“Azərbaycanın əsas su anbarlarının mikrobioloji rejimi və müasir ekoloji, sanitar hidrobioloji vəziyyəti” monoqrafiyası çap olunub
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov və Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi biologiya və genetika kafedrasının tədris hissə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Ənsərovanın həmmüəllifi olduğu “Azərbaycanın əsas su anbarlarının mikrobioloji rejimi və müasir ekoloji, sanitar hidrobioloji vəziyyəti” monoqrafiyası çapdan çıxıb.
Kitabın elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, rəyçiləri isə - AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov və biologiya elmləri doktoru, professor Nəriman İsmayılovdur.
Vəsaitdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanın 10 su anbarında aparılan mikrobioloji, sanitar-hidrobioloji və ekoloji tədqiqatların nəticələri təqdim edilir. Azərbaycanın ümumi su ehtiyatının 90%-ni özlərində cəmləşdirən anbarlar ölkədə suya olan təlabatın ödənilməsində əvəzsiz əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda ən böyük sututumlu anbarlar Ermənistan və Gürcüstanda aramsız çirklənən Kür və Araz çayları məcrasında yaradılıb. Həmin su anbarlarında fəsillər üzrə aparılan tədqiqatların nəticələrinə əsasən onların ümumi ekoloji vəziyyəti, saprobluq dərəcəsi, trofik tipi, sanitar gigiyenik keyfiyyəti, bioloji məhsuldarlıq imkanları müqayisəli şəkildə qiymətləndirilir.
Monoqrafiya ekoloqlar, sanitar-epidemoloqlar, hidroloqlar, hidrobioloqlar, ali məktəbin tələbələri, magistrantlar, doktorantlar, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün  nəzərdə tutulub.

Monograph on "Microbiological regime and modern ecological, sanitary hydrobiological condition of main reservoirs of Azerbaijan"
The monograph "Microbiological regime of the main reservoirs and modern ecological, sanitary hydrobiological condition of Azerbaijan", co-authored by the director of the Institute of Microbiology of ANAS, academician Mammad Salmanov and the Head of the Department of Medical Biology and Genetics of the Azerbaijan Medical University, PhD in Biology Aynur Ansarova.
The scientific editor of the book is correspondent member of ANAS Panah Muradov, and the reviewers are correspondent member of ANAS Rafig Gasimov and doctor in biology, professor Nariman Ismayilov.
For the first time, the results of the microbiological, sanitary-and-hydrobiological and environmental studies carried out in 10 reservoirs of Azerbaijan are presented. The warehouses that contain 90% of Azerbaijan's total water resources are of crucial importance for the country's water demand. At the same time, the largest reservoirs were established in the Kura and Araz rivers, which are polluted in Armenia and Georgia. Based on the results of the surveys conducted in these water reservoirs, their overall ecological status, slip quality, trophic type, sanitary hygienic quality, and biological productivity are assessed comparatively.
The monograph is intended for ecologists, sanitary-epidemiologists, hydrogiants, hydrobiologists, students of higher education institutions, masters, doctoral students, as well as for general public.