İyunun 4-də AMEA Zoologiya İnstitutunda Qadınlar Şurasının təsis toplantısı keçirildi. Tədbirdə institutun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov, institutun əməkdaşları,  eləcə də AMEA Qadınlar Şurasının elmi araşdırmalar üzrə katibi və koordinatoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Kadıyeva iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan E.Yusifov bu günün rəhbərlik etdiyi qurumun həyatında əlamətdar günlərdən biri olduğunu qeyd etdi. İnstitutda da belə bir şuranın yaradılmasının zəruri olduğunu vurğuladı.
Daha sonra S.Kadıyeva çıxış edərək AMEA Qadınlar Şurasının digər qeyri-hökumət təşkilatlarından fərqli bir qurum olduğunu vurğuladı. O, akademiyanın qadın əməkdaşlarının Azərbaycan Respublikasının ictimai, mədəni, elm sahələrindəki uğurlarından söz açdı. S.Kadıyeva Qadınlar Şurasının institutlarda fəaliyyət göstərən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Həmkarlar İttifaqı Komitələri ilə qarşılıqlı fəaliyyət göstərəcəyini qeyd etdi.
İnstitutun Qadınlar Şurasına sədrlik üçün Parazitologiya laboratoriyasının böyük elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Mahmudovanın,  institutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva və Mingəçevir elmi təcrübə stansiyasının müdiri Hicran İsgəndərovanın şuranın sədr müavinliyinə namizədlikləri irəli sürüldü.
Təklif səsə qoyulub və yekdilliklə qəbul olunub.
Sonra çıxış edən Veteranlar Şurasının sədri, Hidrobiologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Adil Əliyev Yeganə Mahmudovanın elmifəaliyyəti, Zoologiya İnstitutun elmi və ictimai fəaliyyətində rolu olan qadınlar haqqında məlumat verdi.

Создан Совет Женщин в Институте Зоологии
4-го июня в Институте Зоологии НАНА состоялось учредительное собрание Совета Женщин. На мероприятии принял участие директор института, д.ф.п.ф. Эльман Юсифов, сотрудники института, а также ученый секретарь и координатор по научным делам Совета Женщин НАНА, доктор философии по философии Самира Кадыева.
Открывший вступительными словами мероприятие Э.Юсифов, отметил, что этот день является знаменательным днем в жизни структуры, которой он руководит. Отметил необходимость создания такого совета в Институте.
Далее С.Кадыева выступила и отметила, что Совет Женщин НАНА отличается от других неправительственных организаций. Она рассказала об успехах сотрудниц академии в области науки, общественности, культуры Азербайджанской Республики. С.Кадыева отметила, что Совет Женщин будет взаимодействовать с Советом Молодых Ученых и Специалистов, Профсоюзными комитетами.
Для руководства Советом Женщин на должность заместителя заведующего советом была выдвинута кандидатура старшей научной сотрудницы лаборатории Паразитология, доктор философии по биологии Егана Махмудова, научный секретарь Института, доктор философии по биологии Сара Алиева и заведующая Мингечевирской Научно-Исследовательской Станцией Хиджран Искендерова.
Предложение было поставлено на голосование и единогласно принято.
Далее выступил руководитель Совета Ветеринаров, заведующий лабораторией Гидробиология, доктор философии по биологии Адиль Алиев, и проинформировал о научной деятельности Еганы Махмудовой, а также рассказал о роли женщин в научной и общественной деятельности Института зоологии.