AMEA ilə Monqolustan Elmlər Akademiyası arasında elmi əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb
Mayın 31-də AMEA Rəyasət Heyətində Monqolustan Elmlər Akademiyasının (MEA) prezidenti, akademik Duqer Reqdelin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşün keçirilməsində əsas məqsəd AMEA ilə MEA arasında elmi əlaqələrin inkişafına dair müzakirələr aparmaq və əməkdaşlıq haqqında saziş imzalamaq idi.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi elm ocağının yaranma tarixi və əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən çox yaşı olan bu qurum uzun illər ərzində ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr verib, çoxsaylı alim və mütəxəssislər yetişdirib. O, bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da dünya elminin prioritet istiqamətlərində araşdırmaların aparıldığını, dünyanın nüfuzlu elm mərkəzləri və ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA-da yeni yaradılmış Elm Tarixi İnstitutu haqqında məlumat verən alim bu elmi müəssisədə elmlərin tarixinin araşdırılması, onların multidissiplinar təhlilinin verilməsi, elm tarixinin nəzəri və metodoloji problemlərinin əsaslandırılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib. Yeni elmi müəssisələrdən olan Qafqazşünaslıq İnstitutunda isə Qafqaz ölkələrinin daxilində baş verən sosial-iqtisadi, siyasi və s. proseslər, onların Azərbaycan Respublikasına təsiri, Qafqaz ölkələrinin xarici siyasəti və onun Azərbaycan Respublikasına təsiri istiqamətlərində tədqiqatlar aparılacaq.
Akademik A.Əlizadə uzun illərdir ki, ölkəmizdə vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, bütün dünya üzrə 3000-dən artıq vulkanın siyahıya alındığını diqqətə çatdırıb. Qonağı Azərbaycanın qədim ərazilərindən olan Qobustan şəhəri ilə tanış olmağa dəvət edib.
Sonra Monqolustan Elmlər Akademiyasının prezidenti D.Reqdel çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurum haqqında məlumat verib. O, əsası 1961-ci ildə qoyulan MEA-da elmin müxtəlif sahələrində araşdırmaların aparıldığını, mühüm nəticələrin əldə olunduğunu, eləcə də dünyanın bir sıra elm mərkəzləri ilə əməkdaşlığın qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
D.Reqdel Azərbaycanda fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərlə elmi əlaqələrin təşkili və inkişafında maraqlı olduqlarını deyib, bu istiqamətdə dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edib. Alim AMEA və MEA arasında humanitar elmlərlə bağlı birgə tədqiqatların yerinə yetirilməsinin məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb. Xüsusilə ədəbiyyat, neft, iqtisadiyyat, arxeologiya sahəsində kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının zəruriliyini qeyd edib.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, bu gün imzalanacaq əməkdaşlıq haqqında saziş qeyd olunan istiqamətlərdə kompleks şəkildə araşdırmaların aparılması və elmi yeniliklərin əldə edilməsinə imkan yaradacaq.
Sonda iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında elmi əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb.
Görüşdə AMEA Rəaysət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, həmin idarənin Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bünyamin Seyidov və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.

ANAS and Mongolia Academy of Sciences signed an agreement on scientific cooperation
President of the National Academy of Sciences academician Akif Alizadeh held meeting with the delegation of the Mongolia Academy of Sciences, led by its President, Professor Dugeriy Ragdal.
Academician Akif Alizadeh informed the guests on the history of the establishment and the main directions of activity of the institution and noted that, Academy established in 1945, made a significant contribution to the development of science, training of highly qualified personnel and the economic growth of the republic. Akif Alizadeh said: "Today, Academy go into a new stage of development, conducts research in the priority areas of world science, establishes cooperation with the world's leading scientific centers. Created fundamentally new institutions, including the institutions of the history of science, Caucasology".
In his turn, President of the Mongolian Academy of Sciences Dugeriy Ragdal spoke about the organization he directed, noted that, in the Academy created in 1961, research is conducted in a variety of fields, cooperation with a number of scientific centers of the world is established. The scientist noted that, he was interested in establishing and developing scientific contacts with Azerbaijani scientists and expressed his hope in supporting his initiative on the part of academician Akif Alizadeh.
ANAS vice-president, academician Isa Habibbeyli also spoke at the meeting. He stressed the expediency of conducting joint researches between the two structures in the field of humanities, touched upon the need to exchange experience in the field of literature, archeology.
In conclusion, was signed an agreement on scientific cooperation between the two academies. The document was signed by academician Akif Alizadeh and Professor Dugerin Ragdal.
The meeting was also attended by ANAS vice-president, academician Dilgam Tagiyev, heads of offices and departments of the Presidium Administration Esmira Alirzaeva, Zulfugar Farzaliyev and Binyamin Seyidov.
The guests also visited the Institute of Catalysis of Inorganic Chemistry after academician Murtuza Nagiev and the ANAS Park of High Technologies.