Görkəmli alim, akademik Seyfəddin Əliyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunan yığıncaq keçirildi
Bu gün  AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda görkəmli alim, akademik Seyfəddin Əliyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunan yığıncaq keçirildi.
Yığıncağı giriş sözü ilə institutun direktoru Elman Yusifov açaraq Azərbaycanda zoologiya elminin inkişafına fundamental tədqiqatları ilə mühüm töhfələr vermiş Seyfəddin Əliyevin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsindəki xüsusi xidmətlərindən bəhs edib.
Uzun illərin gərgin əməyi nəticəsində S.Əliyev Azərbaycanda 13 yarımfəsiləyə  və 217 cinsə mənsub 709 növ, 16 yarımnöv 84 forma aşkar etmişdir. Bunlardan 445 növ, 75 forma Azərbaycanın sovka faunası, 67 növü keçmiş SSRİ-nin ərazisi üçün yeni olmuşdur. Aşkar olunmuş növlərdən 33 növ Azərbaycanın, 32 növü isə Qafqazın endemikidir.
S.Əliyev ilk dəfə olaraq aşkar etdiyi 709 və 16 yarımnövün ekoloji-faunistik icmalını, onların zonalar, biotoplar, ekoloji  qruplar üzrə yayılmasını, formalaşmasını, zoocoğrafi analizini, qida əlaqələrini, zərərli növlərin bioekologiyasını öyrənmişdir. O, ilk dəfə olaraq 61 növün zərərli olmasını müəyyənləşdirmişdir ki bunlardan 16 növü kənd təsərrüfat bitkilərinə, 33 növü Böyük və Kiçik Qafqazın meşə, meyvə və kol bitkilərinə, 12 növü isə dağlıq rayonlarında meşə ağaclarına zərər verdiyini aşkar etmişdir.
S.Əliyev pambıq sovkasının sayını təbiətdə tənzimləyən 21 növ parazit, 12 növ yırtıcı cücünün sovkanı tələf etməkdə rolunu müəyyən etmiş və bu tədqiqatın nəticəsi inteqrasiya mübarizə üsulu kimi təsərrüfatlarda tədbiq olunmuşdur.
O, uzun illər apardığı tədqiqat materialları əsasında pambıq sovkasının pambıqçılıq rayonlarında yayılma dərəcəsini əks etdirən, həmçinin texniki və bostan bitkilərinin kompleks zərərvericilərinə həsr olunmuş xəritələr tərtib etmişdir.
2013-cü ildə çapdan çıxan Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”nda 52 növ nadir və nəsli kəsilməkdə olan kəpənəklər haqda yazılmış məlumatların tərtibçisi olunmuşdur ki, bunlardan 21 növü sovkalardır.
S.Əliyev 168 elmi əsərin, o cümlədən 4 monoqrafiyanın, təsərrüfat işçilərinə kömək məqsədilə yazılmış 4 kitabın, 3 elmi-kütləvi kitabçanın, 10 cildlik «Azərbaycan ensiklopediyası»nda dərc olunan 50 məqalənin müəllifidir. O, həmçinin V.A.Dogelin 55 çap vərəqi həcmində olan «Onurğasızlar zoologiyası» dərsliyini Azərbaycan dilinə tərcümə edən müəlliflərdən biridir.
Professor Seyfəddin Əliyev elmi fəaliyyəti ilə yanaşı gənc kadrların hazırlanmasında da öz köməkliyini əsirgəməmişdir. Onun rəhbərliyi altında 3 elmlər doktoru və 9 elmlər namizədi müdafiə etmişdir. O, vaxtaşırı bir çox ölkələrdən gələn  Moskva, Sankt-Peterburq, Kiyev, Novosibirsk, Estoniya, Özbəkistan, Türkmənistan, Tacikistan, Gürcüstan, Dağıstan, İran, Türkiyə və Fransadan vaxtaşırı gələn aspirant və elmi işçilərə elmi məsləhətlər vermiş, onların namizədlik və doktorluq dissertasiyalarına opponent olmuşdur
S.Əliyev ali məktəblər üçün yazılmış 9 dərsliyin, 2 dərs vəsaitinin, 6 monoqrafiyanın, 4 kitabçanın redaktoru və Azərbaycan dilinin izahlı lüğətinin IV cildində verilən zoologiya və entomologiya terminlərinin tərtibçisidir.
Entomologiya elminin inkişafında çoxillik fədakar əməyinə görə AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 4 dəfə (2000, 2005, 2010, 2015) fəxri fərmanla təltif olunmuşdur.
S.Əliyev Zoologiya və entomologiya elminin inkişafındakı nailiyyətləri və xidmətlərinə görə 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Tədbirin sonunda Parazitologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Qara Fətəliyev, biologiya üzrə elmlər doktoru Canbaxış Nəcəfov görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşdülər.

A meeting devoted to life and creativity of prominent scientist, academician Seyfaddin Aliyev was held
A meeting devoted to the life and creativity of prominent scientist, academician Seyfaddin Aliyev was held today at the Institute of Zoology of ANAS.
Opening the meeting, director of the institute Elman Yusifov spoke about the special contributions of Seyfaddin Aliyev in the training field of highly qualified personnel, who made important contributions to the development of zoological sciences in Azerbaijan.
As a result of long years of hard work S. Aliyev revealed 709 species belonging to 13 sub-families and 217 genus, 16 subspecies 84 forms in Azerbaijan. Among them, 445 species, 75 forms of Azerbaijani fowl and 67 species were new to the former USSR territory. Among the discovered species, 33 species are endemic to Azerbaijan, 32 species to the Caucasus.
S.Aliyev studied the ecological-faunistic review of the 709 and 16 subspecies, their distribution, formation, zoogeographic analysis, nutritional relations, and bioecology of harmful species. It has identified for the first time that 61 species are harmful, 16 of which have been harmed for agricultural crops, 33 species of forests, fruits and shrubs of the Greater and Lesser Caucasus, and 12 species in the mountainous areas.
S.Aliyev determined the role of 21 species of parasites regulating the number of cotton seeds in nature, 12 species of predatory birds, and the result of this research was applied in farms as a means of integration.
He has drawn up maps covering the extent of spread of cotton shrubs in cotton-growing regions, as well as complex pests of technical and melon plants based on research materials for many years.
In 2013, the Red Book of Azerbaijan published 52 species of rare and endangered butterflies, of which 21 species were scarves.
1. Aliyev is the author of 168 scientific works, including 4 monographs, 4 books for helping household workers, 3 scientific-mass books, and 50 articles published in 10 volumes of "Azerbaijan Encyclopedia". He is also one of the authors who translated V.A.Dogel at 55 paged textbook into Azerbaijani.
Professor Seyfaddin Aliyev also supported his work in the preparation of young cadres as well as scientific activities. Under his leadership, he has defended 3 doctors of sciences and 9 candidates of sciences. He has provided scientific advice to graduate and scientific staff from time to time, from Moscow, St. Petersburg, Kiev, Novosibirsk, Estonia, Uzbekistan, Turkmenistan, Tajikistan, Georgia, Dagestan, Iran, Turkey and France from many countries and he was opponent of their candidacy and doctoral dissertations.
1. Aliyev is the creator of 9 textbooks, 2 manuals, 6 monographs, 4 booklets, and the fourth volume of the Explanatory Dictionary of Azerbaijani language, designed by Zoology and Entomology terms.
For his longstanding dedication in the development of Entomology science, he was awarded four times (2000, 2005, 2010, 2015) with honorary decree by the Presidium of ANAS.
S.Aliyev was a corresponding member of ANAS for his achievements and services in the field of zoology and entomology. In 2001, he was elected as a real member of ANAS.
At the end of the event, the head of the Parasitology Laboratory, Doctor of Biological Sciences, Gara Fataliyev, Doctor of Biological Sciences, Canbakhish Najafov shared their memories about the outstanding scientist.
A documentary film about life and creativity of academician Seyfaddin Aliyev was demonstrated at the end.