Azərbaycanlı alimin layihəsi beynəlxalq qrant müsabiqəsinin qalibi olub
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun Mikroorqanizm kulturalarının koleksiyası labrotoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Yamən Atakişiyevanın layihəsi II Azərbaycan-Belarus beynəlxalq qrant müsabiqəsinin qalibi olub. Müsabiqəni Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə Belarus Fundamental Tədqiqatlar Fondu təşkil edib.
Tərəvəz bitkilərinin kök sistemininə yoluxmuş fitopatogenlərə qarşı Bacillus və Trichoderma cinslərindən olan mikroorqanizmlərin antaqonist təsirinin sinergetik potensialı” adlı layihənin icrasına artıq başlanılıb.
Layihənin əsas məqsədi tərəvəz bitkilərinin yetişdirilməsi zamanı kökdə yayılmış fitopatogen mikroorqanizmlərin nəzarəti üçün yüksək fəallığa malik Trichodermacinsindən olan saprotrof mikroskopik göbələk və Bacilluscinsindən olan bakteriya ştamlarından birgə istifadənin potensial imkanını öyrənməkdir. Yüksək aktivliyə malik, rəqabət qabiliyyəti olan antaqonist mikroorqanizm ştamlarının axtarışı və onların əsasında geniş spektrdə məqsədyönlü təsiri olan bioloji preparatların hazırlanması olduqca aktualdır. Mövzu Belarus və Azərbaycan respublikalarının elmi-texniki və ictimai-iqtisadi inkişafının prioritet istiqamətlərinə tam uyğun gəlir.
Qarşıya qoyulan məqsədə nail olmaq üçün kontrol agentlər qismində seçilmiş mikrorqanizm ştamlarının pomidor, xiyar və bibərə fitopatogenlərin vurduğu zərərin azaldılmasına, həmçinin tərəvəzlərin inkişaf və artım göstəricilərinə təsiri də öyrəniləcək.

Project of the Azerbaijani scientist became the winner of the international grant competition
Project Head of the Laboratory of Microbial Culture Collections of ANAS Institute of Microbiology, PhD in Biology, Associate Professor Yamen Atakishiyeva became the winner of the II Azerbaijan-Belarus Grant Competition. The contest is organized by the Foundation for the Development of Science under the President of the Republic of Azerbaijan and the Foundation for Basic Research of Belarus.
The project entitled "Synergistic potential of the antagonistic effect of microorganisms of the genus Bacillus and Trichoderma against phytopathogens penetrating into the root system of vegetable plants" has already begun to be realized.
The main objective of the project is to explore the potential for sharing strains of bacteria from the genus Bacillus and saprotrophic microscopic fungi from the genus Trichoderma to control phytopathogenic microorganisms common in the roots and in the cultivation of vegetable crops. The topic fully corresponds to the priority areas of scientific, technical and socio-economic development of the Republic of Belarus and Azerbaijan.