Yüksək texnologiyaların kənd kəsərrüfatında tətbiqinə dair müzakirələr aparılıb
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aparat rəhbəri İlham Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) olub.
YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev görüşdə yüksək texnologiyaların kənd təsərrüfatında tətbiqindən söz açıb. O, iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə birgə əməkdaşlığın zəruriliyini qeyd edib.
Sonra İ.Bayramov kənd təsərrüfatının inkişafında dövlət qayğısından danışıb, qabaqcıl texnologiyaların bütün sahələrdə olduğu kimi kənd təsərrüfatında da tətbiqinin vacibliyini bildirib, iki qurum arasında əməkdaşlığın gələcək perspektivlər üçün önəm daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin nümayəndəsi Fərəc Xalıkov pilotsuz uçan aparatların kənd təsərrüfatında tətbiqindən bəhs edib.
Sonda qonaqlar YT Parkın rezidentləri – "Təcrübə-Sənaye Zavodu" MMC və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirib, pilotsuz uçan aparatların istehsal sahələri, Parkın Mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası və Radio ekoloji monitorinq sistemi ilə yaxından tanış olublar.

Discussions on the application of high technology in agriculture held
The delegation headed by head of the Ministry of Agriculture Ilham Bayramov visited ANAS High Technologies Park of ANAS.
At the meeting director of the Park, Ph.D. in agrarian sciences Vugar Babayevspoke about the application of high technologies in agriculture. He stressed the need for joint cooperation in order to promote sustainable development and competitiveness of the economy, expand the spheres of innovation and high technologies on the basis of modern scientific and technological achievements.
Then, I.Bayramov spoke about the state's concern for the development of agriculture and stressed the importance of applying advanced technologies in agriculture, and expressed the importance of cooperation between the two organizations for future prospects.
Further, the representative of Scientific and Technical Park LLC Faraj Khalikov spoke about the use of unmanned aerial vehicles in agriculture.
In conclusion, the guests visited the Experimental-Industrial Plant LLC and Millers-Oil Azerbaijan LLC, got acquainted with the production sites of unmanned aerial vehicles, Centralized Analytical Laboratory and Radio ecological Monitoring System of the Technical Park.