Akademik Akif Əlizadə: "Tətbiqi tədqiqatların səmərəliliyi mühüm dərəcədə artıb"
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş illik Ümumi yığıncaqdakı çıxışında son beş ildə tətbiqi tədqiqatların səmərəliliyinin mühüm dərəcədə artdığını bildirib.
Beş il əvvəl AMEA-da elm və istehsalat arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin əsas prioritetlərdən biri kimi qəbul olunduğunu vurğulayan akademik qeyd edib ki, bu istiqamətdə ən mühüm uğurlarından biri ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Təcrübə-Sənaye Zavodunun bazasında Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılmasıdır.
Natiq dövlət başçısının sərəncamının AMEA-nın elmi-texniki siyasətində köklü dəyişikliklər etdiyini söyləyib: "Akademiya tarixində ilk dəfə olaraq müxtəlif kiçik tədqiqat biznesinin infrastrukturları yaradılıb. Yeni yağ növlərinin, robortlaşdırılmış yerüstü, hava və sualtı idarə edilən qurğuların – dronların, müdafiə təyinatlı xüsusi qurğuların, kompüter stendlərinin, filiz və qeyri-filiz xammalın çıxarılması və işlənilməsinin, dərman və kosmetik məhsulların istehsalının yeni texnologiyalarının bazara çıxarılması reallaşıb".

Academician Akif Alizadeh: "The productivity of applied research has significantly increased"
In his speech at the General Assembly dedicated to the scientific and scientific-organizational activities of ANAS Presidium in 2017, ANAS President, academician Akif Alizadeh noted that, the productivity of applied research has significantly increased over the past five years.
Stressing that, 5 years ago at ANAS one of the main priorities was the expansion of ties between science and production, academician said that, one of the important successes in this sphere is the creation of the High Technologies Park, which was formed on the basis of the Experimental- industrial plantby the AR Order of President Ilham Aliyev.
He noted that, this decree of the head of state radically changed the scientific and technical policy of ANAS: "For the first time in the history of the Academy, small business infrastructures were created. New types of oils, robotic ground, air and underwater devices - drones, special defense devices, computer stands, new technologies for development and exploitation of deposits of ore and non-metallic raw materials, production of medicinal and cosmetic products have been introduced to the market".