Azərbaycanlı alimin layihəsi beynəlxalq qrant müsabiqəsinin qalibi olub
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun Mikroorqanizm kulturalarının koleksiyası labrotoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Yamən Atakişiyevanın layihəsi II Azərbaycan-Belarus beynəlxalq qrant müsabiqəsinin qalibi olub. Müsabiqəni Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə Belarus Fundamental Tədqiqatlar Fondu təşkil edib.
Tərəvəz bitkilərinin kök sistemininə yoluxmuş fitopatogenlərə qarşı Bacillus və Trichoderma cinslərindən olan mikroorqanizmlərin antaqonist təsirinin sinergetik potensialı” adlı layihənin icrasına artıq başlanılıb.
Layihənin əsas məqsədi tərəvəz bitkilərinin yetişdirilməsi zamanı kökdə yayılmış fitopatogen mikroorqanizmlərin nəzarəti üçün yüksək fəallığa malik Trichodermacinsindən olan saprotrof mikroskopik göbələk və Bacilluscinsindən olan bakteriya ştamlarından birgə istifadənin potensial imkanını öyrənməkdir. Yüksək aktivliyə malik, rəqabət qabiliyyəti olan antaqonist mikroorqanizm ştamlarının axtarışı və onların əsasında geniş spektrdə məqsədyönlü təsiri olan bioloji preparatların hazırlanması olduqca aktualdır. Mövzu Belarus və Azərbaycan respublikalarının elmi-texniki və ictimai-iqtisadi inkişafının prioritet istiqamətlərinə tam uyğun gəlir.
Qarşıya qoyulan məqsədə nail olmaq üçün kontrol agentlər qismində seçilmiş mikrorqanizm ştamlarının pomidor, xiyar və bibərə fitopatogenlərin vurduğu zərərin azaldılmasına, həmçinin tərəvəzlərin inkişaf və artım göstəricilərinə təsiri də öyrəniləcək.

Проект азербайджанского ученого стал победителем международного грантового конкурса
Проект заведующей Лабораторией коллекций микробных культур  Института микробиологии НАНА, доктора философии по биологии, доцента Ямен Атакишиевой стал победителем II азербайджано-белорусского грантового конкурса. Конкурс организован Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Фондом фундаментальных исследований Беларуси.
Проект под названием «Синергетический потенциал антагонистического эффекта микроорганизмов рода Bacillus и Trichoderma против фитопатогенов, проникших в корневую систему овощных растений» уже начался реализоваться.
Основная цель проекта заключается в изучении потенциальной возможности совместного использования штаммов бактерий из рода Bacillus и сапротрофных микроскопических грибов из рода Trichoderma для контроля фитопатогенных микроорганизмов, распространенных в корнях, при выращивании овощных культур. Тема полностью соответствует приоритетным направлениям научно-технического и социально-экономического развития республики Беларусь и Азербайджан.