AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti birgə doktorantura proqramı elan edir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Çərçivə Sazişi əsasında birgə doktorantura proqramı elan olunur.
Namizədlər eyni zamanda həm AMEA, həm də Monpelye Universitetinin doktorantı kimi qeydiyyatdan keçiriləcək və hər iki təşkilatdan elmi rəhbərlə təmin ediləcək. Proqramın şərtlərinə görə, doktorantlar təhsil müddətinin 2 ilini Monpelye Universitetində və 1 ilini AMEA-da tamamladıqdan sonra həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən fəlsəfə doktoru diplomlarına layiq görüləcəklər.
Sənədlər 5 iyun 2018-ci il tarixinə qədər AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinə təqdim edilməlidir. Təqdim ediləcək sənədlər haqqında ətraflı məlumat və ərizə formaları üçün Beynəlxalq əlaqələr idarəsinə müraciət olunmalıdır.
Müsabiqə üçün elan edilən mövzuların siyahısı:
1.Toxumanın bərpa olunmasında Dental Pulp kök hüceyrələrinin angiogen aktivasiyası;
2.Antioksidanların əlavə olunmasının fasioskapulohumeral quadriceps biopsiyaların manti hüceyrələrinə təsiri;
3.İnsan xəstəliklərində epigenik mexanizmlərin Mouse embrion kök hüceyrələri vasitəsilə araşdırılması;
4.Onurğa beyinin endogen kök hüceyrələri vasitəsilə bərpası;
5.Dərman preparatlarının yoğun bağırsağın xərçəng kök hüceyrələrinin kimyaterapiyasında təkrar həssaslığı üçün tətbiqi;
6.Xərçəng hüceyrələrində DNT-nin zədələnməsinə səbəb olan biyomolekulyar kondensatların hədəf alınması;
7.Yeni xərçəng biomarkerlərinin və hədəflərinin aşkarlanması üçün şəbəkə hesablama biologiyası yanaşmaları;

ANAS and Montpellier University of France announce joint doctorate program
Joint doctorate program on the basis of the Framework Agreement on Cooperation signed between Azerbaijan National Academy of Sciences and Montpellier University in France.
Candidates will also be registered as candidates for both ANAS and Monpelye University and will be provided with scientific guidance from both organizations. Under the terms of the program, doctorate students will be awarded doctorate degrees by both Azerbaijan and France after completing two years of study at Montpellier  University and one year at ANAS.
Documents must be submitted to the International Relations Office of the Presidium of ANAS by June 5, 2018. For more information on the documents to be submitted and application forms, please contact the International Relations Office.
List of Announced Topics:
1. Angiogenic activation of Dental Pulp Stem Cells for tissue repair
2. Effect of antioxidants supplementation on the behavior of satellites from facioscapulohumeral quadriceps biopsies
3. Mouse embryonic stem cells models to explore epigenetic mechanisms involved in human disease
4. Regeneration of the spinal cord by endogenous stem cells
5. Drug re-positioning to re-sensitize colon cancer stem cells to chemotherapy
6. Targeting DNA damage-induced biomolecular condensates in cancer cells
7. Network computational biology approaches for the discovery of novel cancer biomarkers and targets