“Azərbaycanın əsas su anbarlarının mikrobioloji rejimi və müasir ekoloji, sanitar hidrobioloji vəziyyəti” monoqrafiyası çap olunub
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov və Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi biologiya və genetika kafedrasının tədris hissə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Ənsərovanın həmmüəllifi olduğu “Azərbaycanın əsas su anbarlarının mikrobioloji rejimi və müasir ekoloji, sanitar hidrobioloji vəziyyəti” monoqrafiyası çapdan çıxıb.
Kitabın elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, rəyçiləri isə - AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov və biologiya elmləri doktoru, professor Nəriman İsmayılovdur.
Vəsaitdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanın 10 su anbarında aparılan mikrobioloji, sanitar-hidrobioloji və ekoloji tədqiqatların nəticələri təqdim edilir. Azərbaycanın ümumi su ehtiyatının 90%-ni özlərində cəmləşdirən anbarlar ölkədə suya olan təlabatın ödənilməsində əvəzsiz əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda ən böyük sututumlu anbarlar Ermənistan və Gürcüstanda aramsız çirklənən Kür və Araz çayları məcrasında yaradılıb. Həmin su anbarlarında fəsillər üzrə aparılan tədqiqatların nəticələrinə əsasən onların ümumi ekoloji vəziyyəti, saprobluq dərəcəsi, trofik tipi, sanitar gigiyenik keyfiyyəti, bioloji məhsuldarlıq imkanları müqayisəli şəkildə qiymətləndirilir.
Monoqrafiya ekoloqlar, sanitar-epidemoloqlar, hidroloqlar, hidrobioloqlar, ali məktəbin tələbələri, magistrantlar, doktorantlar, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün  nəzərdə tutulub.

Издана монография «Микробиологический режим и современное экологическое и санитарно-гидробиологическое состояние основных водохранилищ Азербайджана»
Издана монография «Микробиологический режим и современное экологическое и санитарно-гидробиологическое состояние основных водохранилищ Азербайджана», соавторами которой являются директор Института микробиологии НАНА, академик Мамед Салманов и заведующая учебной частью кафедры медицинской биологии и генетики Азербайджанского медицинского университета Айнур Ансерова.
Научным редактором книги является член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, а рецензентами - член-корреспондент НАНА Рафиг Гасымов и доктор биологических наук, профессор Нариман Исмайлов.
В пособии впервые представлены результаты микробиологических, санитарно-гидробиологических и экологических исследований, проведенных в 10 водохранилищах Азербайджана. Сочетающие в себе 90% от общих запасов воды Азербайджана резервуары имеют неоценимое значение в удовлетворении потребностей в воде в стране. В то же время в руслах непрерывно засоряющихся в Грузии и Армении рек Куры и Араза были созданы самые большие водоёмкие резервуары. Согласно результатам сезонных исследований, проведенных в этих водохранилищах, в сравнительной форме оценены их экологическое состояние, уровень сапробности, трофический тип, санитарно-гигиеническое качество, возможности биологической продуктивности.
Монография предназначена для экологов, санитаров-эпидемиологов, гидрологов, гидробиологов, студентов вузов, магистрантов, докторантов, а также широкой читательской аудитории.