды Содружества» за научную и гуманитарную деятельность на сцену была приглашена ректор Бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, вице-президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик НАНА Наргиз Пашаева. Выражая признательность участникам и организаторам Форума за высокую оценку, данную её деятельности, профессор Наргиз Пашаева сказала:
«От души приветствую участников XIII Гуманитарного форума.
Мне посчастливилось стать лауреатом премии «Звёзды Содружества» и быть среди вас. Я рада тому, что, укрепляя узы содружества, мы понимаем, как важно в современном мире быть в согласии друг с другом. Всякий раз, когда представляется такая возможность, мы должны способствовать обмену знаниями, идеями, культурным опытом, планами и надеждами на будущее. Именно эти вечные платформы могут связать нас крепче всего.
Сегодня нередко мы чувствуем и видим, что над наследием мировой культуры и универсальными ценностями нависли новые, неожиданные угрозы. Вспомним, что в IX, X, XI, XII веках мусульманская культура и наука была самой блистательной. Но войны, походы, нашествия с Востока и Запада нанесли большой урон, уничтожив многое безвозвратно. В XV веке в Гренаде было сожжено большое количество суфийских стихов той эпохи.
Все ли хотят понять и принять, что творчество, свобода идей, прогресс научной мысли не могут иметь устойчивое развитие без морально-этических и гуманитарно-духовных принципов и ориентиров.
Исторически у творчества свое абстрактное, порой чисто индивидуальное, художественное выражение правды. У науки долгий путь к правде и славе. Ученым, пожалуй, не дано испытать радость признания и научного успеха в одночасье, без рутинного труда и долголетних размышлений, и опытов. В науке мало родить правду, ее нужно тщательно проверять, доказать и оберегать от иллюзий. Вспомним, что и великие тоже ошибались. Птолемей не сомневался, что Земля неподвижна.
Не всем дано родиться Коперниками, Эйнштейнами, Толстыми, написать «Хамсу» как Низами, отречься от жизни ради творческой идеи подобно Насими. Но все мы, хотим того или нет, несём в себе частицу того большого света, которое оставили эти великие люди – создатели красоты гармонии и знаний – всему человечеству. Именно они, их бессмертное наследие являются негаснущими звёздами на нашем пути.
А мы, в свою очередь, стараемся соответствовать их звёздному свету и делаем робкие попытки иногда отражать этот свет. Тем самым выполняя свой долг перед Небом и Землёй, и понимая, что у Истины нет автора, ибо она сама автор.
Если мы добились каких-либо успехов на своем пути, то прежде всего, мы обязаны нашим учителям и наставникам, родителям, родным и близким, коллегам по работе. Именно им мы обязаны своими достижениями. Я выражаю искреннюю благодарность за присужденную мне высокую премию. И с вашего позволения, я хочу использовать денежное вознаграждение во благо студентов возглавляемого мною бакинского филиала Московского Государственного Университета им. М.В.Ломоносова. Я намерена выделить это вознаграждение на стипендию самого лучшего студента нашего вуза.
Недавно в Азербайджане мы торжественно отметили одно из ярких событий в нашей истории. Азербайджан отпраздновал столетие со дня основания первой республики. Азербайджанский народ построил первую свободную и демократическую республику на мусульманском Востоке. И азербайджанцы на протяжении века, вопреки историческим катаклизмам, репрессиям, казням, гонениям и угрозам, всегда помнили об этом великом событии и чтили отцов-основателей нашей республики, великих представителей той эпохи. Азербайджан всегда гордился и продолжает гордиться своими демократическими и республиканскими традициями.
Еще раз выражаю благодарность всем организаторам этого большого по смыслу мероприятия, цель которого служить общественному благу и укреплять гуманитарные связи. Поздравляю всех награжденных, всю нашу команду, желаю каждому из вас вдохновения, крепкого здоровья и успехов во всех начинаниях!
Передаю низкий поклон Земле Казахстана, где начал свой жизненный путь великий аль-Фараби и всем людям, живущим на этой прекрасной Земле! Я желаю счастья казахстанскому народу. На Востоке говорят – если ты хочешь быть счастливым, так будь им.
Спасибо, до новых встреч!»
Выступивший на форуме министр культуры и спорта Казахстана Арыстанбек Мухамедиулы отметил, что на форумах, проводимых Межгосударственным фондом по гуманитарному сотрудничеству стран-участников СНГ, обсуждаются важнейшие вопросы в культурной, образовательной, научной, информационной, спортивной и туристической сферах. Министр особо отметил роль Азербайджана в научном и гуманитарном сотрудничестве в рамках СНГ и выразил признательность академику Наргиз Пашаевой за большой вклад, который она вносит в целом, в мировую науку, культуру, развитие диалога цивилизаций. В своем выступлении он также сказал: «Вице-президент Национальной Академии наук Азербайджана Наргиз ханум также является личностью глобального масштаба. Мы говорим об этом с чувством большой гордости. Награждение Наргиз ханум премией «Звёзды Содружества» еще раз свидетельствует о том, что она имеет большие заслуги в развитии науки, культуры не только Азербайджана, но и мировой цивилизации. Для нас большая честь оценивать деятельность академика Наргиз Пашаевой. Хочу особо отметить, что наука, культура и образование Азербайджана находятся на высоком уровне».
Председатель Правления Межгосударственного фонда по гуманитарному сотрудничеству (МФГС) стран-участников СНГ, Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюльоглу, рассказав о значении в современном мире проведения таких форумов, отметил, что на фоне всеобщей глобализации и стремительного развития технологий, вопросы гуманитарного сотрудничества должны постоянно находиться в центре внимания. С этой точки зрения реализация совместных культурных проектов получила регулярный характер. Модель расширения масштаба гуманитарного сотрудничества на постсоветском пространстве находится в центре внимания здравомыслящих людей. Дипломат также подробно проинформировал участников о проектах, осуществляемых Форумом творческой и научной интеллигенции стран-участников СНГ.
Руководитель Азербайджанской делегации на форуме, ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, академик Урхан Алекперов, пожелав успехов работе форума, сказал, что подобные мероприятия открывают широкие возможности для развития связей между странами Содружества в научной и образовательной сферах, обмена опытом. Он подчеркнул, что с этой точки зрения Астанинский форум можно назвать платформой для общения деятелей науки, творческой интеллигенции.
Отметим, что международная премия «Звёзды Содружества» учреждена в 2009 году Межгосударственным фондом по гуманитарному сотрудничеству стран-участников СНГ. Премия присуждается из каждой республики по одному представителю за достижения в области науки и образования, культуры и искусства, гуманитарной деятельности. Процесс выдвижения лауреатов осуществляется Международным жюри, в состав которого входят видные ученые, государственные и общественные деятели стран СНГ.
Нынешний Форум проводился при организационной поддержке Министерства культуры и спорта Казахстана и Межгосударственного фонда по гуманитарному сотрудничеству стран-членов СНГ.
На нынешнем Форуме, проводимом в Астане, город Брест Республики Беларусь объявлен культурной столицей СНГ на 2019 год.