AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının AXC-nin 100 illiyinə həsr olunan iclası keçirilib
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunan iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq gündəlikdə duran məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
F.Salmanov çıxışında bu il müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümünün tamam olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncam imzalayıb və eyni zamanda 2018-ci il ölkəmizdə "Cümhuriyyət ili" elan olunub.
O, cəmi 23 ay mövcud olan AXC-nin təcavüzə məruz qaldığı üçün qarşıya qoyduğu məqsədlərə tam nail ola bilmədiyini, lakin insanların şüurlarında müstəqillik ideyasını gücləndirdiyini söyləyib. Şura sədri Azərbaycanın SSRİ dövründə öz milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub saxladığını, ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada hakimiyyətə gəlişindən sonra xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytardığını deyib.
Sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sübhan Talıblı "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - Müstəqil Azərbaycan Respublikasının siyasi və hüquqi varisi kimi" və Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eşqanə Babayeva "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində ədəbiyyat və maarifçilik məsələləri" mövzusunda çıxış ediblər. Qeyd olunub ki, 1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasına nail olan müasir Azərbaycan Respublikası AXC-nin siyasi və mənəvi varisi olmaqla onun üçrəngli bayrağını, gerbini, eyni zamanda himnini qəbul edib.
Çıxışlardan sonra iclasda cari məsələlərə baxılıb.
"Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət" mövzusunda gənc alimlərin və tədqiqatçıların beynəlxalq elmi forumuna hazırlıq, şuranın İdarə Heyətinin struktur dəyişikliyi, AMEA elmi müəssisələrinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuralarının 2018-ci il yarımilllik hesabatı və "Gənc Tədqiqatçı" jurnalının növbəti nömrəsinin çapı ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Состоялось заседание Совета молодых ученых и специалистов, посвященное 100-летию АДР
Состоялось заседание Совета молодых ученых и специалистов НАНА, посвященное 100-летию создания Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
Открывая заседание, председатель совета, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
В своем выступлении Ф.Салманов отметил, что в этом году исполняется 100 лет со дня образования первой парламентской республики на мусульманском Востоке - Азербайджанской Демократической Республики. Он подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О 100-летии Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года и в то же время объявил 2018 год «Годом Республики» в нашей стране.
Он довел до внимания, что несмотря на то, что АДР просуществовала всего 23 месяца и не смогла достичь поставленных целей, она сумела укрепить идею независимости в сознании людей. Председатель совета сказал, что Азербайджан сохранил многие атрибуты национальной государственности в период СССР и после прихода к власти в стране общенационального лидера Гейдара Алиева была возвращена историческая и культурная память нашего народа.
Затем ведущий научный сотрудник Института востоковедения, доктор философии по истории, доцент Субхан Талыблы выступил на тему «Азербайджанская Демократическая Республика - как политический и правовый наследник независимой Азербайджанской Республики», а ведущий научный сотрудник Института литературы, доктор философии по филологии, доцент Эшгане Бабаева - на тему «Литература и вопросы просвещения в Азербайджанской Демократической Республике». Было отмечено, что современный Азербайджан, восстановивший свою независимость в 1991 году, будучи политическим и духовным наследником АДР, принял ее трехцветный флаг, герб и гимн.
После выступлений на заседании были рассмотрены текущие вопросы.
Далее состоялись обсуждения о подготовке к международному научному форуму молодых ученых и исследователей на тему «Путешествие из современного Азербайджана в историческое Государство Ширваншахов», структурных изменениях в Правлении совета, полугодовом отчете Советов молодых ученых и специалистов научных учреждений НАНА за 2018 год, издании очередного номера журнала «Молодой исследователь».